Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilişim Suçları Nelerdir?

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında HaokaH tarafından paylaşıldı.

1. HaokaH

HaokaH Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    Malumunuz ülkemizde de kuruldu fakat ülkemizde alt yapI olmadan direk agaci dikerler yani filizlenme, fidan olmasi beklenmez.. Fakat madem bu işle uğraşiyoruz nelerle karsi karsiyayiz merak ettim. Arastirdim baktim saat 06.21 düsünmeden paylasmak istedim. Bilmemiz gerekiyor edasIna..

Istanbul Emniyet Müdürlüğü, Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü, Bilişim Suçları Büro Amirliği Resmi Web Sayfası
    - Bilişim Suçunun Tanımı, Türleri, Online İşlem Cezaları(Kredi Karti), Sistem Bozma vs..

Bilişim-İnternet Suçları Genel Bilgi(Kanunları)
    - Tarifi, Yargıtay kararları, Tasarıdaki düzenlemeler vs..

Bilişim Suçları Portal(Resmi değil, güzel içerik)
    - Adli bilişim, Veri güvenliği, Siber Terorizm, Haberler vs..

NOT: Herkesin okumasini/takip etmesini tavsiye ediyorum. Birgun birseylerin suc oldugunu bilmeden yapabiliriz.

2. MOnurCe

MOnurCe Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla su sıralar bir suclu var ama bulunsa iyi olur, surekli icimi kemiriyor..

3. apranaxfort

apranaxfort Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İEM'in sitesinden bir alıntı "Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek." bilişim suçuymuş...

Madem suç cezası ne? Cezası yok çünkü domain isimleri alınırken herhangibir tescil markayı kullanabilirsiniz o markayı kendiniz gibi göstemeye çalışırsanız o zaman suç teşkil eder.

Öyle olmasa ben bir marka tescil ettireyim "tywtyw" olsun. com uzantısından infoya kadar tüm domainlerde satın almadan hak idda edeyim...

Parayı bayılan domainin sahibidir ötesi yoktur rahat rahat alıp satabilirsiniz.

4. Eretna

Eretna Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    WebMaster
    evet bencede çok saçma.. apranax a katılıyorum.
    birde bu işlerde türkiye çok sıktı işi yafff.
    o yasak bu yasak.
    millet rapidshare - youtube gibi siteler kullanıyor ve en revaçtaki siteler bunlar hepimizin bildiği kadarıylada.
    ama nedense türkiyede bunların hepsi suç ve şöle yazıyor...
    BU SİTE MAHKEME KARARIYLA KAPATILMIŞTIR.
    hemenpaylaş.com filan kapatıldı. peki neden youtube yi kapatmıyorlar yada rapidi bu gavurlar.
    Burda suçta orda ne peki.
    Bence bizimkiler aynen şunu yapıyorlar.
    Görmemişin rapidi olmuş çekmiş bantwidthini koparmış. Maalesef internette de özgür değiliz.
    Tabiii yasaklar olacak ama bu şekilde ki gibi olmamalı...

5. apranaxfort

apranaxfort Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu yazdığınız çok önemli.

Devletimiz kendi eliyle türk internetinin gelişmesini baltalıyor rapidshare milyonlarca dolar kazanırken bu büyük pastadan pay almamızı engelliyor kendi devletimiz kendi vergilerimizle yaşattığımız, kendi oyumuzla yöneticilerini seçtiğimiz devletimiz...

6. gkbrkbykn

gkbrkbykn Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    çok doğru ben şimdi CEVİZ diye bir firma kursam ceviz.net'e el koyabilecek duruma geçiyorum sanırım... saçmalık...

7. HaokaH

HaokaH Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    com.tr alanismi ise evet dogru ama com,net,org üzerinde bişey yapamazsin..
    bazi firmalar var, misal firmadan com.tr domain aliyosun 2 gün sora talep ediyosun 500 milyon diyor.. bu tarz şeyler için olsa gerek..