Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

btieve veritabanı tasarım bilgilerine nasıl ulaşırım (win altında)

Konu, 'Veritabanları' kısmında realperest tarafından paylaşıldı.

1. realperest

realperest Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    btieve veritabanı tasarım bilgilerine nasıl ulaşırım

Merhaba,

Elimde eskiden yapılmış bir veritabanı programı var ve btrieve veritabanını kullanıyor. Bu veritabanı datalarına daha doğrusu veritabanı tasarım şemalarına Windows altında nasıl erişebilirim acaba. Access ile bayaa bi uğraştım ama çözemedim. Başka bir yolu, yöntemi varmı acaba ?
    Aslında ben sadece o veritabanı ve tabloların tasarım şemalarına, ilişkilerine,kayıt türlerine vb. ulaşmak istiyorum. Yani btrieve veritabanını bana gösterebilecek her türlü işleme razıyım. DOS altında da olsa fark etmez. Yeterki o tabloların en azından tasarım şemalarına ulaşabileyim, datalara kendi programı içerisinden ulaşabiliyorum.

Bu arada bu dosyaların uzantısı .dat

ama btrieve konusunda hiç bir bilgim olmadığı halde (sadece ismini duymuştum) bunun btrieve dosyası olduğunu nasıl anladığımı merak edenlere aynı klasör içinde btrieve ile ilgili programlar olduğunu söylemeliyim.

yani
    btrieve
    brequest
    btrv
    br
    butil
    falan gibi sadece bunlara dayanarak btrieve olabileceğini düşünüyorum ama neticede uzantısı .dat olan bir veritabanı dosyasını (tablosunu) nasıl görebileceğimi sorsam daha iyi olur heralde ?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Şubat 2003
  2. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sentez Yazılımda Kurumsal Çözüm Uzmanı olarak çalı
    Merhaba
    http://www.pervasive.com/downloads/index.asp

Pervasive SQL 'i download edin Pervasive monitor 'den tabloları ve dataları görebilirsiniz.

Bunu kurduktan sonra databaselerinizi ODBC 'ye tanıtıp istediğiniz yere alabilirsiniz. (Access,Excel vb....)

Yalnız bu iki işlemi yapabilmeniz içinde DDF tablo tanım dosyalarının bilgisayarda varolması gereiyor. field.ddf index.ddf gib bunlar yoksa iki işlemide yapamazsınız.
    Kolay gelsin

3. realperest

realperest Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Vazgeçtim Win altında görmekten

DOS altında görsem de yeter..

4. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    DATALARI YEDEK ALIN

Viewer 16 'yı buradan indirin bunu bir klasöre yükleyin daha sonra dat ve ddf dosyalarınıda aynı klasöre yükleyin.

Çalıştırdığınız program btrieve'mi brequest'mi kullanıyor siz ikisinide yazmışsınız. (Bunu programı çalıştıran bat dosyasının içeriğine bakarak görebilirsiniz.)

Btrieve kullanıyorsa yine aynı dizine btrieve.exe 'yi brequest kullanıyorsa yine aynı dizine brequest.exe 'yi yükleyin daha sonra btrieve kullanıyorsa dizinde btrieve /f:30 /p:4098 yazın iki satır yazıyı gördükten sonra BTVIEWER FILE.DDF yazın açılan ekranda enter yapın view'den file'a gelin dosyayı seçin (Enter ile) daha sonra tekrar view'den Print layout'a tıkladığınız zaman printer'a Tablodaki alanları,uzunlukları ve tiplerini yazacak.

Kolay gelsin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Şubat 2003
  5. realperest

realperest Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yalnız benim dosyalarımın hiçbiri .ddf uzantılı değil hepsinin uzantısı DAT bunları görebilirmiyim.
    Geçen mesajdan sonra baktım ama hiç .ddf uzantılı dosya göremedim.
    Bunun sebebi ne olabilir.
    Btrieve veritabanı olduğunu da sadece işte o btrieve.exe ve brequest.exe dosyalarından anlıyorum.

6. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    uuu bu veri tabanı sistemleribi gmss2 ve diger dos uygulamalı ve netsis felan kullanıyor ne yapacaksınız bunları herker ileri giderken siz neden geri adım atıyorsunuz anlamadım:)

7. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Merhaba söylediklerimi sırayla yaparsanız iyi olur.

