Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

casper servis

Konu, 'Konu Dışı' kısmında sedirAğacı tarafından paylaşıldı.

1. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    30 gün önce casper nirvana dizüstü bilgisayarım açılmadı. 1,5 yıllık bilgisayar...

bilgisayara hiç elektrik gelmiyordu. Açılmadığı için yedekleme yapamadım. garanti kapsamında olduğu içinde ilçemizdeki casper servise götürdüm.

servis ben yapamam istanbul merkeze göndermeliyim dedi.
    gönderdi, 2 gün sonra aradılar, su dökülmüş klavye değişecek 195 TL ödenmesi gerekir onaylıyormusunuz dedi.

Onaylıyorum dedim.
    Arızadan bir ay önce sol köşe uç kısmının altına bir kaç damla su döküldü. 1 ayda çürüttü herhalde diye düşündüm. Aslında klavye ile alakasıda yoktu ama işim görülsün parada değilim.

aradan 15 günden fazla geçti bilgisayar geldi.

Format atılıp, yeniden windows 10 yüklenmiş.

O anda gözlerime inanamadım, 30 yıldır bilgisayarcıyım, bu durum aklım hayalime sığmadı.

BANA SORMADAN, benden onay almadan bir bilgisayara hangi teknik ekip format atabilir. İnanılır gibi değil.

Arıza hard diskte değil. hard diski başka bilgisayara tanıtırsın içindeki bilgileri yedeklersin sonra formatını atarsın.

Hadi diyelimki hard diskte yinede bilgisayar sahibine sormadan format atma yetkin yok...

Son yazdığım siteyi yedeklemiştim onu bir kaç günlük veri hariç kurtarabildim. Ancak 1,5 yılda yazdığım tüm kütüphaneler gitti...

win 10 pro yüklemiştim oda gitti..

Üzerine yeni işletim sistemini eksik yüklemişler, win 10 proyu ancak 4 iş gününde tekrar yükleyebildim. Oda microsoft teknik servisinin yardımı ile. kendi işleri gibi çalıştılar. yeniden win 10 yüklediler, üstüne pro versiyonu.

şimdi yazılım araçlarını tekrar yüklemeye çalışıyorum, sonra yazdığım sitede kaç günlülk veri kaybetmişim onu anlayıp çalışmaya başlayacağım.

Çalışma yöntemim biraz farklı. Site yazılımına ekleyeceğim modülü önce farklı bir yerde yazıp, sonra siteye ekliyorum. Bu farklı yerlerde yazdığım tüm modüller silindi...

son 1,5 yıldır tüm yazılarım fotoğraflarım silindi...

Hala aklım hayalim almıyor...

casper firması elemanlarına eğitim vermeden bakkal usulü çalışıyor olmalı. Sonrada ciddi bir iş yapmış gibi verdiğimiz servisi puanlayın diye telefon ediyorlar. 1 verdim tabiki...

mahkemeye vericem ama devlet gariban vatandaşın mahkemelerde soyulması için her türlü düzenlemeye sahip ve güçlüler korunduğundan, mahkemede avukatlara tonla para kaybeder yine bişey çıkaramam...

tek yapabileceğim bu... yazıp rahatlamak...

Son düzenleme: 30 Mart 2017
  2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Hala bilgisayara atılan formatın sorunları ile uğraşıyorum...

Anladığım kadarı ile, casper teknik ekip, bilgisayarın sorununun ne olduğunu anlamadı. En kolay yola başvurdu, format attı geçti.

Bilgisayar geldikten sonra toplamda 6 gün, detayda 4 iş günü, windows 10 profesyoneli kurmaya çalışmakla geçti. Casper servis win 10'u yanlış yada eksik kurduğundan yüklenemiyordu.

Sonunda win 10 da yeniden kuruldu ve format atılmadan, hard diskteki işletim sistemi haricindeki bilgiler kaybolmadan.

2 gün önce win 10 pro da kurmayı başardı microsoftun teknik ekibi. tek kuruşta almadılar. Microsoft yazılımlarında sorun olmadığı için para istemek haklarıydı.

1 gün asp.net yazılım paketlerini tekrar yüklemek sürdü.
    Dün gece bitti. Ancak bu seferde son yazdığım sitede yeni paketlerle uyum sorunu çıktı...

Şimdide uyum problemlerini halletme çabasındayım. Yeni yüklediğim asp.net paketi öncekinin versiyonu ile aynı ancak yazılım paketleri yaşayan paketler, sürekli ekleme ve değişiklikler oluyor, o sebeple 1 yıl önceki ile bile ufak tefek uyum sorunları yaşanıyor.

Araki bulasın.

Dün gece SQL e bağlanamama problemini hallettim. Bağlandı ama veri tabanını read only olarak okuyor ve yeni kayıt yapmıyor. Bugün onu halletmem gerekiyor.

