Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Broşür

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında ahmet tarafından paylaşıldı.

 1. ahmet

  ahmet Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  19
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  kablonet/internet
  Broşür boyutları , yapımı vs. hakkında bilgilere sahip olanlar buraya yazabilir mi?Arşiv olarak güzel bir forum olması dileğiyle.
   
 2. Sahin

  Sahin Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2002
  Mesajlar:
  8,943
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Broşürler çok değişik boyutlarda olabiliyor ahmet a2, a3, a4 veya özel boyutlarda ve baski tekniği, renk sayisina göre çok farklı özellikler gösterebiliyor. Derin bir araştırma gerekiyor veya bu konuda Malina'dan bilgi alabiliriz sanıyorum.
   
 3. kursad

  kursad Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2002
  Mesajlar:
  970
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Smyrna
  Bu konu gerçekten çok geniş. Bu konuya girersek matbaa tekniğine dalmış oluruz. Faydalı olacaksa size birkaç ön bilgi vereyim.

  Eğer broşürde renkli fotoğraf ve çok renkli grafik isteniyorsa bu ve her türlü baskılı medya offset baskı makinelerinde trigromi tekniğiyle yapılıyor. Trigromi tekniğinde 4 adet renk bulunur. CMYK yani cyan(mavi), Magenta(leylak rengi), Yellow(sarı) ve K olan siyah.

  Bu dört renk üstüste farklı tram açılarında (nokta büykülüğü ve pozisyonları) basılınca isnsan gözünün gördüğü RGB renk uzayından daha dar olan bir renk aralığında renkler elde ediliyor.

  Baskı tekniğinde ise her renk için ayrı kalıp gerekiyor. Bu kalıplar içinde filmler gerekiyor. İşte renk ayrımı denilen olay burada devreye giriyor. Bilgisayarlarla renk ayrımı yapılmadan önce manuel olarak agrandizorler ile bu iş yapılıyordu. Çok uzun bir süreci kapsayan bir broşür tasarımı çok fazla emek istiyordu. Şimdi ise bu işi yapan birçok program var. Bunlar Photoshop, Illustrator, Freehand, QuarkXpress, CorelDraw, Corel Photopaint, Deneba Canvas... gibi CMYK desteği olan programlardır.

  Bu programlarda grafiği hazırlarsın ve filmçıkış hizmeti veren reproduksiyon şirketlerine gönderirsin. Onlar da sana CMYK için aynı grafiğin 4 ayrı filmini verir.

  Konu çok geniş olduğu için böyle bir giriş yapayım dedim. Bu konuda elimden geldiği kadar sorularınızı cevaplandırabilirim.

  Saygılar.
   
 4. ensaray

  ensaray Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2001
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Pratikte Masaüstü Yayıncılık
  Hayri Yanık

  baskı ile ilgili bütün problemlerimi bu kitapla çözmüştüm..

  benzeri onlarca kitap var piyasada....