Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bir çözüm bulalım- Alternatif enerji kaynağı

Konu, 'Konu Dışı' kısmında portalturks tarafından paylaşıldı.

1. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Bu konuda yapılabilecek birçok şey var aslında. Hatta Çin'in bir projesi var aslında nufuslarının avantajını kullanıyorlar, metroya girerken geçilen turnikelerin tabanına bir sensor yerleştirerek , insanlar geçtikçe oluşan titreşimler sayesinde enerji elde etmeyi planlıyorlar.

Benim planım onlarınkinden etkilenmiş durumda temelde aynı şeyi (titreşimlerin neden olduğu elektriklenme) kullanıyor. Bizde banliyo ve express trenlerimizi kullanacağız. Bu araçlar ağırlıkları ve hızları ile işe yarayabilir bence.Hiç express trenler geçerken yere bastınız mı ? Burada inanılmaz bir hareketlenme&titreşim yaşanıyor.

Sadece Haydarpaşa-Gebze-Adapazarı arasındaki trenleri düşünelim. TCDD sitesindeki araştırmalarıma göre 1 günde yaklaşık olarak 116 banliyo seferi var.Express trenleri bulamadım ancak oda 58 olsun. Ayrıca bu güzergahtan yük trenleride geçmekte...

Şimdi problem şu , bu titreşimleri algılayıp elektrik enerjisine dönüştürecek mekanizmayı bulmak :)

2. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bütün bu dönüşüm işlemleri sırasında gerekli reaksiyonun başlaması ve tamamlanması için yine biraz da olsa elektrik veya bir başka enerji türü kullanılmayacak mı ?

3. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Tabi elde edilecek enerji, bunu oluşturmak için harcanan enerji , sistemin kurulum maliyeti, proje için harcanan paranın nekadar sürede geri dönüceği vs. hesaplamadım:D Ancak ne derler eğer kaz gelecekse, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

4. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şimdi yeni moda rüzgar değirmenleri, onlar sayesinde elektrik üretebiliyorlar, hemde bir kentin hemen hemen yarısından fazlasının elektrik ihtiyacını karşılamak için ama bu üretkenlik esnasında olmasa bile dağıtım esnasında yine elektrik faktöründen faydalanılıyor...

Düşünülen alternatifin en büyük özelliği yenilenebilir ve bağımsız olması olmalı diye düşünülmelidir diye düşünüyorum... (İnsan düşünen bir varlıktır... :))

İleride o tavuk biterse kazın anlamı kalmayabilir...

5. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Doğru rüzgar değirmenleri oldukça mantıklı , ülkemizin fiziksel olarak yüksek olması bu konuda yardımcı olabilir. Ancak sizinde dediğiniz gibi dağıtımı maliyetili olabilir.

6. portalturks

portalturks Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet işle yıkıldığım nokta:)

"Titreşimden elektrik enerjisi elde edilebilir.Fakat önemli olan nokta elde edebildiğimiz elektrik gücü çok düşüktür (bir kaç miliWatt). Yani bu güçle ancak bir led'i yakabilirsiniz."

"Titreşimden elde edebileceğimiz elektrik enerjisi, bugün güneş, rüzgar ve su gibi doğal yenilenebilir enerjilerle elde edebileceğimiz enerjiden çok çok düşüktür."

7. roksan

roksan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu hayal de suya düştü yani... :) Önünü kesiyorlar gençlerin... :)

Çin'in böyle bir projesi gerçekten varsa bile onlardaki nüfus göz önüne alındığı zaman en azından Hollanda gibi bir ülkeye yetebilecek kadar enerji üretilebilir ancak o enerji yine Çin'in içinde kullanılacak olursa herhalde 1~ saat bile yetmez...

İlginç...

8. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    YEterli miktarda alternatif enerji teknolojisinin gelistirildigini dusunuyorum. Sorun petrol kartelleri bu balli piyasada bu teknolojilerin gun isingina cikmasini isteyip istemiyecegidir.