Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bir kaç tavsiye

Konu, 'Tasarım Atölyesi' kısmında CrazyCat tarafından paylaşıldı.

1. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    grafik programları için bir kaç tavsiyeye ihtiyacım olacak.

Öncelikle grafik programı diyince Photoshop aklıma geliyor:)

- başlangıç seviyesinde Resim Dosyaları ve Resim Hazırlama ve Düzenleme işlerinin öğretilmesi için photoshop uygun bir program mı?

- ilk etapta hiç bilmeyen birine öğretilecek ise hangi versiyonu kullanmak doğrudur.?
    Örneğin bende 6.0 CE türkçe versiyonu var ama gerekirse başka bir versiyon satın alabilirim.

- Herhangi bir kitap tavsiye edebilirmisiniz? Özellikle başlangıç seviyesinden başlayacak ve formasyona uygun bir şekilde anlatacak. (konular ilişkili bölümlere ayrılmış tercihen dersler şeklinde) kitap dışında kaynak (türkçe) neler tavsiye edersiniz?

- En verimli şekilde nasıl anlatılabilir.? (teorik ve uygulama içerecek şekilde)

Birde tüm bu sorular Flash içinde geçerli :) Flash ile ilgili forum başlığında da sorabilirim o konuları fakat genelde grafikle uğraşalar gördüğüm kadarı ile ikisini de sürekli takip ediyorlar :)

Aslında sorun şu. Grafik ve animasyon dersi var ve anlatacak kimse gönüllü olmayınca piyango bana çıktı. Özellikle animasyonla bir süre uğraştım ama benim bilgilerim programlama temelli ve bu seviyedeki bir eğitim için ağır kaçıyor. Biz bu işin eğitimini alırken hep vektorel bazlı animasyonlarla uğraştık ve temel işlemler için (3D. döndürme, öteleme, boyutlandırma, yansıma vb. ) uygun matrisler kullanarak C++ de programlar yazıyorduk. Aynı zamanda digital image processing konusunda 2 yıl çalıştım orda ise örnekleme metodları histogram çıkarma ve daha komplex algortimaların matamatiksel modelleri ile falan uğraştım.

ama şimdi sorun büraz daha büyük işin teknik yönüne girmeden hazır programlarla anlatmam lazım ve işin sanatsal yönü konusunda oldukça kabiliyetsizim :aglama: şimdiye kadar photoshopla sadece bi iki kitap kapağı tasarladım onun dışında ise sadece resim dosyalarını değiştirmek ve boyutlandırmak için kullanıyorum. Flash'ı az çok biliyorum ama çizdiklerime genelde gülüyorlar :D

bkz

bkz2

kısaca tavsiyelerinizi bekliyorum :D

kolay gelsin.:)

2. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    photoshop herkezin bilmesi gereken program bence web den ögrenebilirsin ben böle ögrendim ama benimkide yarım yamalak

biz bu işte cok dallanmadan oluyor mesela benim sorunum bu bir program veya bir programlama dili #örünce hemen atlıyorum ( php de de aynısı yaşandı ) ama geride kalanı hiç ögrenemeden bence tam anlamıyla bir işi ögrendikten sonra aşamalı geçmek en iyisidir
    ama ilk önce temel iyi olması lazım

sana tavsiye temeli oluştur ondan sonra başla bir çalışma çizelgesi yap oyle başla aksilikler olmadan devam edersen bişi olmuyor :cool: :rolleyes:

3. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    ii de benim sorunum öğretmek :)

öğretmek için bilmek yetmiyor. Zaman da çok kısıtlı işi olabildiğince basite indirgeyip faydalı olabilmek için güncel programları anlatmak istiyorum.

bir de bana göre grafik ve animasyon işleri bilginin ötesinde yetenek de istiyor şu aşamadan sonra yeteneğimi geliştiremem ama salt bilgi vererek de yetenekli insanları köreltmek de istemiyorum. çok fazla teknik olmayan bir orta yol bulmam lazım.

bir de meteryal seçimi için deneyimli grafikerlerin fikirlerine ihtiyacım olacak. Piyasanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek pratik bilgilere ulaşmam lazım.

işin teknik temellerini ayrıntılı olarak vermeye kalksam eminim herkes ilk etapta grafik ve animasyondan nefret edecektir. :D
    zaten şimdiki öğrencilerin nedense yeterince matematik alt yapısı yok ve öcü olarak görüyorlar. zaten ihtiyaçları olan da bu diil. sonuçta işin mühendisliğini diil de işçiliğini öğrenmeleri gerekiyor.

kolay gelsin :)

4. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Öncelikle sevgili hocam su sözunuze katilmiyorum "şu aşamadan sonra yeteneğimi geliştiremem ama ...". Bence su asamada ögretmek amaci ile ögrenmeye baslayip öyle bir seviyeye gelebilirsiniz ki bu hic sasirtici olmaz. Aslinda temel olarak web dizayninin en zevkli ve gösterisli kismi grafik tasarimi bölumudur.

