Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir kaç kelime, imla sorunu...

Konu, 'Konu Dışı' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aslında Türkçe'me güvenirim ama zaman içinde nete gire çıka bozuldugunu farkediyorum özellikle bazı kelimeleri yazarken düşünmeye başladım. Şimdi aklıma gelenleri yazacagım daha sonra aklıma geldikçe bu topicde sormaya devam edeceğim. Sizde sorabilirsiniz.

Çünkü mü, çünki mi?
    Aceba mı, acaba mı?
    Baya mı, bayağı mı?
    Bugün kü mü, bugün ki mi?

Devam edecek...

2. Go

Go Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    aslında bu hepimizi kapsayan bir sorun. üstelik benim yazımla birlikte günlük konuşmamda çok etkilendi . burada birtakım arkadaşlarda da görüyorum ayrıca çok belirgin hatalar. yok birbirimizden farkımız hesabınca en iyisi bir imla kılavuzu kullanmak
    diyorum ben. yinede çünkü, acaba nın doğru old.nu söyleyebilirim tabi :) bunun dışında ekler biraz karışık kullanılıyor yani doğrusunu yanlışını pek bilemiyor insan bugün kü doğru olabilir ama bugün ki daha estetik duruyor.bnulardan ziyade bence eklenip çıkarılan ve ters yazılanlar üzerinde düzeltmeye gitmek gerek. mesela 'miğdem' diyor biri 'mide' ye vs.. bunlar daha çok batıyor gibi geliyor insanını gözüne

3. Go

Go Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bir de

baya ve bayağı içinde doğru olan bayağı :)

4. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bunların hepsi klavye tuşlamadan ve zamandan tasarruf :)
    Bende önceden hep dikkat ederdim, bir gün bi arkadaşım ben cep telefonu ile mesaj yazarken dedi ki : Ya olum :)D) ne uzun uzun yazıyon, yaz slm,msg falan filan...
    O günden sonra bende de böyle bi eğilim başladı. Zaten cep telefonunda 150 karakter ile yapacağını yapacaksın, onu da ekle kökle harcamak pek mantıklı olmadığından... Di mi ?

Neyse burada da aynı olay söz konusu, hemen çabucak yazayım diyo insan, bi de klavye de tuş arar cinsten yavaşsa hala, ohoo hiç çekilmez... :)

NEyse, idare etmek lazım.

Yabancılarda da var böyle şeyler dikkat ederseniz.Mesela ingilizce de böyle kısaltılmış pek çok kelime bulabilirsiniz resmen kullanılan...

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ama ben uzun kullanilan kelimelerdeki hatalari soruyorum :)

Mesela aceba ya da çünki gibi, daha da soracam :)

Bak soracagim yazmadim. Birde su anda kullandigim klavye isvecce dikkate alina :)