Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ceviz forum sistemi yenilendi!

Konu, 'Forum Hakkında' kısmında Ercan tarafından paylaşıldı.

1. porchucka

porchucka Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Meslek:
    Öğrencilik
    şu anki beyaz olmuş insanın gözünü yoruyor.

2. Eagle

Eagle Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
  3. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    MIS / BI
    Logo değişmeseymiş iyiymiş.

timemrah bunu beğendi.
  4. Eagle

Eagle Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    @BitaMig bu pek sorun değil logo konusunda eskisi konulur veya daha güzeli de tasarlanabilir. :)

5. BitaMig

BitaMig Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    MIS / BI
    Yeni sistem hayırlı olsun.Çok güzel olmuş.Elinize sağlık. :)

6. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bilgisayar Teknik Servis Hizmt.
    @Eagle olmaz biz logo istiyoruz :))

7. bender

bender Admin Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    5
    1 logo yarışması açılır kim bilir ??

8. lavbali

lavbali Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Biraz uzun olabilir kusura bakmayın fakat 6 yıldır dolaylı dolasız forumceviz den istifade etim

Bu forum sitesi yeni baslayanlar ve geliştirme yapanlar için güzel tr kaynak(tı).

Bu site geliştirici sitesi olmasına rağmen myfilestore yöneldiğini gördüm bu sitenin. Kusura bakmayın ama ceviz.net yönetimini kaale almak zor bundan sonra.

Tasarımı değiştir, kategorileri değiştir falan. Sene 2016. Teknoloji gelişiyor. Değşimin başını çeken teknoloji takipçilerine hitap eden ve hatta çoğunluğu web developer kitle vbulletin olsun ipboard olsun fark etmez. Forumlar günümüz teknolojilerinde yetersiz hocam. Sene 2008 olsa veya daha eski ceviz.net Türkçe kaynaklar sınırlı olsa tamamda artık olmuyor böyle platform. r10, wmaraci, yüzlerce blog var artık Türkçe kaynaklarda. DÜNYADA AKTİF GELİŞTİRİCİ FORUMLARI VAR EVET ama ceviz.net ne kalabalık bir kitleye nede benzersiz bir içeriğe sahip. Bir zamanlar öyleydi ama artık değil. 2016 da değil.

uzun zamandır tesadüf denk geldim ceviz.net deki amatör başlığı görünce hayret ettim. " Tr nin en eski teknonlog" bla bla. Bu kadar amatör bir başlık olabilir mi? Ceviz nete geliştiriciden baskası girmez bunu bilmelisiniz. Zaten geliştiricide gelip ceviz anasayfadaki haberi kaale almaz. Gider haberin kaynağından okur eng. sitelerden. Bu amatör başlıktan utandım. Sanki "abi bi site var satın aldık falan" kafasında. eskien de böyle miydi başlığıda bilmiyorum.

Çözüm 3-5 haber ekleyerek hit beklemek değil. Çözüm kategorilerin yerini değiştirmek değil tasarımda değil, Çözüm içerikte hocam bunu anlamalısınız. Özellikle yabancı sitelere bakın. Kullanıcı deneyimi ve içerik üretme noktasında neredeyse her şeyi önümüze sunmuşlar. Burasu hala 2008 deki abi forum kur gelsin paralar mantığından devam etmesi üzücü.

Ceviznet i satın mı aldınız yoksa eski kadro mu devam ediyor bilmiyorum zaten merak da etmiyorum ama bu kadar istifade ettiğim bir forumun internetin unutulan sitelerinden birine dönüşüyor olmasına üzüldüm.

bender ve yunus bunu beğendi.
  9. bender

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Hocam yapıcı eleştirilere her zaman sıcak bakıyor ve bu konuda bize yol gösterecek yardım edecek, moderasyona destek verecek her arkadaşa da kapımız açık amatör ruhla yola çıkmış bu ekibin profesyonel bir beklentiye dair herhangi bir çabası dahi yokken kırıcı ifadelerinizi kabul etmem mümkün değildir.

10. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bilgisayar Teknik Servis Hizmt.
    Ben 10 yılı aşkın süredir yazılım işleri ile meşgulüm. @lavbali arkadaşın yazmış olduklarına katılmıyorum. Çünkü forum mantığı bilgi paylaşımına dayalı bir mantıktır ve burada diğer forumlarda ki gibi, insanlar yalnızca istifade edip, yardımlaşmadan uzak duracak kitle yoktur. Ben ceviz haricinde hiç bir forumu takip edesim gelmiyor, çünkü aynı samimiyeti bulamıyorum.

Özet geçmek gerekirse, bir forumda yazılan bilgilerden insanların faydalanıp çıkmasının yanı sıra, forumda ki samimiyet ve şeffaflık insanların takibinde çok önemli rol oynar.

Bir bilgiye ihtiyacım olsa da, olmasa da, her gün forum ceviz'e girip ne yazılmış çizilmiş diye takip ediyorsam, bilin ki ben bu forumda ki insanların samimiyeti ve yıllar boyunca bu forumdan çok şey öğrendiğim içindir.

Bahsi geçen R10 veya diğer sitelere girmez miyim ? Tabi ki googlede bir konuyu ararım eğer orda ise gider bilgimi alır çıkarım. Bir daha da Google'de karşıma o forum çıkana kadar hiç giriş yapmam.

Yani anlayacağınız insanlar da çeşit çoktur, bu yüzden yapılan bir proje ve gidiş hattı mutlak herkesin fikrine uymayacaktır.

Eagle ve bender bunu beğendi.
  11. Eagle

Eagle Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    Adam eleştirmek yerine adeta bombardıman yapmış. Kusura bakmayın, üzücü, üzüldüm, yanlış anlamayın gibi birkaç hafif kelimelerle bunca lafın üstünü örterek giydirmek de enteresanmış. Senenin 2016 olduğunu biz de biliyoruz. Zira taş devrinde kaldığımızı iddia etmiyoruz. Bahsi geçen internet sitelerini de biliyoruz. Biz de biliyoruz neyin ne olduğunu. Teknolojiyi de biliyoruz. İnsanları aptal, cahil, hiçbir şey bilmiyor, hiçbir şeyden haberi yok şeklinde eleştiri yapılmaz. Ceviz.net toparlanma sürecinde. Yavaş yavaş, sindire sindire bir ilerleme kaydetmektedir. Bu süreçte elbet hatalar olacaktır. Bize düşen de mümkün olduğu kadar en kısa zamanda hataları daha az seviyeye indirmek, başarıya doğru hızla ilerlemektir. 6 sene buradan faydalandığını söyleyip yoldan geçerken uğradım tarzında bir yaklaşım göstermek de tuhafmış.

yunus ve bender bunu beğendi.
  12. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bu forumda çok yeniyim, ama forumlarda eskiyim.

Forumlar hakkında bildiğim şey ise, forumu değerli yapan şey üyelerdir.

Üyeler kendilerinden ne kadar verirlerse forum o kadar değerlenir. Üyeler kendinden vermezde hep almaya çalışırlarsa, o forum değersiz kalır.

Forum ve yöneticileri sadece araçtır... görevleri forumun değerlerini korumak ve verimli şekilde işlemesini sağlamaktır. Bunuda arka planda hissettirmeden ve kimseyi rahatsız etmeden yapmalıdırlar...

Benim düşüncem bu, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum.

Bana çok aptalca gelen bir örnek vereyim. 10 sene kadar önceydi, bir borsa forumunda bilgi paylaşıyorduk. Bilgi tamamen üyelerin bilgisi. Yönetici ki o zaman yiğit bulut du sanırım, forumu üyelere paralı hale getirdi... aklım almamıştı o zaman... üye kendi ürettiği değeri parayla okuyacaktı... tabiki üye olmadım ama üye olan çoktu... e burası türkiye, ne doğru ne yanlış çoktandır unutuldu...

yunus, Eagle ve bender bunu beğendi.
  13. bender

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Forum moderasyonuna aktif katılımlarınızı bekliyoruz ve eski günlerine tekrar döndümek için ceviz.net'i elbirliğiyle ayağa kaldırmak için her çabaya başımız üstüne diyoruz.

