Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

c# ve java

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında wgsu tarafından paylaşıldı.

1. wgsu

wgsu Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Herkese iyi forumlar diliyorum :)

Java ögrenmeye baslıyorum , scanner sınıfı , stringler , veri tipleri , tam olmasa da array kavramları , tabii ki öğrenecegim ve üstünde ugrasacagım sayısız konu var.

Şimdi sormak istedigim sorum ise ; okulda 2 tane yazılım hocası var ve aksi bir durum olmazsa malesef bu kisiler egitim ögretim boyunca derse girecekler ve 4 sene boyunca java üstünden ilerleyecegiz.

Java'nın yanında paralel olarak csharp'a da baslamak istiyorum lakin , kötü bir karar mı olur ? yani syntax yapısı olarak birbirine çok benzediklerinden dolayı paralel olarak götürmek istiyorum dersem hatalı birşey mi söylemiş olurum ?

ya da java'da belirli bir seviyeye geldikten , ufakta olsa projeler yapabildikten sonra mı csharp'a geçmek mi mantıklı olur ?

Temel seviye de python bilgisine sahibim.

2. gk

gk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Evet. Çünkü ikisini de aynı anda götürmek can sıkıcı olabilir.

NOT : Afedersiniz bu iki dil de aynı b.k, ikisi de framework bağımlı, tamam işe yaramaz demiyorum ama ben sizin yerinde olsam native kod üreten (direk işlemcide çalışabilen kod) C/C++ öğrenirdim, çok güzel bir C ve C++ Ders Notunu da sizinle paylaşayım : c-necati_ergin.pdf (C), cpp-necati_ergin.pdf (C++)

Son düzenleme: 15 Şubat 2018
  3. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Ben de işimi görecek kadar PHP biliyorum web siteleri yapmak için. Programlama için de C#'a başlamıştım birkaç gün ama sonra java'nın PHP'ye daha benzer olduğunu gördüm ve daha kolay öğrenirim diye ona başladım. Gayet de basit geldi bana ama o da 1 ay bile sürmeden işlerden dolayı vs. biraktım. Şimdi de devam ediyim diyorum ama sürekli içimde bir C++ isteği var. Sanki en temeli oymuş da onu öğrenirsem kimse önümde durmazmış gibi.

@gk hocam, peki C mi yoksa C++ mı sizce? C bana sanki eski bir dil gibi geliyor nedense. Heryerde bi C++ reklamıdır gidiyor çünkü. C'nin eksiklerini tamamlamak için yapılmış vs. deniyor ya, o yüzden.

@wgsu size de tavsiyem, eğer 4 yıl boyunca javayla gidecekseniz tabii ki en azından sistemi anlayacak kadar javaya yoğunlaşın. Çünkü ödevleriniz vs. hep ona bağlı olacak, işinizi zorlaştırmayın. C# ile benzer olsa da o benzerlik öyle az bir benzerlik değil. Bir süre sonra fonksiyonlarını birbirine karıştırabilirsiniz bile. Üstünüzde diğer derslerin yoğunluğu da olacak illaki. Okul uzamasın şimdi :) Ben java yaparken yanlışlıkla PHP kodlarını yazıyordum bir anlık dalgınlıkla, sıkıcı bir durum :)

4. gk

gk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Geçimini Fullstack Web Developer olarak sağlayan biri olarak şunu söyleyebilirim (C/C++ tecrübem çok yok anlamında), eğer öğrenmek için zaman kısıtlıysa direk C++ öğrenilmeli. Ama benim gibi öğrenmek için zaman kısıtının çok olmadığı biriyseniz önce C, sonra C++ öğrenin derim.

Her eski şey değersiz değildir :)

Ben onlara tam katılmıyorum; tamam C++ ile daha çok fazla satırdan oluşan programlar daha rahat yazılabilir ama bu bence C açısından çok da büyük bir eksiklik değil. Her iki dilin, aynı problemleri çözmekte algoritmik tabanları farklı olabilmektedir; çünkü C, bir prosedürel programlamla dili iken C++, bir nesne yönelimli programlama dilidir.

dinlex bunu beğendi.
  5. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    @gk Anladım Teşekkürler... :)