Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Blogger ve Wix.com'un kendi Subdomain'lerini ayrı bir site olarak sunmaları

Konu, 'Web Hosting' kısmında ali guner tarafından paylaşıldı.

1. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    Öncelikle herkes kendi düşüncesini, yorumunu esirgemeden paylaşırsa çok sevinirim :)

Wix.com 'u bilirsiniz. Birçok benzer site de var zaten.

Bu gibi siteler genelde, bir üyelik gerçekeleştirildiğinde şirketiniz.wix.com olarak bir "alt alan adı" oluştururak sizi üye yapıyorlar ve ekliyorlar;
    eğer ücretini öderseniz kendi www.domaininiz.com.tr adresinizi direkt bize connect edebilirsiniz.

evet name server bilgilerini veriyorlar,
    ve sizin sitenizin domain ismini alıyorlar (domaininizin dns kaydını yapmak için)

Peki hosting içeriği olarak hangi metadolojiyi kullanıyorlardır bu adamlar ?

Sizin domaininiz için kendi sitelerinin bir benzerini hosting paketlerinin içerisine include edecek değiller.
    yani blogger.com misal, sizin için falandafilan4564.blogger.com diye bir subdomain sağladı. sonra siz www.falandafilan77.com.tr adresinizi blogger.com a kayıt ettiniz, domaininizin paneline gelip name server yazdınız okey.

Sizin sitenizi ziyaret edecek bilgisayar name server a gitti, oradadan dns kaydını sorguladı ve blogger.com un sizin için içeriğnizi barındırdığı hosting alanına ulaştı.

Hosting alanında önceden sizin içeriğinizi sunan falandafilan4564.blogger.com alanını göstermek / sunmak için nasıl bir yöneme başvuruyorlar ? Bu alan artık kapanıyor, ama içerik sizin hosting paketiniz üzerinden nasıl sunuluyor ???

Burada bir yönlendirme mi yapıyorlar -ki neye yönlencek subdomain de yok artık- ama misal artık sizin siteniz nasıl wix.com ile aynı temayı, içeriği ve altyapıyı paylaşıyor ???

Ben kesinlikle kendi sitelerindeki altyapıyı olduğu gibi sizin için ayırdıkları küçük bir hosting alanına koyacaklarına inanmıyorum. Bu bir külfet oldurdu. Maliyet. Bana göre wix temasını, altyapısını kendi siteleri olan wix.com dan çekiyor, sizin içeriğinizi de database'inden sağlayıp en nihayetinde derlenmiş bu yapıyı, sağladığı hosting paketi üzerinden sunuyor.

PEKİ OLUP BİTEN NEDİR ?

Sizin domaininiz için sağlanan bu hosting paketi üzerinden adamlar kendi altyapılarına (misal database'lerine) direkt erişecek halleri yok. Büyük bir ihtimal kendi sitelerini üzerinden bu içeriği request yapıyorlar. Ama bu sefer bu hosting paketleri üzerinden kendi domainlerine bir yönlendirme yapacak küçük bir script mi yazıyorlar ?

Nedir :D Yanıtı bol kelime malzemeli tutarsanız beni daha fazla sevindirirsiniz :D

Hürmetler....