1.) Programı çalıştıran bat dosyasını kontrol edin burada btrieve veya brequest satırı varmı.?

2.) Ddf dosyaları tablo tanım dosyalarıdır yani programdaki tablolar,alanların tanımlarının tutulduğu dosya o dosya olmadan tablo alan isimlerini,alan türlerini göremezsiniz Odbc 'ye ekleyemezsiniz. (Odbc eklemenizi istememin sebebi her şeyi rahatlıkla yapabilmeniz için)

3.) Eğer sadece data'nın içeriğini görmek sizin işinize yarıyorsa btrieve /f:30 /p:4096 yazın
    butıl -save xxxxxx.dat xxxxx.txt yazın datanın içeriğini görürsünüz (txt dosyasını bir editörle açarak) içeriğinden datanın alan türlerini anlamanız mümkün.

Datanın içeriğini görmek için ve alan uzunluklarını görmek içinde
    BtFiler v15 programını da kullanabilirsiniz belki bu sizin için yeterlidir bir bakın

Kullanımı
    btrieve /f:30 /p:4096
    btfiler xxxxxxxx.dat

4.) Ddf dosyalarını üreticisinden alamıyorum diyorsanız dat dosyasından ddf oluşturmak için bu programı kullanabilirsiniz. (Yalnız paralı) ücretsiz versiyonunda ddf oluşturma bölümüne kadar geliyor ama ddf dosyasını oluşturmuyor bende yok ama adresteki 2.resme bakılırsa ddf dosyası oluşturmadan dat dosyasının alanlarını ve türlerini sağdaki pencerede gösteriyor ben eski bir versiyonunu kullanmıştım onda yoktu. (Bu sizin işinizi anladığım kadarı ile çözüyor.) yalnız programın sağlıklı çalışması için pervasive kurmak zorundasınız. (Btrieve olan makinaya kurmayın) bazı dll dosyalarına ihtiyaç duyuyor tek tek dll dosyalarını yüklemektense pervasive kurmak kolay çözüm

Valla bu adresi benimde gördüğüm iyi oldu. :D

Zannederim 4.söylediğim sizin işinizi görecek ama ilk önce btrieve veya brequest kullanıp kullanmadığını öğrenmek için programı çalıştıran bat dosyasının içeriğine bakın.

veya btrieve /f:30 /p:4096 yazın
    daha sonra butıl -stat xxxxxxxx.dat yazın ekranda dat dosyasındaki kayıt sayısını PageSize'nı alan genel tanımlamalarını gördüyseniz btrieve dosyasıdır.

Siz bunları deneyin olmazsa başka şeyler yapaız ama söylediklerimi sırayla deneyin.

8. realperest

realperest Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İlginize çok teşekkür ederim.

benim .bat dosyalarımın içinde brequest var

dediğiniz komutları bilgisayar yazıyorum ama
    geçersiz fonksiyon anlamına gelen mesajlar alıyorum.
    kafam oldukça karıştı. O yüzden biraz ertelemeye karar verdim bu işi sizide boşuna yormayayım. Sonra aklıma takılırsa yine konuyu açarım. Belkide bir tane dosyayı size gönderirim. Eğer siz DAT dosyasının içindekileri, içindekilerden çok alantip,özellikleri, ilişkilerini falan bulabilirseniz bana hangi yoldan gittiğinizi söylersiniz. Bende aynen sizin dediğinizi gibi elimdeki 50-100 adeti bulan dosyaya bu işlemi yaparım. Ama meşgulseniz hiç dert etmeyin kendinize bu iş zaten benim de çok kafamı karıştırdı.
    Sağolun.

9. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazdıklarımda btrieve /f:30 /p:4096 yerine brequest yazın o zaman

Küçük boyutlu bir dosya gönderirseniz akşam bakabilirim zannediyorum ama 4.işlem ile kolay şekilde çözebilirsiniz.

omerosmanoglu@hotmail.com

10. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yazdıklarımda btrieve /f:30 /p:4096 yerine brequest yazın o zaman

Küçük boyutlu bir dosya gönderirseniz akşam bakabilirim zannediyorum ama 4.işlem ile kolay şekilde çözebilirsiniz.

omerosmanoglu@hotmail.com