Eagle, yunus, izmiralem ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. dkoksal

dkoksal Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    Teknoloji Yöneticisi
    Elimizden ne geliyorsa destek olmaya hazırız @Eagle, @bender.
    Tasarım harika, eski logo biraz daha başarılı sanki. İçerik her zaman kaliteliydi, halen aynı kalitede hiç bozmadan devam, elinize sağlık.

Eagle ve bender bunu beğendi.
  15. GoLGe88

GoLGe88 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yapım Aşamasında
    Sade tasarım güzel olmuş yorucu değil ve hızlı. Fakat mobilden girerken menüye 2 kere tıklamak gerekiyor açılır menü geliyor.

16. Eagle

Eagle Üye

Beğenilen Mesajlar:
    27
    @GoLGe88 mobil sürümü çok daha güzel bir hale getireceğiz kısmetse :)

sedirAğacı bunu beğendi.
  17. Ferhat Ozdemir

Ferhat Ozdemir Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Meslek:
    Electronics and Computer Engineer
    Merhaba arkadaslar. Uzun zamandir ben de foruma pek takilmiyorum. (Baska alanla ilgilendigimden dolayi.)
    Tasarimi ben de begendim, sade ve guzel olmus. Emegi gecen arkadaslara tesekkurler.
    Onceki mesajlarda bazi elestiriler olmus ki olmak zorunda zaten. Lakin elestiriler kotu de olsa iyi de olsa dikkate almak gerekir. Dikkate alinmali ki istisareye gidilsin, ona gore bir hal caresine bakilsin. Konu ne olursa olsun, soyleyen kim olursa olsun kestirip atmak uygun olmaz. Bu benim acizane gorusum.

bender bunu beğendi.
  18. timemrah

timemrah Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Meslek:
    Web Geliştirici
    Eski tip forum mantığını bozmadan çok başarılı bir geçiş olmuş. Bundan ötesi forumdan uzak bir sistem olur. Soru-Cevap siteleri kaynıyor gidiyor ama forum tadınında farklı olduğunu herkes bilir.

Eski bir moderator olarak epeydir uğramıyordum foruma. Ama bu yeniliği görünce insanın yazası geliyor :)

Gönlümüz bir, mutluluğumuz bir. Manasız eleştirilere kulak asmanın da alemi yok. Eleştiri olacaksa manalı ve düzgün, saygılı olmalı. Mesela hayali bir eleştirim vardı ilk üyeliğim zamanında. Bunca yazılımcı adam 5 kişi birleşeydikte 3 ayda bir forum sistemi çıkaraydık. Bunu Ceviz ile ortaya ataydıkta free olarak Tr de insanlara sunaydık. Manası olan eleştiri budur.

Eski logo bana göre de çok daha iyiydi.

Ceviz ne olursa olsun her zaman bir markadır. Forum en azından şu anda markaya yakışır durumda. İçerik derseniz zaten asıl eskiden kalan yazarlarımızın kalitesini bilen biliyor. Yenileri de bu yenilikçi ruh ile eklenir yavaş yavaş. Bence forumlar artık öldü bitti diyip bırakmamak inadına düzenli içerikler üretebilmek için yüklenmek lazım.

Elinize sağlık!

izmiralem ve bender bunu beğendi.
  19. onur89tr

onur89tr Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Öncelikle tebrik ediyorum. Çok güzel bir iş çıkarmışsınız. Keşke her site kullanıcısını bu kadar önemsese. :)

Bir de sorum olacak. CSS bölümü var mı sitenizde? Ben göremedim. Eklemeyi düşünüyor musunuz? Teşekkürler. :)

20. bender

Beğenilen Mesajlar:
    5
    CSS sorun çözümü ve benzer konuları içeren bir başlık düşünebiliriz katkı sağlayacak arkadaşların önerileri ile ....

timemrah bunu beğendi.