Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

C ' le ilgili bir soru.

Konu, 'C / C++' kısmında cabbart tarafından paylaşıldı.

1. cabbart

cabbart Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben C oğrenmeye yeni başladım Deitel & Deitel in C : How to program kitabını kullanıyorum.(Türkçe sini tabi C ve C++ diye çevrilmiş).

Benim sorunum şu ; 2. bölümün alıştırmaları kısmında 5 tam sayı arasından en büyüğünü ve en küçüğünü bulan sayıyı sadece buraya kadar öğrendiğiniz tekniklerle bulan bir program yazın şeklinde bir soru var.

Ben bunu pek başaramadım uzun uzun düşündüm üstünde ama ne yapmam gerektiğine bile karar veremedim. Bu bolume kadar anlatılan sadece printf, scanf fonksyonları ve if seçicisi. for döngüsüyle ve dizilerle yapılan çözümlerini buldum fakat benim işime yaramıyor bana scanf, printf ve if kullanılarak yapılan bir çözüm lazım. sayıları kendi aralarında tek tek karşılaştırmayı felan denedim ama başaramadım. Nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

2. tayfundogdas

tayfundogdas Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    enbuyuk diye bir değişken yarat 0 değeri ver,sayilari sırasıyla oku gelen sayi enbuyukten buyuk ise enbuyuk o olsun küçük ise değişiklik yapma bu işlemi altalta yaz 5 defa

3. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yukarida arkadasin anlattigi gibi:

Kod:
    // maksimum degeri kaydetmek icin bir degisken belirle
    int max;

.....

// Ilk sayiyi baslangic degeri olsun diye max degiskenine ata (referans degeri)
    // Ilk sayiyi en büyükmüs gibi kabul ediyoruz, degilse zaten asagida ortaya cikacak
    max = sayi1;

//Sonra  bu max degiskenini  sirasiyla diger sayilarla karsilastir. Büyükse yeni deger ata
    if (sayi2 > max)
      max = sayi2;
    else if (sayi3 > max)
      max = sayi3;
    else if (sayi4 > max)
      max = sayi4;
    else if (sayi5 > max)
      max = sayi5;

//Son olarak da buldugun max degerini printf'le akrana yazdir:
    printf("En büyük sayi : %i",max);

4. cabbart

cabbart Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    anladım cok tesekkürler ben kulağımı tersten tutmaya calısmısım biraz galiba :)