Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

C++ ve Oyun Programcılığı

Konu, 'Oyun Geliştirme' kısmında e32kernel tarafından paylaşıldı.

1. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Merhabalar,
    Aslında başlık tam olarak içeriği yansıtmıyor ama nasıl soracağımı da bilemedim.

1. 2014 yılına girmek üzereyken, C++ ın dünya çapında ki durumunu merak ediyorum. Okuduğum bir yazıda, dünya çapında epey bir firmanın son 5-6 yıldır, artık JAVA yı bıraktığını tekrar C++ 'a dönüş yaptığını okumuştum. JAVA daha çok kurumsal firmalarda, yani işte Boeing, Vodafone, Samsung gibi şirketlerin veritabanı, bilgi işlem gibi sistemlerinde kullanıldığını, profesyonel yazılımlarda halen daha C++ kullanıldığını falan yazıyordu.
    (Nerdeyse 1 yıl olmuştur okuduğuma. Adresi bulabilirsem yazarım buraya.)
    (JAVA fanlığı yapmadan, gerçekten olan durumu yazarsanız güzel olur. JAVA çok yetenekli bir dil.)

2. Oyun programcılığında kendimizi nasıl geliştirebiliriz?ABD de bile oyun programcıları direkt olarak bunun eğitimini almış değiller. Kendi çapımda SDL, Allegro, Unity ile birkaç ufacık birşeyler yazmışlığım var ama nasıl bir yol çizmem gerektiği hakkında öneriler verebilir misiniz? Büyük firmaların dikkati nasıl çekilir?
    İlerde grup kurup birşeyler yapma fikri var ama daha erken.

2. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Fikirlerimi söylemeden önce oyun programcılığı konusunda dünyada yazılan uygulamaların büyük bir çoğunluğunun c/c++ temelli olduğunu söylemek isterim. Bahsettiğiniz unity3d, sdl gibi kütüphanelerin yanında birçok profesyonel kütüphane ve geliştirme ortamı örneğin havok, physx, cryengine, unreal engine vs. hepsi c/c++ ile yazılmıştır. Ayrıca pc, ps3, xbox vs. konsonllarda oynadığınız oyunların da büyük bir çoğunluğu c++ temellidir. Java daha çok mobil ve web tabanlı oyun geliştirme için uygun bir ortam sunuyor aslında sizin okuduğunuz yazı da bununla ilgili olabilir. Ancak diğer pc ve konsol oyunlarının geliştirilmesinde hiçbir firmanın javayı tercih edeceğini sanmıyorum.
    Oyun programcılığı konusunda Türkiye'de kariyer anlamında kendinizi geliştirebilmeniz ve iş bulabilmeniz pek mümkün değil. Mobil ve web tabanlı oyunlarla ilgilenecekseniz kayda değer firmalar var. ODTÜ'nün bu konuda yüksek lisans programı var diye biliyorum. TÜBİTAK'ın bünyesinde 1-2 firma gördüm ama onlar ek iş gibi yapıyorlardı fazla önemsenmiyor açıkçası.
    Yapacağınız şey kendi kendinizi geliştirmek olmalı bu konuda. Öncelikle kaynakları takip edebilmek için çok iyi bir İngilizceniz olmalı, ayrıca klasik olacak ama matematik konusunda sıkıntınız olmamalı çünkü oyun programcılığında matematik çok önemli. Daha sonra hangi alana yönelecekseniz o konuda kütüphane yada algoritma öğrenmeniz gerekli. Bu işler sıfırdan olmuyor fizik programlayacaksanız fizik motoru, grafik programlayacaksanız opengl, directx öğrenmeniz gerekli.

3. Atakan Erbaþ

Atakan Erbaþ Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  4. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    @neutron89;
    Teşekkür ediyorum. Aslında oyun programcılığı hakkında temel bilgilerim var. Öğrenmek istediğim, nerden başlayacağım, nasıl bir yol çizeceğim ve kendimi nasıl gösterebileceğim. Oyun programcısı olarak EA, Rockstar gibi firmalara nasıl girebilirim. :D :D

@Atakan Erbaş;
    Bağlantı için teşekkür ediyorum. Yerimlerinin arasına aldım.

