Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

birden aklıma geldi...

Konu, 'Konu Dışı' kısmında mustafa tarafından paylaşıldı.

1. mustafa

mustafa Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    web programlama
    "Bildiğiniz diller" hânesinin: "İngilizce, C++, Almanca, Fransızca, Pascal, Basic ve Rusça" diye doldurulmasının normal olduğu bir zaman da gelir mi acabâ?

E bâzılarını insanlarla, bâzılarını da bilgisayarlarla anlaşmak için kullanıyoruz aslında. Çok da uzak bir ihtimâl olmayabilir yâni.

Eskiden

-Herkes programlama öğrenmeli mi?

sorusuna yekten:

-Hayır, hevesi olanlar öğrenmeli, diyordum.

Şimdi biraz düşününce, açıkçası çok net bir cevap veremeyeceğimi görüyorum. Bilgi çağının teknolojisi bu ise eğer, "kodlama" adına hiçbir şey bilmeyenlerin bir gün, şimdinin yabancı dil bilmeyenleri gibi kalma ihtimâlleri kurcalıyor aklımı... Ne dersiniz?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Mart 2003
  2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Do re mi fa... yani notalarda bir dil seninde dediğin gibi hevesi olanlar öğreniyor olmayanlarda çok büyük bir eksiklik hissetmiyor :)

3. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Ben pek boyle dusunmuyorum.. Dogrusu kodlamaya hıc ıhtıyac duymayacak programlama yazımlımlarının hayalını kuruyorum.. Ornegın sadece dusunerek yada konusarak programlama yapabılecegımız seyler..

Bu anlamda bılgısayarların daha zekı olmasını ve taleplerımızı karsılayacak algorıtmaları kendılerının hazırlamasını beklıyebılırız.. Bu nedenle gunun bırınde buzdolabı, televızyon mumelesı gorecek bılgısayarları kullanmak ıcın ekstra bır bılgıye ıhtıyacımız olucagını sanmıyorum.. Ve kodlama yapacak ınsanların sadece bılgısayarla "konusmasının" yeterlı olucagını dusunuyorum..

Nasılkı bundan yıllar once programlama delıklı kartlarla yapılıyor ve gunumuzde bu yazı yazmak kadar kolay bır hale geldıyse gelecekte de konusmak kadar kolay olucaktır...

Kısacası bana kalırsa gelecekte ısler cok daha kolay olucak.. Ve tum programlama dıllerı tarıhe karısacak.. Delıklı kartlar gıbı..

Not: Tabı tum bunları yapabılmek ıcın yıne programlama dıllerıne ıhtıyacmız oldugunu bılıyorum.. Ama bızamanlar ustduzey dıllerı yazabılmek ıcın assembly kullanılıyordu.. Sımdı kacımız assembly bılıyor?

4. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Ertuğrul çok kilit bir noktaya temas etmişsin.Şimdi burada çok faydalı bir istişare ortamı oluşabilir.
    Misal ben hiç yaptığım işin programcılık olduğunu düşünmedim.Fonksiyonları,yordamları,altyordamları,nesneleri,API'ları,hep biraraya gelmiş makine kodları olarak gördüğümden ve bu makine kodlarını çok incelelemeye ne vaktim ne de zekam yetmediğinden yapılan işleri bir göz boyama olarak görmüşümdür.Artı Assembly hariç hiçbir dili de programlama dili olarak göremiyorum.
    Tıpkı taa kalbe kadar -bilinçaltına kadar- gidemeyen söylemleri "gerçek" olarak göremediğim gibi...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Mart 2003
  5. fixman

fixman Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence 65 milyonluk bir nüfusa sahip herhangi bir ülkede kodlama bilenlerin sayısı 15-20'yi geçmemelidir...

6. acemi

acemi Misafir

Yani dunya nufusunun 6.5 milyar oldugunu farzedersek, kodlama bilen 2.000 kisi olmasi butun dunya icin yeterli mi?

7. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Pek sana katılmıyorum muharrem.

Ornegın bınalarda tuglalardan olusur ama bu yınede tuglacıyı ovup mımarı kucumsememız anlamına gelmez.. Yanı ortaya konulan her performans takdır edılmelı bence.. Bu asama asama katedılen uzunca bır yol.. Her katkı ovguye deger..

Bızım yaptıgımız programlama ıse bugun gelınen noktanın geregı.. Ve programcılıgın yenı ve evrımlesmıs halı.. Bu yıllar once delıklı kartlarla hesaplama yapan ınsanlardan daha az emek harcadıgımız anlamına gelmıyor.. Aksıne onlarda bunun ıcın caba harcadıgı ıcın bugun artık daha kolay ve etkın programlama yapabılıyoruz.. Bu sayede nıcelık olarak karsılıgı az gıbı gorunsede nıtelık olarak emegımızı cok daha ıyı degerlendırıyoruz..

Yazının su dılden kalbe bolumunu ıse yorumlamaktan kacınırım :)

Not: Acemı sencede bu rakam bıraz yetersız degılmı?

8. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Vakti zamanında Harun Abi nam bir abimiz vardı.Bilgisayar mühendisliğinden maddi imkansızlıklar nedeniye üçüncü sınıftan TERK!Adam bendeki TCP-IP,Java gibi kitaplara bakıp BT'ci yerine koydu.Kısaca muhabbet ettik.Sordum:

-"Abi" dedim,"İlla da Assembly öğremem gerekli mi?"
    -"Ne yapmak istiyorsun" diye sordu.
    -"Bilgisayar ile elektronik olan her şeye hükmedebilmek istiyorum." dedim . "Bilgisayar elektronik aletlerin beyni olsun istiyorum."
    -"Bunu nesne temmeli dillerle de yapabilirsin dedi."
    -"Nesne temelli ne demek dedim."(Hafif bilmeme rağmen)
    -"Bak şimdi" dedi,"Senin elinde mala var, keser var,tuğla var,şakül var,var oğlu var...Sen inşaat yapacaksın.Ev yapacaksın.Ama keser neyden yapılmış,tuğlanın hammaddesi nedir diye merak ediyorsun.Hepsinin ustası olamazsın"

Şimdi sen o örneği verince aklıma geldi.Benim için hoş bir örnek olmuştu.Üstelik o dönemlerde babam ile birlikte inşaatçılık yapıyordum...

9. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    herkes programlama öğrenirse bizim halimiz nice olur!