Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıldırmak bu sanırım...

Konu, 'PHP' kısmında Elik tarafından paylaşıldı.

1. Elik

Elik Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Daha önce defalarca bilgisayarıma Apache+Php+MySQL kurdum ama son 2-3 gündür yaşadıklarım inanılmaz. Şimdi bilgisayarımda bu bileşenler yüklü. Herhangi bir PHP dosyasını çalıştırdığımda bu dosyada belirli kodlar varsa veritabanına bağlanabiliyor veya çerez okuma vs. gibi diğer işlemleri yapabiliyor. Fakat iş kullanıcıdan atıyorum şifre bilgisi veya başka bir amaçlı "form" ile bilgi almaya gelince hiçbir şey işlemiyor. Yani form'daki veriler iletilmiyor dosyaya. Sonunda tespit ettiğin sorun bu. Bunun yanında form'un "action" bölümüne "$PHP_SELF" yazıncada url gözükmüyor. Asıl soruna bağlı olarak değişkenler taşınamadığı veya iletilemediği için sanırım. Apache+Php+MySQL'i daha önce defalarca kurdum ve bir sürü script yazdım. Ama şimdi hiçbir şey yapamıyorum. Böyle bir sorun yaşayan yada çözümünü bilen varsa lütfen yazsın. Bu arada bu son 2-3 gündür kaç defa bu bileşenleri kurduğumu da ayrıca belirteyim.

2. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu sorun benimde başıma gelmişti.Sanırım karabulut cevap verdi.
    Php nin yeni sürümlerinde

register_globals=On

satırı off olarak geliyor.sanırım önündeki " ; " işaretini kaldırırsan sorun çözülür. karabulutun mantıklı bir öneriside olmuştu bu konuda $_get $_server gibi uzun yazımları tercih edin diyordu...

Çok mantıklı aslında. PHP yeni sürümlerinde register_globals 'ı off olarak getiriyorsa bu ileride bunun kullanımının tamamem kalkacağının bir işaretidir bence..Yada kullandığın host ileride bunu off yapmak isteyebilir.

3. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    Ayrıca hatırladığım kadarı ile de güvenlik açığıda yaratıyordu ?

4. Elik

Elik Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet oldu, çok teşkkrüler. Register_globals değeri OFF'du ve ON yapınca çalıştı. Peki ama ileride bu değer OFF yapılacaksa bu sorunlar nasıl giderilecek. Bir de mesela $HTTP_COOKIE_VARS yerine $_REQUEST'i mi kulanalım. Yani bu sonradan çıkan ve resmi olarak tanınanları mı?