Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir çözüm bulalım.

Konu, 'Konu Dışı' kısmında portalturks tarafından paylaşıldı.

?

Hangi konudan başlayalım.

1. Petrol

oy sayısı 4
    36.4%
  2. Küresel ýsýnma

oy sayısı 4
    36.4%
  3. Genç nüfus

oy sayısı 3
    27.3%
  1. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Petrol bitiyor , dünya ısınıyor, sular yükseliyor , insanoğlu yaşlanıyor ,genç nesil azalıyor ve yavaş yavaş insanlık ölüyor.

Ülkeler petrol için kutupları özelleştirdiler artık uluslararası bir saha değil ,geleceğe yüzlerini döndüler ve ileride faydasını bizler sürünürken görecekler.

Bu başlıkta bunlardan birtanesini tartışalım. Belki çözüme ulaşırız da ülkemize bir faydamız dokunur. [​IMG] Yanlız lütfen bilimsel açıdan yaklaşalım , tabi biraz fantezide olmadan olmaz.

2. Cihan Yakar

Cihan Yakar Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Petrol olmazsa olmaz değildir. Bu kadar dert olması kapitalist devletlerde gelirlerii petrol den kazanan firmalardan kaynaklanıyor.
    Petrol ile yapılailecek her şey için alternatif güç kaynağı mevcut ama petrol olmazsa amerika büyük koz kaybeder.
    Genç nüfus a gelince bence insan nüfusunun azalması gerekir. Çoğaldıkça yerleşmek için yeni alanlar için daha çok yeşil yok olacaktır.

O yüzden küresel ısınma ya veriyorum oyumu..

3. srht

srht Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    petrolün bitiyor olması ana sorunumuz olmalı.çözüm ise petrol aramak değil yeni enerji türevlerini üretmek ve kullanılabilir olmasını sağlamak.

4. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Petrol tekelde tükendiğinde zaten farklı enerji kaynakları piyasaya sürülecek.
    Boş olduktan sonra genç sayısı çok olsa n'olur ki.
    Küresel ısınmada hikaye gibi geliyor bana.

Boş geçiyorum.

5. don_kishot

don_kishot Misafir

Kanımca, olaylara daha bütünsel olarak bakmak gerekir. Olay aslında (bence) dünya ekonomisinin (kapitalizmin) dünya siyasetini istediği gibi kullanmasından ibaret. Fosil yakıtlar yaydıkları karbon ile dünyanın ekolojisini olumsuz yönde etkiliyorlar. Peki buna çare yok mu? Mutlaka vardır. Güneş enerjisi konusunda çalışan binlerce bilim insanı var ama küresel ekonomi (kapitalizm) tüm yatırımını petrol üzerine kurduğundan dolayı petrol şu an için vazgeçilmez enerji kaynağı olarak görülüyor. Eğer dünya hayatından petrolü çıkarırsanız, yapısı itibariyle gözü hiç bir zaman doymayacak olan küresel ekonomi çöker. Petrol fiyatlarının (varil başına) 140 dolar olması nedendir acaba?? 200 dolara çıkacağı konuşuluyor, nedendir acaba?? Hepsi küresel vampirlerin gözü doymazlıklarından. Küresel ısınmayı yaratan kimler?? Yine gözü doymaz kapitalizm.. Üçüncü dünya ülkelerini teknolojik çöplük olarak kullananlar kimler?? Hep aynı..

Bir gün insanlık barış içinde ve mutlulukla yaşamayı öğrenecek. Ama bunun aşamaları olacak. Bu vahşi! kapitalizm dünyayı yaşanamaz hâle getirecek, bunun sonucunda büyük savaşlar çıkacak (1. ve 2. dünya savaşları haifif kalacak). İnsanlık en sonunda paylaşmayı öğrenecek, işte o zaman tüm bu sorunlar bitecek. Sonu İZM le biten bir doktrin olur mu olmaz mı bilemeyiz ama bunların olması kaçınılmaz.

Not: Amerikan filmlerinde kızılderililer için vahşi denir, bir düşünelim arkadaşlar, karnını doyurmak için avladığı hayvandan bile özür dileyen o insanlar mı vahşi, yoksa para uğruna tüm dünyayı yaşanamaz bir hâle getirenler mi??

Saygılar

6. ooc

ooc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Tabi ki küresel ısınma sorunu öncelikli olmalı,insanın ilk güdüsü hayatta kalma güdüsüdür ve hayatta kalmak için petrol şart değildir ama yaşanabilir bir dünya şarttır ve görülüyor ki küresel ısınma şu anda önümüzdeki en büyük tehdit.Petrol konusuna da küresel ısınma açısından bakarsak yerini yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakması için petrolun bitmesini beklemek geç kalınmış bir geçiş olur.Ancak don_kishot un değindiği etkenleri de göz önüne alırsak sanırım son noktaya gelinmeden,mecbur kalınmadan bunun olması zor gözüküyor.

