Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

C/C++ bilen icin web programlama

Konu, 'C / C++' kısmında yufyuf tarafından paylaşıldı.

1. yufyuf

yufyuf Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaslar Ben gecen iki yilimi buyuk bir heyacan ve sevk ile C/C++ ogerenmeye verdim
    Simdide Web progrmaciligi ile ugrasiyorum
    once asp ile ugrastim biraz sonra acaba php mi derken jsp&servleti kesfettim su andada onunla bogusuyorum
    ancak henuz baslarda oldugum icin daha iyi bir alternatif varsa ogrenmek isteim yani bu .Net, C# falan ne olaki

TESEKKUR

2. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Bazen ne öğrenmen gerektiğine karar vermek en büyük problem olur.
    Tavsiye alacağın herkez sana iki şekilde yaklaşacaktır.
    1. En ii bildiği konuyu önerir.
    2. Hep öğrenmek isteyipte öğrenemediği konuyu önerir.

Bence ikiside subjektif bir yaklaşımdır. :)

belki benim yapacağım tavsiyelerde çok farklı olmayacak ama kendi kriterlerimi ve deneyimlerimi önereyim.

- bir dili bilmenin diğer dili öğrenmeye çok büyük katkısı yoktur. asıl olan programlama mantığını ve yöntemleri bilmektir o yüzden herhengi bir programlama dili yada script dil öğrenebilirsin.

- Öncelikle öğrenme amacını iyi belirlemelisin. Hangi amaçla hangi alanlarda kullanıcaksın. profesyonellikmi yoksa amator bir hobi mi?

- En çok kaynağa ulaşabileceğin ve en fazla yardım alacabileceğin bir dile yönelmek çoğu zaman daha mantıklıdır.

- yapacağın uygulamaları yayınlayabileceğin serverin özelliklerini ve makinendeki yüklü yazılımları göz önünde bulundurup en çabuk erişebileceğin dile yöneleblirsin. Gerçek hayatta uygulamaya geçiremeyeceğin bir çalışma çok fazla bişey kazandırmayacaktır.

- Eğer profesyonellik düşünüyorsan sürekli aynı script dil ile uygulama geliştirmenin büyük avantajları vardır. dile özel bazı fonksiyonların ve yöntemlerin kullanımında uzmanlaşırsın ve daha hızlı uygulama geliştirebilirsin.

Bazı dillerin ve uygulama geliştirme ortamlarının geleceği parlak görünmektedir ama şu an için yayınlama ortamlarının azlığı sorundur. ( örneğin .net ve C#)

bazen de ihtiyaçların seni yönlendirir. çok fazla seçim şansın olmaz. (örneğin geliştirmeyi düşündüğüm wap uygulaması sebebiyle wap desteği vermeyen serverimi değiştirmek zorunda kalmıştım. O yüzden asp ile yazdığım sitenin tamamını PHP ile değiştirmek zorunda kaldım. ve o tarihten beri hiç asp uygulaması yapmadım)

Sonuç olarak benim açımdan bakınca PHP öğrenmenin en büyük avantajı çok fazla kaynağa ulaşabilmem ve yardım alabileceğim yeterince tanıdığımın olmasıydı. Ama bazı özel durumlar nedeniyle diğer dilleri de bir miktar öğrenmek zorunda kaldım. (daha önce dediğim gibi bazen seçme şansınız olmuyor. kaçınılmaz dezavantajlarına rağmen)

bence sende kendi elinde olanları değerlendirip kendi açından bak olaya.

kolay gelsin :)