Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayarlarlar kapalı ikende elektrik harcıyorlar.

Konu, 'Konu Dışı' kısmında realmusti tarafından paylaşıldı.

1. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Nethaberde okuduğum habere göre bilgisayarlarımızı kapatdığımızda bir miktar elektrik harcıyorlarmış
    Haberin içeriği:.................................................................................

Bilgisayar kullanıcıları, dikkat!.. Kapalı bilgisayarlar da elektrik tüketiyor..

Bilgisayarı kapatmanın elektrik tasarrufu yapmak için yetmediği, kapandıktan sonra bile elektrik tüketmeye devam ettiği ortaya çıktı

Düz monitörlü yeni bilgisayarların kapatıldıktan sonra ortalama 6 vat, daha eski monitörlü bilgisayarların da 10 vata kadar elektrik harcadıkları kaydedildi.

Bu elektrik sarfiyatının ülke çapında düşünüldüğünde önemli rakamlara ulaştığı belirtilirken, bilgisayarla ilgili bütün fişlerin açma-kapatma düğmesi olan çoklu bir prize takılması ve bu düğmenin de kapatılması önerildi.

2. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    standby durumunda olan tvler de yaklaşık 5w harcıyor. ayrıca standby konumunda kalan bütün cihazlar bi miktar enerji tüketirler.

Fizikçi bir arkadaşım var bütün gün bunları hesaplıyıp duruyordu evdeki bütün cihazları kontrol ediyor ve ampullein hepsini tasarruflu olanlar ile değitirmiş.

ama işe yaramış sanırım çünkü ayda 17 milyon falan elektrik faturası geliyormuş :D

3. Mingitau

Mingitau Misafir

Bende mi Böyle olacağım??? :D
    Mesela Bıçak alırken acaba bu bıçağın çelik olarak kalitesi nedir, yeni bir porselen yemek takımı alırken kırılganlığına dikkat etmek filan
    :D

Ama iyi etmiş. Elektrik Faturası 17 geliyorsa...

4. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    bide çekiştirmek gibi olmasın aynı arkadaş arabasına lpg taktırmış basınç fazla olunca sarfiyat azalır diye depoyu hep çeyrek çeyrek dolduruyor.
    km de 85 bin yaktığını idda ediyo ama biz görmeden bazen ittiiyor olabilir
    :D :D :rolleyes:

5. Asosyal

Asosyal Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Administrator
    Bende evdeki tum spotlari dusuk voltlulari ile degistirttim. Ama gene ayni. Ustelik bide yeni spotlara para verdim. Gidip elektrikciyi odurucem. Kandirdi beni.

6. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    :) :) :super:
    elektrik için su yeni çıkan timerli saatleri öneriyorlar. 4 zaman a farkli ücret uygulanıyormus.
    %35 ile %65 çivarında tasarruf (kullanılan wattdan degil ödenen paradan) sagladigini iddia ediyorlar.

nakit ayırabildigimde almayi düşünüyorum bu konuda fikri olan varmı??

7. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    Haa bilgisayarlara gelince :)
    benim öyle bir derdim yok! (166mmx antikam var!)
    eski kasalarda anahtar direk kesiyor elektrigi, yeni sistemlerde var stanby olayi
    Yani misal windowsda kapat dediginizde En son monitorde buyuk bir yaziyla BİLGİSAYARINIZI KAPATMAYI UNUTMAYINIZ!
    yazmiyorsa sizi yeni bir sistem kullanıyorsunuz demektir. :)

8. nohurge

nohurge Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Turok'a;
    O saatler herkeste indirim sağlamıyor. Çamaşır makinesi,ütü gibi çok elektrik yakan aletleri gece kullanacaksanız bayağı karlı olabilir. Fakat gündüz kullanılıyorsa zararda da olabilirsiniz. O %65 tasarruf da abartılı bence. Bunlar o sayaçları satan şirketlerin yaydıkları söylentiler ve/veya reklamlar.
    Aşağıda şu anki elektrik tarifesi http://www.tedas.gov.tr/ocak03.html
    Eski tarifeleri incelemk isteyenler de buraya
    http://www.tedas.gov.tr/ytarife.htm

9. Predator

Predator Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    :D

10. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Profisyonel Serseri. Tipim de musayıt!
    walla eve 20 ampul aldım şu ekonomik olanlardan Tanesi 8.000.000 TRL yani 160 miliyon verdim. (onceki kış fiyatı)
    Aceba normal anpul kullansaydım bu 160 milyon farkı kaç sene giderdi ?

Prizde kalan Makinaya voltaj olayında hele antalyada kışın şimşekler bol olduğu zamlarda Power Suply'i mahvediyor.
    Bir de şimdi modemi bile prizden çıkarıyom yoksa modem de gidiyor. :) fatarudan ziade yeni modem 30$ power suply de aramıştım eski makinaya ama bulamadım yeni kasa almak zorunda kaldım. 5w 6w hesabını değil yana parçalara üzülürsünüz.
    :D FiŞLERİ ÇEKİN :D çile çekmeyin :D

11. p4r4h4t

p4r4h4t Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    <alinti>
    km de 85 bin yaktığını idda ediyo ama biz görmeden bazen ittiiyor olabilir
    </alinti>

ÇOK GÜLDÜM :D