Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cep telefonlarının dinlendiği nasıl anlaşılır

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında fethiye tarafından paylaşıldı.

1. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Scannerlar basit modül aksamıyla çalışan sistemleri bulurlar ve sinyali dönüştürerek size sunarlar, bu ses olur, veri olur, görüntü olur farketmez, önemli olan havadaki sinyali yakalayıp erişebilmektir.

Normal telefon hatlarıysa (PSTN) genel olarak katranlı telefonların mantığından geldiği için ve her hattın santralde fiziksel bir karşılığı olduğu için erişimi (sızıntı) biraz daha zordur fakat konu GSM hatlarına geçtiğinde erişim daha kolaydır, bunu ister GSM şebekelerinin kendi amaçları için kullandıkları sistemlere izinsiz erişerek yaparsınız, isterseniz delifisek'in belirttiği gibi şu anda birisi 25.000 $'a, diğeri 15.000 $'a satılan iki cihazdan satın alarak saha bazlı (aynı baz istasyonunda olmak) dinleme, müdahale yapılabilir, tabiki başka teknikleride var...

Ayrıca "sinyalin sizin telefonunuzada iletilmesi" gibi birşey bence mantıksız, zira sinyal dediğimiz şeyin genel topolojisi radyo frekansına dayanır, buradaki farksa GSM şebekelerinin farklı bir bandı kullanması, radyoların farklı bir bandı kullanması, telsizlerin farklı bir bandı kullanması, televizyonların farklı bir bandı kullanmasıdır. Sonuçta hepsi hava iletişimini kullanır, havadan geçen hiçbir sinyalinde güvenliği yoktur...

Sonuç olarak delifisek'in belirttiği gibi, erişim sağlayıcıların yaptığı dinlemeleri (genel bazlıysa) anlamak imkansızdır. Neticede GSM hatlarının fiziksel bir karşılığı yoktur, bu yüzden eskisi gibi empedans ayarlama sinyal şiddetini yükseltme gibi işlemlerede gerek yoktur, bundan dolayı dinlemenin anlaşılması normal şartlar altında imkansızdır, anlayabilmeniz için şebeke sahibinin dinleme yaptığı sisteme sizinde erişim sağlamanız gerekirki yapılan dinleme kayıt altına alınıyorsa anlayabilesiniz.

Bunun dışında hemen hemen hepimiz dinleniyoruz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gibi gerek bildiğimiz gerekse bilmediğimiz kurum ve / veya kuruluşlar şahıslar için kullanılmak amaçlı her türlü elektronik iletişim kayda alınıyor ve bunlar arşivlerde saklanıyor, zamanı gelince şahısların devletle iyi veya kötü bir şekilde iletişime geçmesi durumunda kullanılır...

Bu konunun açılma amacını bilemiyoruz, o yüzden dinlemenin anlaşılması mümkün olsa bile bunun detaylarının umuma açık ortamlarda belirtilmesinin iyi birşey olmadığını düşünüyorum, bu zaman zaman suça teşvik bile olabilir, zira bir kişi suç işliyorsa ve dinleniyorsa biz onun dinlendiğini nasıl anlayacağını açıklıyoruz ve o da bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanabiliyor, bu bir potansiyel neticede...

2. TgBrK

TgBrK Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kendi Numaranızı aradığınızda çalıyorsa Dinleniyor diye duydum.. birde Telefon numaranızın başına 2 koyup arayınca çalarsa dinleniyor diye bir söylentide var... ancak en temizi savcılığa başvurmak.... gerçi savcılığa başvursak bile zaten dinleyen devlet =) MİT'in adamı vardır içerde Direk onlara bilgi geçerler Şahsın adını...onlarda dinlenmiyor diye Rapor verirler diye düşünüyorum çünkü dinlenen adam Zaten Boş adam değildir yani mutlaka birşey yapmıştır...

3. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  4. fgenc

fgenc Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    :)

dinendiginizi anlamak cok kolay
    bir arkadasinizi ararsiniz ve hic olmadik birde hapşırırsınız
    3 sahis istemdisi "Çok yaşa!" derse bilin ki kesin dinleniyorsunuzdur.

5. Sedat Cengiz

Sedat Cengiz Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    öyle saçmalıkmı olur ya .. kendi numaranın başına 2 koyuyorsun .. arkadaş atıyorum benim dumaram

9123456 ben bunun başına 2 koyarsam 2912345 olur ve telefon şebekesi sadece 7 haneyi kabul ediyor .. eee haliyle farklı birini aramış oluyorsun . :)

Zekeriyanın canı cehenneme .. o adam hiçbir şey bilmiyor .

6. fgenc

fgenc Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    bilmediginden degil patron
    zekeriyya beyaz , o sahis adini namini bilmedigim belki bir gun ögrenecegimi sahislar tarafindan sirf ilahiyet fatulkesinin lekelemek, komik duruma düsürmek icin özel görevlendirilmis bir sahis. bir universite hocasi numarasinin basina filanci sayiyi koyunca onu arayanin ile konusacagina inanacak kadar SALAK olamaz degil

sencede anormal degil mi o sahsin tam ergenekon davasinin goruldugu mahkemenin önunde mantar gibi bitmesi. sen neden oraya gittmedin o gun
    diger ögretim görevlileri orada neden degildi. görev aski ne olsun iste.

7. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Ana Kartın hemen yanı başından sağa dön. Orada otu
    telefonunuzu dinlemeleri için ilgili yazılım yüklemeleri gerekmez mi? Bir site vardı 2000 YTL ye filan satıyordu bu tip şeyler Almak isteyenlerin tamamı "kocam/karım beni aldatıomu" diye yazıodu :) Tanıdık biri değilse nie dinleyecek ki telefonumu sanki uyuştuırucu işine mi girdim:) :)

8. vampire

vampire Software Devloper

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Berber Çıraklığı ...

bu cevap üzerine yorum yapmaya gerek yok , Dinleniyorsanız dinleniyorsunuzdur cızırtı falan onlar eskidendi şöyle bir örnek vereyim analog santraller ki bunlar eskidendi köylerdede kalktı artık ahizeyi açıp 5-6 kere kapatıp açma tuşuna basınca o anda santral üzerinde yapılan görüşmeleri dinleyebiliyordunuz :) ama eskiden

9. mehmet77

mehmet77 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bencede senin benim gibi normal kişileri dinlemezler şüpheli ve büyük iş adamlarını dinlerler:)