Artı asp.net sayfa görüntülerindede yeni paketle kaymalar oluşmuş... Kimbilir daha ne sorunlarla boğuşacağım...

Eğitimsiz personelin verdiği zarara bak... İşi ehline yaptırmazsan problemi herkes çekiyor...

Casper aldığı elemanlara 1 haftalık bir eğitim verseydi, format atmadan önce bana sorarlardı... Bu kadar basit bir işlemin derdini 1 aydır ben çekiyorum, kimbilir her yıl kaç kişi çekiyor...

Üstüne microsoftta para alsaydıki onlar saat üzerinden dolar hesabı ile çalışıyorlar diye biliyorum... at bilgisayarı yenisini al daha ucuza gelirdi...

Bu arada ceviz forumuda casper elemanları yönetiyor olmalı... sorunları bitmiyor...:confused:

3. miharbisukarak

miharbisukarak Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Meslek:
    İnternet Danışmanı
    Konu baya eskiymiş sonradan farkettim. :eek:

Bende Casper kullanıyorum, bilgisayarı evkurdan aldım aldığım günden beri wifi problemi vardı yazılımsal değil donanımsal bir problemdi wifi sürekli kopuyor bağlı görünse bile internete girmiyordu vs bir sürü problem çıkardı işlerim yoğun olduğu için uzun süre kablo ile bağlanmak durumunda kaldım. 1 yıla yakın bu şekilde kullandım bir süre sonra kamera da çalışmadı bu arada bilgisayarın ekranında 6-7 adet ölü piksel vardı en son klavyede bazı tuşlar çalışmayınca kullanamadığım için garantiye gönderdim.

20 gün içerisinde teslim edileceğini söylediler ve bilgisayarın soruna bakılmadan formatlanacağı ve yedek alıp almadığım soruldu ben garantiden formatlı gelir düşüncesiyle yedekledim, sanırım yedeklemekte de iyi yapmışım. Garantiye gönderilen her bilgisayar formatlı geri teslim yapılıyormuş sanırım yedek almak sizin sorumluluğunuzda tam emin olmamakla birlikte.

Bilgisayar garantiden geldi, klavye değişmiş gayet güzel fakat ekran yan sanayi ürünü takılmış orjinal parça değil. Neyse dedim tamam eyvallah kamera çalışıyor klavyede tamam fakat wifi problemi hala devam ediyor bilgisayar 15 gün kaldı garantide fakat wifi problemi çözülmeden geri teslim edildi.

Eee haliyle işlerim var ertesi gün geri götürüp böyle olmuş diyemedim bir kaç ay sonra tekrar garantiye gönderdim bilgisayarı wifi problemi artık gına getirdi. Problemi biraz daha laf sokarak dokundurarak anlatınca anladılar sanırım. Bilgisayarı bugün teslim ettim ertesi gün gelip alabilirsiniz dediler. Şaşırdım, nasıl yani? diye sordum kendime kendime bu kadar çabuk olması nasıl oluyor. Baya bir kafa yordum buna fakat anlam veremedim bilgisayarın anakartı değişmiş, wifi problemi çözülmüş ayrıca dvd rw de çalışmamış onuda değiştirmişler.

Buraya kadar anlattığım işlemler casper'ın genel merkezindeki teknik birime gönderiliyor bayi değil yani.

En son geçenlerde yeğenim bilgisayar ekranını kırdı arasında kablo varken kapağı kapatınca ekran paramparça oldu ne yazık ki bilgisayarın garantisi de dolmuş ücretli bir şekilde yaptıracağım ben 400-500 TL tutar diye düşünüyordum. 250 TL'ye değişim yapılıyormuş ve casper teknik servisteki (bayi) yetkili casperın kendi ürünlerinde yan sanayi kullanmadığını söyledi. Şöyle bir alaylı gülümsedim ....... boşlukları siz doldurun ben içimden doldurdum :) 250 TL'ye ekran değişti bir baktım ki harbiden orjinal ekran takmışlar. Yahu garantisi varken yan sanayi taktınız para verince orjinal takıyorsunuz hayırdır diyemedim, varın siz tahmin edin.

Bilgisayarın ekranı değişti sadece fakat bilgisayar formatlı geldi, o formattan sonra bilgisayarı her açılışında saati tekrar ayarlamam gerekiyor yani anlayacağınız bios pili bitmiş!! anakart değişmeden önce bios pili çalışıyor anakart değişince bios pilinin ömrü bitmiş oluyor ne enteresandır ki bunun anakart değişimiyle aynı ana gelmesi çok manidar.

Tekrar bayi teknik servise götürdüm tahmin edeceğiniz üzere ücretsiz pek yardımcı olamayacağı gibisinden riv riv yaptı. Casper genel merkezin teknik servisini aradım buraya getirin inceleyelim denildi bizden kaynaklı bir hata varsa ücretsiz işlem yapılır denildi pek inandırıcı gelmedi.

