Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayarı Fabrika Durumuna Döndürme ile Format Aynı Şey Mi?

Konu, 'Windows' kısmında Uzmanrehber tarafından paylaşıldı.

1. Uzmanrehber

Uzmanrehber Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

Önce yukarıdaki fotoğrafa https://1.bp.blogspot.com/-cbBeeu7Nk7g/VxQ-2Zcb5nI/AAAAAAAAA68/DknCWCTaXcI06ddRfDLpDrkV2rlFMqFFgCLcB/s1600/bu+formatmi.jpg adresinden de bakabileceğinizi belirteyim.

Windows 7 Starter kullanıyorum. Dört yıldır.

İşletim sitemi genel olarak iyi çalışıyor sadece ebeveyn denetimlerinde bazı ters giden şeyler var.

Yukarıdaki fotoğraftaki seçeneğine okey verip işletim sistemini yeniden kurarsam sorun düzelebilir mi acaba? Yapmamı tavsiye edermisiniz?

Bir de bu fotoğraftaki "bilgisayarınızı fabrika durumuna döndürün" seçeneği format atma ile aynı şey mi acaba?

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 18 Nisan 2016
  2. disconnect

disconnect Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Aynı şey.

3. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    aynı şey değil tabiki biri fabrika durumuna döndürmek, diğeri format atmak.

fabrika durumuna döndürme işleminde bilgisayardaki herşey silinir ve üreticinin sağladığı kurtarma yansıması yazılır. yani yukarıda da bu yazıyor zaten. herşeyi silme işlemi nasıl yapılıyor onu net olarak bilemiyorum. disk formatlanıyor olabilir veya dosyalar siliniyor olabilir. kurtarma yansıması dediği de önceden ayarları yapılmış bir işletim sisteminin diske yazılması demek.

Formatlama dediğimiz şey ise, disk yapısının tekrar oluşturulması demek oluyor. haliyle diskteki tüm veri silinmiş oluyor. formatladıktan sonra istenilen işletim sistemi kurulabilir. donanım değişikliği durumunda fabrika durumuna döndürme işlemi çözümden çok sorun üretecektir.

4 yıldır aynı işletim windows sistemini kullanıyorsanız büyük başarı. Windows doğası gereği uzun süreli kullanımda sıkıntılar çıkartan bir işletim sistemi. formatlayıp yeni bir işletim sistemi kurma veya fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi büyük ihtimalle sıkıntıları giderecektir. masaüstü, belgelerim dahil bilgisayarınızda bulunan tüm özel dosyalarınızı yedeklemek gerektiğini unutmayın. bol şans.

4. disconnect

disconnect Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Format atmak deyimiyle fabrika ayarlarına geri dönmek bizim anlayacağımız şekliyle AYNI ŞEY dir.
    Fabrika ayarlarına geri yüklenirken pc ilk alındığı güne geri döner. Önyüklenmiş halde programlarıyla birlikte kurulu gelir.
    Format atmak eylemi de pc nin tüm disklerinin silinerek yeniden işletim sistemi yüklenmesi halidir.

Aralarında ki fark, format atıp diskleri silersen programları ve driverleri kendin kurarsın ve bir daha recovery yapamazsın. (Eğer recovery bölümünü silersen)
    Fabrika ayarlarına yüklersen driver ve programlar kurulu gelir. Sana büyük bir kolaylık sağlar. Ve her istediğinde recovery yaparak ilk aldığın güne geri dönebilirsin.

5. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    aynı şeyleri söylüyoruz. yalnız bence arasında fark varsa farklıdır. sence aynı sonuca ulaştırdığı için aynıdır.

6. Uzmanrehber

Uzmanrehber Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Bilgisayarda bana ait olan fotoğraflar, belgeler ve videolar var onları harici hard diskime atıp bu fotoğrafta yazan "Bilgisayarı fabrika durumunuza döndürün" seçeneğine okey vereceğim. Sadece şunu sorayım. Bu notebook'u Media Markt'tan aldığımda işletim sistemi notebook bana teslim edilmeden teknik servis tarafından kuruldu. Yani bilgisayar tanıtımında Windows 7 Starter işletim sistemi yazıyor ama, bu işletim sistemini bana satan firma kuruyor. Yani bu notebook fabrikadan çıktığında herhalde bi işletim sistemi yoktu ki Media Markt teknik servisi notebooku bir müşteri alınca işletim sistemini kuruyor.

Veya ilgili teknik servis başka bişey mi kurdu bilmiyorum.

Şimdi "Bilgisayarı fabrika durumunuza döndürün" seçeneğine onay verince, bu işin sonuda Windows 7 Starter kurulu olacak mı? Yoksa bu iş veya bu işlem bitince yani bilgisayarı fabrika durumuna döndürünce Windows 7 Starter'i tekrar benim kurmam mı gerekecek veya ben kurmasını beceremezsem Media Markt teknik servisine gidip "Bilgisayarı fabrika durumuna döndürdüm sizde Windows 7 Starter' i tekrar yükleyin" demem mi gerekecek?

7. Uzmanrehber

Uzmanrehber Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şu soruma da bilenler bi cevap yazsın lütfen arkadaşlar.

8. yunus

yunus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    126
    kardeş bas tuşa gitsin. fabrikasyon ayarlarına dönsün. sorun çıkmazsa servise filan ihtiyacın yok normalde.