Photoshop (bundan sonra kendisinden PS adiyla bahsedilecektir) bu konudaki en iyi secimdir. Versiyonun kac oldugu önemli olmasada en son versiyon tercih edilmesi en uygunudur, ögrenme amacli yukleyip bir sure sonra silinecekse para ödenmesinede gerek yoktur :D

Ilk baslayandan, orta seviyeye ve guru derecesine kadar herkese hitap eden bir programdir PS, ögrenmeye menuleri taniyarak baslamak en iyisidir, menulerdeki araclar birer komuta karsilik gelir ve onu uygulamamizi saglarlar. Zaten neyin ne ise yaradigini ögrendikten sonra PS ile hersey yapilabilir. Önemli olan artik hangi komut kombinasyonlari ile ne yapmak istedigimize karar vermektir.

Burada önemli olan olaylardan biri baslagic asamasinda layer kullanmayi aliskanlik haline getirmektir ki herhangi bir yanlistan geri donmenin en kolay yolu undo degil layeri silmektir, bazen undo yetersiz kalir cunku bir adim geri gider.

Zaman icerisinde netteki PS sitelerinden tutorialler incelenerek hangi filtrelerin ne is yaptigi ögrenilerek cok hos grafikler elde edilebilir.

Devam edelim mi? :)

5. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Öğretmek belki de öğrenmekten daha zor :)

Ben de bir kaç kişiye Word-Excel dersi vermiştim. Öğretirken de sadece yapacağı işle ilgili olan yanlarını vermeye çalıştım. Çok fazla derine inmeden.

Diyeceğim o ki, bu programı (photoshop) nerede ve ya hangi alanlarda kullanacaklar? Ya da sadece temel photoshop bilgisi mi vereceksin?

6. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Dersi görecek öğrenciler programlama teknikeri olacaklar. eğer web programlama yada tasarıma yönelirlerse yardımcı olabilecek bir başlangıç oluşturulması gerekir. ama bence asıl amaç sevdirmek olması lasım belki yeteneklerini ortaya çıkarırlar.

Temel bilgi verebilecek kadar zaman var.

resim türlerini tanımadan başlayıp, resim dosyaları yaratma değiştirme ve temel işlemleri yapmayı göstermek gerekiyor. devamında ise animasyon konuları var onun içinde flash düşünüyorum.

<:1: >
    ----
    @Sahin devam edelim. özellikle şu yeteneğin geliştirilmesi konusuna :D en ümitsiz vaka sanırım benim bu konuda. :D

iş yeri için bir site yapmam gerekiyordu daha zevkle bi kaç yüz satır kod bile yazamadan tasarıma takıldım. çünkü tasarımı yapacak kimse olmadığı için bana kaldı bi türlü renk kombinasyonlarını zevkli hale getiremedim. emin olmak için forumdaki gibi değiştirilebilir stiller yaptım ama deneyenler değiştirip değiştirip gülüyorlar. birde hemen hemen hiç imaj yok. birilerinden yardım dilenecem ama utanıyorum :1: yaptıklarımı görmeleri gerekecek diye:D (belki senin fikrini alsam fena olmaz diye düşünüyorum usuuun bi süredir)
    ----

</:1: >

Amacım insanları sıkmadan yardımcı olabilmek. bence biraz daha tafsiye hiç fena olmaz :)

bu arada yeni versionlar için para vermicem muhtemelen verilmiştir zaten sadece istemem yeterli. eğer yoksa olanla idare ederiz. (bu arada sanırım türkçe olması ii olmaz dimi?)

kolay gelsin.

7. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    [Alıntı]
    çünkü tasarımı yapacak kimse olmadığı için bana kaldı bi türlü renk kombinasyonlarını zevkli hale getiremedim. emin olmak için forumdaki gibi değiştirilebilir stiller yaptım ama deneyenler değiştirip değiştirip gülüyorlar.
    [/Alıntı]
    Benimde tasarimda takildigim en buyük sorun bu.Şirkette iken sadece ile programlama ilgileniyorum ama tasarim ve imagelar bana kaldiginda gerçekten bunalima giriyorum. öyleki bazi sitelerin renk uyumu için 20 kez değişiklik yaptığım oldu.Bunda en buyuk sorun kimseye sormayip yapip sonradan beğenmemem ve tekrar değiştirmem.Galiba en iyisi birilerine danisarak bu işi yapmak.

8. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslinda webtasarimcilarin profosyonel olmayanlarinin genel sorunu renk secimi ve sectikleri renklerin her bilgisayarda ve baskida farkli göruntu vermesi. Yapilmasi gereken ama pahali bir cözum pantone renk cetvelini edinmek. Bundan öncede renk uyumu, soguk ve sicak renkler, kontras renkler vs konularda temel bilgi edinmek gerisi yaraticiliga kalir.

