Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

buna ne diyosunuz???

Konu, 'ASP' kısmında p4r4h4t tarafından paylaşıldı.

1. p4r4h4t

p4r4h4t Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  2. acemi

acemi Misafir

Gereksiz bir yazi... Cevirmek icin harcanan emege yazik olmus.

Ovum adli firmayi tanitmak ve firmanin hazirladigi raporu satmak icin yazilmis olan ve hicbir somut veriye dayanmayan bu bos yazi yerine, ise yarar birseyler cevrilmis olsaydi, cok daha faydali olurdu.

3. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    AspNedir?com bunu hep yapıyor... Nuri Çankaya abimiz Microdoft un çalışan elemanlarından dı yanlış hatırlamıyorsam... O yüzden objektif yaklaşamıyorlar yada yaklaşmak istemiyorlar... Biraz gizli reklam dolu sitede MS nin reklamları... Sadece ASP ve .net var... Onlara göre hiç bir problem yok .net ve Asp de

4. p4r4h4t

p4r4h4t Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslinda burda .NET veya Web Servisileri hakkinda teknik ele$tiri[-]/[+] yapmanizi beklemi$tim

5. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Mimariler az çok ortada.Her iki teknolojide de bir derlenme söz konusu ortaya çıkan kod binary olduğu için hızlı çalışıyor.Her iki teknolojide de bir sanal makine var (JVM ve .NET Framework).Her iki teknolojide de projelelere bir sürü sınıf kitaplıkları dahil ediliyor.İkisi de mobile platformlara ve XML web servislerine tam destek veriyor.Benzerlikler bunlar.
    Farklılıklar ise,J2EE 'nın tek dil,.NET'in çoklu dil desteği var.Java derlenme sonucunda binary koda dönüşürken .NET ile yapılan derlemeler önce IL (Intermedia Language) adı veriler ara dile ve bu dilden binary koda dönüşüyor..NET ,c# adlı yeni bir dil sunmakla kalmamış, VB dilini de tam nesne temelli bir hale getirmiş ve kod yapısında değişiklikler yapmış,(açıkçası JAVA ile birbirlerine artık daha çok benziyorlar)..NET ile Web Servisi yazmak ve bunu yayınlamak JAVA'dan çok daha kolay hele elinizin altında Visual Studio varsa...Sistem gereksinimleri BEA Web Logic,IBM Web Sphere ve Sun One gibi J2EE sunucularında çok yüksek.(500 MB minimum RAM !Geliştiricilerin işi zor.)

Sonuç olarak naçizane ben de zamanla .NET'in Java'ya ağır basacağını düşünüyorum.Bakalım zaman gösterecek.

6. acemi

acemi Misafir

J2EE tasarim olarak tek dili zorunlu kilmiyor. Ornegin Python ile JVM'de calisacak uygulamalar yazmak mumkun veya JSP sayfalari hazirlarken Java yerine, JScript de kullanilabiliniyor.

Bu, cok tarafli bir soz.

Acik kaynak kodlu ve ucretsiz olan JBoss ve JOnAS'de durum hic de oyle degil.

Bence iki platform arasinda teknoloji acisindan kayda deger bir fark yok. Ikisinin de birbirlerine gore ufak tefek eksi ve artilari var. Bu ileride de muhtemelen boyle olacaktir.

O nedenle bu karari alirken teknolojik olarak hangisinin daha iyi oldugundan cok, diger acilardan hangisinin size daha uygun olduguna gore karar verin.

7. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Yazıda bu sunuculardan söz edildiği için bunları örnek verdim.Ben de çalışmalarımı yaparken Win98 üzerinde Apache Tomcat sunucusu kullanıyorum ve sistem gereksinimi çok normal.

J2EE teknolojisinin çoklu dil desteği olduğunu bilmiyordum

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Mart 2003
  8. acemi

acemi Misafir

Bir ekleme daha yapayim. "Servlet container" (Turkce'si icin sunucu tarafli uygulama tasiyici gibi birsey denebilir veya ee++'in belki daha iyi bir onerisi vardir :)) ve uygulama sunucu (application server) farkli seyler.

Ornegin WebLogic, Websphere, JBoss birer uygulama sunucu ama Apache Tomcat, bir servlet container...

Farkli amaclar icin ve genelde birbiri ile butunlesik olarak calistirilan bu iki ayri seyi, birbirleri ile karsilastirmamak lazim. Servlet container, genelde web sunucu ile butunlesik olarak uygulama sunucunun ustunde calisirlar.