Zamanım yok bütün günümü ümraniyede geçirmek istemediğim için henüz gidemedim. Yakınlarda gitmeyi ümid ediyorum.

Kusura bakmayın biraz uzun oldu sizde uzun uzun anlatınca öyle içimi dökeyim dedim aklıma gelenleri paylaşmak istedim.

Nirvana serisinin intel i7 işlemcili 4. nesil bilgisayarını kullanıyorum 8.1 yüklü performansından son derece memnunum 2 yıldır kullanıyorum bir gün yarı yolda bırakmadı beni. :)

sedirAğacı bunu beğendi.
  4. sanemtunc92

sanemtunc92 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    24
    başıma gelen bir olayı anlatayım mı ? inanmazsın ama, neyse ben yine de anlatayım. mac bilgisayar satın aldım.

imac 21.5 inç.

her daim mac kullanmışımdır. windows bilgisayarım da oldu ama mac her zaman arkadaş gibidir. hiç sorun yaşamadım bu cihazlarla. hatta bir ara sinirlendim ve tatile gittiğim bavulumu yerlere attım, ama öyle böyle değil, sonra içinde bilgisayarım dizüstü mac olduğu aklıma geldi açtım alüminyum kasası eğirilmişti, yine çalıştı. üzerine su döküldü, klavyeyi çıkardım yine çalıştı.

(eğer kafadan atıyorsam 10 katını Allah başıma versin) mutfakta kaynayan suyun yanında duran mac prom en sonunda açılmadı. içini 8 vidasını sökerek açtım. baktım ki bazı kanallarında su damlacıkları var. kuruttum çalışmadı.

bende battı balık yan gider düşüncesiyle anakartını çıkardım ve bulaşık makinesine attım. bir tablet de deterjan. 1 saat sonra fön makinesi ile kuruttum çalıştı.

ama tek eleştirim klavyeleri çok hassas ıslak elle kullandığım birçok klavyesi bozulmuştur bu cihazın. onun için iki üç ayda 180 lira verip kablolu klavye satın almayı alışkanlık haline getirmişimdir.

neyse başa dönüyorum. 21.5 inç bilgisayar satın almıştım, bilgisayar yeni, bilgisayar gıcır. kutusundan çıkardım, ana o da ne çok gıcık bir pixel hatası...

telefon açtım, hemen getirin dediler. götürdüm (deli gibi hantal alet) değiştirdiler.
    yeni verdikleri bilgisayar ile de aynı sorun vardı. geri götürdüm, değiştirdiler. (mac de kullanıcı memnuniyeti var. ilk 2 ay getirebiliyorsunuz demişlerdi o vakitler)
    ama beni şoke eden olay şudur, 3. bilgisayarda da farklı bir yerde (bu sefer diğerleri gibi kırmızı değil, yeşil bir pixel hatası olması idi)
    satın aldığım mağaza dedi ki, artık değiştiremeyiz çünkü bu 3 oldu. evet pixel hatası var ama elimizden geleni yaptık...

neyse cihazı teknik servise götürdüm, eskiden iyi bir teknik servis idi, şimdi götü kalkmış, mecidiyeköyde, neyse yazı verdi, değiştirilebilir diye.

gittim değiştirdim. velhasıl, iyi hizmet vardı maclerde. mac alıyorsun kardeşim, kooperatif taksitine girer gibi para ödüyorsun, boru mu ?

sedirAğacı bunu beğendi.
  5. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    @miharbisukarak
    servise giden her bilgisayara format atmaları ilginç.? Üstelik tüm ilave bilgiyi silerek.?

Çamaşırhane müdürünü, teknik servisin başına koymuşlar sanki. Önce "güzeeelce bi formatınızı atın, tertemiz pırıl pırıl olsun, sora gönderin müşteriye."

Bu arada benim casperda, bugüne kadar kullandığım en güçlü bilgisayar.
    Ama klavyede tuş yerleşimi korkunç... klavyeye bakmak zorunda bırakıyor.

miharbisukarak bunu beğendi.
  6. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    182
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    @sanemtunc92
    anakart bulaşık makinesinde... :p üstelik sonra çalışmış. elektronikçiler su problemini tinerle silip hallediyorlar.

Benim yeğen var oda hep apple alır. ben sorunumu anlatınca lafı soktu hemen... "yaaa ben boşuna apple almıyorum...!!!"
    en sevdiğim yeğenimdir, sebebide yaptığım işi anlayan ve saygı duyan bir tek o...!!! diğerleri sallamıyor.:oops:

7. donvitocarleone

donvitocarleone Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    geçmiş olsun bu olayı bilgisayar teknik servislerden beklerimde casperın teknik servisinden beklemezdim ben bile uyuz oldum tekrardan geçmiş olsun .

sedirAğacı bunu beğendi.