5K diye bir site ve yarismasi vardi buradaki sitelerde genelde hic imaj yok aslinda imajsizda cok guzel siteler tasarlanabilir diye dusunuyorum ama bir kac kucuk imaj ile cok daha hos seyler yapilabilir. Su asamada sana hocam renk konusunda yardimci olabilirim, benim rahmetli bilgisayari diriltebilirsem o zaman daha kapsamli destek olabilirim :)

9. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Alıntı: "ama bence asıl amaç sevdirmek olması lasım belki yeteneklerini ortaya çıkarırlar. "

Sevdirmek için insanların bu programdan zevk alması gerek. Bunun için de kendilerinden birşey bulmaları lazım. Örneğin kendi fotorafları üzerinde değişiklikler yaptırarak ya da rötuş yaptırarak bu olayı yakalayabilirsin.

Bunun dışında imajın renkleriyle oynamak, örneğin renkli bir fotoğrafı siyah beyaza çevirmek ya da harmanlama kipleriyle değişik renk efektleri yaparak ilginç sonuçlar elde etmek gibi.
    Bu şekilde bir giriş zannederim sevdirir bu programı...

Daha sonra menüler ve araçlar incelenebilir,
    sonrasında layerler, seçim teknikleri, boyama teknikleri, renk düzeltme...

Programlama teknikleri alacaklarsa actions lar üzrinde de durulabilir.

Daha somut tavsşyeler bulamadım :)

10. Eylem

Eylem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ögrenci & Webdesigner
    Gayet yerinde tavsiyeler bence ;)

11. Boozer

Boozer Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bence PS tamamen ogrenilmesi imkansiz bir program..yıllardır kullanmama ragmen hala şaşırabiliyorum.
    Neyse eğer dersi verecek ben olsaydım öncelikle toolkitteki araçları kısace bir gösterip zevkli hale getirmek için basitten baslayarak internette cok gordugumuz grafiklerin yapımından baslardım. Layer efektleri gibi hazır kombinasyonları kullanarak birkac tıklamayla yapılacak grafikler hiç bilmeyen öğrencilerin ilgisini çekecektir.
    Bunları ögretirken "şimdi yeni bir layer açıp şunu yapın" benzeri cümleler öğrencilere farkında olmadan layerları öğretir, veya webde yayınlamak istedikleri birşey olursa resimleri optimize olarak save etmeyi gösterebilirsiniz.
    daha sonra fotograflara geçer, basit renk değiştirmekten hazir photoshop efektlerine kadar devam edebilir, en son da birleştirme temellerini öğretebilirsiniz.
    ben ilk olarak kendi web sayfamı yapmak amacıyla daha çok interface elemanları yani kablolar, parlak yazı, kabartma sekiller falan üretmeyi ögrenmiştim. sonra bir foruma üye olup sanatsal bazda yapılanları gördüğümde temelleri zaten bildiğimden geriye geliştirmek kalmıştı. bu yüzden eğer başlanacaksa tamamen web tasarımı için gereken temellerden başlanmalı. içlerinden sanatsal olarak veya ileri düzey interface tasarımına geçmek isteyecek olan olursa Türkiyede grafik tasarım bölümlerinde bile çok ileri düzey böyle bir eğitim verildiğini sanmıyorum.
    size bol şans, işiniz zor :)

12. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    peki ilk mesajda tarif ettiğim özelliklerde bi kitap tavsiye edebilirmisiniz.?
    vakit erkenken alayım :)

13. kursad

kursad Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Soyadı Greenberg olan iki kişinin yazdığı bir kitap vardı elimde, Photoshop 5 temel kullanım klavuzu adında. Bol örnekli iyi bir kitaptı.

14. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    Greenberg in kitabını bulamadım ideefixe de ve kitap yurdunda kalmamıştı bugün bir kitapçıya gittim orda da yoktu :(

bende Carla Rose un 24 Derste Adobe Photoshop 6 Temel Başlangıç Kılavuzu kitabını aldım fiyaı uygundu :) bi kitap daha vardı onuda almak istedim ama fiyatı biraz pahalı geldi internette bakıyorum şimdi ama bulamadım kitabı :(

başka kitap tavsiyeniz var mı? 1 yada 2 tane daha alabilirim.

15. Zerzevat Adam

Zerzevat Adam Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    cümlelerin yetersiz kaldığı günümüzde öğretmeye sarf edilen cümlelerin nasıl zorluklarda üretildiği ve ne kadar verim aldığını ben bilirim çok zor bir aşama

yeterki öğrenme ve öğretme azmiyle dolu olun gerisi kolay

16. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    A.D Greenberg :)