Yaşanabilir bir dünya için modern hayatın ihtiyaçlarını doğa ile uyumlu hale getirmeliyiz.Dünya insanlar için yaşanamaz hale geldiği zaman burjuva,proletarya sınıfı ayırt etmez,hepimizi alaşağı eder unutmamalıyız.

7. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder

EXPANDİNG UNİVERSE WİLL COLLAPSE A DAY...:) entropy bir gercektir. omega>1 ,butun bunlar sizce gerçekleri yansıtmıyor mu ?

8. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Anket başa baş gidiyor, biraz daha uzayaca anket süresi sanırım.Bu konulardan birini seçip çözüme ulaşalım , sorun hakkında yapılabilecekler tartışalım istiyorum. :) Yani aslında bir proje yapıyoruz.Ceviz.net projesi :)
    (yöneticilerimizden izin almadım ama :( )

9. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder
    her şeyi oluruna bırakın...koparsa kopsun kıyamet...:):) zati cehennemin dibini boylucaz bu gidisle :) yok kuresel ısınmaymıs bilmem neymis...hiç bir insan evladı bu gizli terorle baş edemez..neden mi...kendi de yapmıyor ki kendi de bilmi yor ki... bak bu altı ciziliye dikkat...İnsanın kendi yasama şekli,kuresel ısınmayı otomatikman tetikler...verdiğin karbondioksit bile doga icin zararlı..ee nerde bitkiler...onu da marangozlar katlediyor...:) ııııııııııııııııııııı diye planyadan geciriyolar....:) al sana katliam...vs vs vs...

10. ooc

ooc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu ne rahatlık,bu ne boşvermişlik:DCehenneme gitmek istemeyenler var efendim,bu gidişatı değiştirelim ki cehennemin dibini boylamayalım istiyoruz biz:ginginn:

11. deathisonitsway

deathisonitsway x-coder

Beğenilen Mesajlar:
    6
    Meslek:
    php-coder

bosvermisligim yok ki ooc kardes...yanlıs anladın sen beni.gelecek olan gunden kimse kacamaz demeye getirmektir bu.(tabi simdi ateistin biri cıkacak itiraz edecek,ben kendim gibi dusunenlere hitap ediyorum bu sozu o yuzden yani,kimse laf salatası yapmasın bu cumleme,baştan soyluyorum...) anlatabildim mi...expanding universe ,entropy ve omage>1 bunların hepsi kutlesel cekim kuvvetini artırıcı etmenler ve genişletmeyi aşağı cekecek yonde.bu yuzden kuresel ısınma ve diger tum bozucu etmenler entropik bir gercektir.

not:biyoloji mezunuyum,evrimsel gercek,statu olarak topyekun degisim degildir,entropy termodinamik bir gercektir ve fiziksel olarak evrimin butunsellik gelişimine karşı çıkar.

iyi calısmalar...

12. anov

anov erlang programcýsý adayý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    İnternet Programcısı (Kreatif Design Studio)
    Küresel petrol şirketlerini çökertmek için saldırılar düzenleyelim. Ama sivil halka zarar gelmesin. Sadece büyük sermaye sahiplerine o da sadece maddi zarar olarak kalsın. (Suikast vs. yok)

Şimdi düşündüm de, bu saldırılar sırasında petrol fiyatları oluşacak maddi hasarlar sebebiyle artacaktır. Sivil halka dolaylı da olsa zarar gelecektir. O zaman alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasını teşvik etmek ve devlet politikasının enerji konusunda tekelleşmeyi ortadan kaldıracak şekilde değiştirilmesini sağlamak gerekir.

Bir de bu küresel şirketlerin arasındaki ilişkiyi iyi çözümlemek gerek. Gerçi sermayenin ideolojisi, dini, imanı olmaz ama. Sermayeyi kısıtlamak istersen bu sefer her devletin kendine göre hesabı kırmızı çizgileri var. İdeolojiye göre hareket etsek, bu sefer her farklı ideoloji sermayesini birbirine karşı avantaj olarak kullanacak.

13. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Ozaman alternatif enerji kaynakları konusunu açıp , yeni bir enerji kaynağı bulalım.

14. cwx_tech

cwx_tech Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ----
    elektrik ve manyetizma kesin çözüm üretilebilme kolaylıgı cesitligigi ve temizligi bakımından ben bir bulusum üzerinde calısıom bitin ce manyetizma ile uçabilen gemi