5. Atakan Erbaþ

Atakan Erbaþ Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında ben de bir aralar sardım ama sizin gibi nereden başlayacağımı bilemedim. Yani ilk önce ne yapmalıydım veya nerelere yönelmeliydim? Daha doğrusu bunda etken oyun programlamayı tanımlayamıyor olmamız mıydı? Bu işin motor programlaması var, motor içi programlama var, yani tek bir dal olarak alabilir miyiz ki bunu? Oyun programcıları şunu şunu bilmelidir diye bir şey diyemeyiz de :) Kendi başımıza nereye kadar gidebiliriz?
    Ama size tavsiyem eğer böyle bir şey yapacaksanız Minecraft gibi küçük oyunlar yazıp tecrübe kazanabilirsiniz. Kendisi 50 Mb gibi bir büyüklüğe sahip ve çok zevkli. Sizi grafik açısından pek zorlamaz.

6. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    @Atakan Erbaş;
    Hani dünyaya baktığımız zaman da durum böyle. Çoğu oyun programcısının geçmişine bakıyorum, genelde mühendis (makine, elektrik, bilgisayar bilimleri) ya da fizikçi. Bu dalda herşey kişisel gayrete bağlı sanırım. Da işte ilk adım nasıl atılmalı?
    :D

7. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Aynen dediğiniz gibi oyun programcıları genellikle ya mühendis ya matematikçi ya da fizikçi backgrounduna sahip oluyorlar. Kendinizi gösterme konusunda fazla bir yorum yapamayacağım, kelin ilacı olsa kendi başına sürerdi :) ama mesela rockstarın güncel iş ilanlarına baktığımızda bizim işverenler gibi bir yığın şey istemedikleri sadece belirli konularda yetenekli adamlar aradıklarını görebilirsiniz.

http://www.rockstargames.com/jobs

Aslında bu tarz işlerde kendinizi gösterebilmenin en iyi yolu takım halinde çalışarak bir şeyler ortaya koymak bunu da en iyi açık kaynak projelere katılarak yapabilirsiniz. Yurt dışı iş başvurularında açık kaynak projelere katılmış olmanın işe kabul edilmede etkili olduğunu söylüyorlar.

8. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bir mühendislik öğrencisi olarak umutluyum. :D :D Peki C++ ın oyun sektörü dışında, durumu nasıl acaba?

9. neutron89

neutron89 Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirme
    Benim bu konuda bilgim kısıtlı diyebilirim. Şu ana görüşme yaptığım firmaların büyük bir çoğunluğu java, c#.net ve sap/abap kullanıyorlardı. 2 sene önce yazın bir cad firmasıyla görüşmüştüm onlar tamamen c++, mfc ve opengl ile çalışıyorlardı. Yurt dışı nasıldır bilemem ama siz programlama bilginizi sadece programlama diliyle kısıtlamayın gerekiyorsa birkaç dil öğrenin. Önemli olan programlama dili bilmekten çok metodolojilere ve işin mantığına hakim olmak.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 31 Aralık 2013
  10. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
  11. gfs

gfs Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Forum sitelerinde veya blog sitelerinde okuduğunuz yazılara itimat etmeyiniz. Hedefinizi ve platformunuza karar verip, amaca uygun dile yöneliniz. Şirkette mi çalışmak istiyorsunuz? üşenmeyin mail atın aklınıza gelen her şeyi sorun 1-2 ay sonra bile olsa cevap alır soru işaretlerini çözersiniz. Gecenin 3 ünde oyun geliştirmek için pc başında duran beni dinleyin..

12. acehreli

acehreli Ali Çehreli

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Hoşgeldin gfs! :)

Katılmıyorum. O kadar aydınlatıcı ve öğretici yazılar oluyor ki...

Bu bir forum sitesi olduğu için o söze itimat etmiyorum. ;)

Ali

13. skacurt

skacurt Â

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Küfeci
    Eki Görüntüle 12771

14. Furkan Onka Uğur

Furkan Onka Uğur Moderatör Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    43
  15. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    @gfs;
    acehreli 'nin de dediği gibi, çok faydalı yazılar oluyor. Ben zaman zaman canım sıkıldığında, X vs Y şeklinde aramalar yapıp, sırf o kişilerin yorumlarını okuyorum.
    AÇıkcası büyük şirketlerin yazılan maillere cevap vereceklerine hiç ihtimal vermediğim için, hiç göndermedim. :D

16. Savas M. Kaplan

Savas M. Kaplan Savas Mikail KAPLAN

Beğenilen Mesajlar:
    0

[HR][/HR]
    gfs'nin burda kast ettigi, sormak istediklerini dogrudan sirketin info mail hesaplarina degil de, ilgilendigin alanda calisan personellerine yollaman gerektigi.