Cok mu uzattim :)

9. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Yok yok mümkünse biraz daha ayrıntı rica etsek.Uygulama sunucusu derken bu uygulamalar da java ile mi yazılmış,artı JRun bunlardan hangisine dahil?

10. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Tüm denemelerime karşın JRun'ın trial sürümünü çalıştırmayı başaramadığım için soruyorum.Bütün dökümanlarında ne yazıyorsa harfiyen yaptım.Ve hem Apache 2.0 ile Apache Tomcat sunucuları kurulu olan 98'de ve IIS kurulu 2000 'de denememe rağmen başaramadım.Belki mesele burada biryerlerde çözülecek.

11. acemi

acemi Misafir

12. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Zahmet oldu.Teşekkür ederim.

13. acemi

acemi Misafir

Uygulama sunucular, cok katli mimarilerde kullaniliyor. Bir ornekle aciklarsak:

* Sunum katmani
    * Uygulama sunucu katmani
    * Veritabani kaymani

oluyor.

Kullanici, sunum katmani vasitasi ile sistemimizle iletisim kuruyor. Ornegin bu katmanda Apache web sunucu ve onunla butunlesik olarak Tomcat calisiyor.

Kullanicidan isteklerini aliyor, gosterilecek sonucu kullaniciya gosteriyor. Yani web sayfasindan verileri almak, cikti web sayfasini hazirlamak gibi... Tabii sunum katmani, illa bir web sunucu olmak zorunda degil.

Veritabani katmaninda MySQL gibi bir veritabani sunucusu calisiyor. Mevcut veriler, burada tutuluyor.

Bu ikisi arasinda ise uygulama sunucu bulunuyor. Ornegin JBoss... Uygulama sunucuda, asil isi yapan kodlar bulunuyor. Bunlar, J2EE platformunda EJB adi verilen bilesenler sayesinde yapiliyor. EJB bilesenleri Java ile yaziliyor.

EJB bilesenleri, sunum katmanindan gerekli parametreleri aliyor (ornegin musteri kodu ve satin aldigi malin kodu), sonra gerekli bilgileri veritabani katmanindan alip islemleri yapiyor (ornegin musteri bilgilerini aliyor, siparis bilgisini veritabanina isliyor, stoktan mali dusuyor vs) ve sonucu web sunucuya bildiriyor (ornegin malin ne zaman musterinin elinde olacagini, kargo numarasi vs)

Uygulama sunucu, isi yapan bu bilesenlerin yonetimini sagliyor. Ayrica transaction, veri kaynaklarinin yonetimi, guvenlik, load balancing gibi isler de bu katmanin uzerinde.

Kucuk islerde, bir uygulama sunucu kullanmak gerekmiyor. JSP ile yazacagimiz kodlarla, uygulama katmaninin yapmasi gereken islemleri zaten yapiyoruz. Yani "is mantigi" sunum katmaninin icinde hallediliyor.

14. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Şu an Tomcat 4.1.18 için JBoss' u indiriyorum.

Bakalım iş pratikte neler gösterecek.Apache Tomcat ile mysql'e bağlanmak için org.gjt.mm.mysql adında bir sınıf kullandım ve sorunsuz olarak bağlandım.Ötesi için adamlar oturup çeşitli classlar yazmışlardır orasını bilemem.Dediğim gibi çok yüksek sistem gereksinimleri yüzünden elime geçmesine rağmen (Axion sayesinde) Sun ONE 'ı ve Bea Web Logic'i kurup deneyemedim.

JRun için ise halen yanıt aramaktayım.İşin teorisi için gezilebilecek tüm siteleleri de geziyorum.Benim aradığım pratikte nelerin olup bittiği ve bu işi yapanların tecrübeleri.

Tekrar teşekkürler.

15. acemi

acemi Misafir

JRun, MacroMedia'nin gelistirdigi bir uygulama sunucu...
    Sanirim uretim asamasinda kullanilacak kadar basarili ve olgun bulunmuyor. Bence JBoss varken ugrasmaya degmez.

JBoss/Tomcat kadar JBoss/Jetty ikilisi de cok tutuluyor.

16. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bu arada elimdeki Bea WebLogic 7.0'ın sistem gereksinimleri CD 'de 500 MB filan yazmasına karşılık benim 384 MB ile çalıştığını keşfettim.Şimdi http://edocs.bea.com/platform/docs70/index.html adresinde biryerlerde license.bea isminde bir dosyayı kayıt olarak dowload etmem gerekiyor.Evaluation Copy için olanından bulmam gerekecek.(burasını ASP bölümü sananlar yandı.)