Burda gormesem, boyle bir sey aklima gelmezdi, ama guzel fikir.
    Simdi biraz dusundum, biri tutup boyle bir sey yapsa(yani bana mail atsa) cevaplar miydim? diye sordum kendi kendime.
    Ic sesime kulak vereyim dedim, su sekilde bir onerisi oldu: once soruya bakarim sorumu diye, sonra sorana bakarim bayan mi diye. :p

Saka bi yana, vaktim olursa yaparim.
    Duzgun sorulmus ve icinde gercekten kayda deger bir ugrasi oldugu intibasi birakan bir mesajin cevaplanmayacagina pek ihtimal vermiyorum.

Savas

17. quasimodo

quasimodo Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    @acehreli'ye katılıyorum

Zamanında bu siteden çok şeyler öğrendim. Yeterki nasıl soru sorulması gerektiğini bilin ki "bence" son zamanlarda öyle güzel sorular göremiyoruz forumumuzda.

18. x0r

x0r Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Performansın önemli, donanımsal kaynakların kısıtlı olduğu durumlarda C ve C++ öne çıkar. Otomasyonlar artık C++ ile yazılmıyor. Java ve/veya C# otomasyonlar için uygun bir tercih çünkü arka tarafta bu tarz yazılımları destekleyen kütüphaneleri(iyi veya kötü) var. Ayrıca C++ öğrenmesi çok daha zor bir dil(dolayısı ile iyi C++ bilen mühendisleri çalıştırmak daha pahalı) bu yüzden orta ve küçük çaplı şirketler Java, C# vb. dilleri tercih ediyor. Büyük şirketlerinde web servislerini ön uçlarında bu tarz diller kullandığını duydum ama tam emin değilim.

İstisnaların mevcut olması ile birlikte o "büyük firmalar" lisans mezunu çalıştırmaz. Pozisyonuna göre değişsede iyi veya orta seviye(benim orta seviyem pek orta değildir onuda söyleyeyim) c++ bilmeni beklerler. Geçen sene computer graphics üzerine master yapan arkadaşım Ubisoft Ukraynada işe girdi. Aynı zamanda yapay zeka üzerine master yapıp Ubisoft Montreal de çalışan birini biliyorum. İngilizce okuduğunu anlayamıyorsan kendini geliştirmeyi unut bu arada.

Şunuda eklemek istiyorum. Programcılık çok yorucu bir meslek, oyun programcılığı en yorucu dalların başında gelir herhalde. Oyun sektörü bir iki çok büyük firma haricinde çok sıkı deadlinelar ile çalışırlar. Bitirme projesinde oyun yaptıkdan sonra oyun sektöründe çalışmama kararı verdım. Oyunları hobi olarak yapmak çok daha zevkli.

Bu arada Global Game Jam'a katılan var mı bu yıl?

19. e32kernel

e32kernel Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    @x0r;
    Bu lafınızı pek anlamadım aslında. Benim bildiğim, MIT, Stanford vb. gibi üniversitelerde yüksek lisans yapanlara daha farklı bir gözle bakıyorlar. Bünyelerine katmak istiyorlar.

Aslında oyun programcılığında istediğim alan, tasarım değil, sadece programlama. Tabi bu konu hakkında fazla bilgi bulamadım. O yüzden neye benzer, bilmiyorum.

Bu arada, GGJ 'e sadece Flash tabanlı oyunlar mı katılabiliyor?
    :D

20. x0r

x0r Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ayni seyden bahsediyoruz. Buyuk firmalar, lisans doplomaniza degil, yuksek lisans tezinize bakarlar.

Hangi dilde arastirma yaptin bilmiyorum ama Ingilizce kaynak mevcut internette.

Hayir. Masaustu oyun bile yapabilirsin. Mesela monopoly gibi.