Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor...

Konu, 'Donanım' kısmında fixtr tarafından paylaşıldı.

1. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Merhaba Arkadaşlar 3 gun Once Bilgisayarım Birden bıre Kendısı elektirik Kesilmesi gibi kapandı Dedim Heralde Enerji gidip geldi ondan oldu.. Daha Sonra Pc yenıden Acmak istedim Ve power Düğmesine bastım Bir Kısa bip sesi aldım ve makına kapandı acılmadan power kablosunu sokup yenıden taktım ve Pc Actım Sorun yok acıldı win.. xp calıstı 15,20 Dk Acık kaldı Ve yenıden kapandı Ozaman Bilgisayar Arızalandıgını anladım... Aklıma İlk Gelen CPU cok ısınıyor dedim fan arızalandı heralde kasayı actım Ama Fan Calısıyor Butun fanlar Saglam Tozluydu tozunu felan Aldım Kasayı yenıden calsıtırdım Calıstıı daha sonra Pc Denemek Amaclı 2 gun hıc kapamadım Ve Kendısı kapanmadı bıle Daha sonra kapatıp Actım yenıden 30 dk sonra yenıden gıttı Power sup (Güc Kaynagı) Arızalı heralde Dedim Yenı bır guc kaynagı Aldım bu Sabah ... Ama Eve Geldım Taktım Calıstırdım yıne aynı bagzen 30 Dk bagzen 1 saat yada 3 saat Kapanmıyor bellı olmuyor yanıı remlerı degıstırdım aynı naptıysam aynı Sorun Nerede bulamadım yardımlarınızı beklıyorum ...

2. Mack

Mack Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Makine Teknikerliği
    anakartındaki chiplerden biri yanmış olabilir arkadaşında başına gelmişdi anakartdaymıi sorun.

3. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kapandığında bios'a girip sıcaklık değerlerine baksana.
    Fanların dönüş hızına güvenme.

4. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    hersey olabılır...
    İlk once işletim sistemini formatlayıp yenıden kurun eger sorun düzelmezse asagıdakı adımları degerlendırınız

- Gurhan'ın dedıgı gıbı fanlar duruyor olabılır CPU cok ısınıyor olabılır
    -Ram arızalı olabılır (en cok karsılasılan sorunlardandır) kendi kendine reset atıp durur :)
    -Anakartta sorunlar olabilir
    -HDD arızalı olabılır
    -cok az %5 ekran kartından olabılır

5. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sanırım Yazdıklarımı Tam Okumadınız :) Fanların bakımını yaptım vazalın Ledim CPU ISI %30 HDD ISI %35 ile 36 Bu ısı degerleri Normal

Rem Konusuna Gelince Rem Değiştirdim Denedim Değişen bır durum yok
    Win format Atma Konusuna Gelince İşletim Sisteminden Kaynaklanmayan bır durum Cunkı Daha Pc Acılır Acılmaz RAM saya CMD (MS-DOS) donanim Tarama Sayfası yanı Kısaca Siyah Ekranda İken bıle Kapandıgı oluyor HDD Arızalı degıl Zıra Onuda HDDLife Adlı yazılım İle sınadım butun performans Derecelerine Mukemmel Yanıtı verdı...

6. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    gorsel olarak alınan degerler her zaman dogru olmuyor bu yuzden klasık dokunma yolu ilede kontrol ednız :D eger elınızı yakacak derecede sıcaklık hıssedersdenız bırseyler yolunda gitmiyor demektir.BIOS check ederkenmı resetliyor yoksa check işlemini gectıkten sonrakı kısımdamı ? arasında fark var cunku ayrıca Ramlerın saglamlıgı ıcın 24 saatlık periyotta test etmek lazım(bizzat kendı sistemimden biliyorum)

7. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Elle Yanacak bır Sıcaklık yok Remlerı test ıcın 24 saat ımkanı zagten yok Rem sorunu olsa yenı taktıgım remlerde kapamaz makınayı :) bıos chek etıkten sonra etmeden bellı olmuyor nezaman kapatıcagı Bence Benım ılk sorumu bırkez daha okursanız sevınırım :)

8. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    donanımsal sorunların cozumu test etmekle cozulur baska türlü cözemezsiniz.Ramlerı soylemyoyroum onların saglam oldugunu iddaa ediyorsunuz.CPU kolay bozulan bir parca degıldır en son ihtimaldir suan elimizde anakart kaldı malasef anakartın test emnenınde bir yolu var baska bır anakart bulup dıger parcaları onda kurup o sistemi test etmek

9. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bakın Şuanda Bilgisayarım Hiç kapanmadı Dünden beri Açık Kapanmadıda .. Ana Kart Sorunu oldugunu sanmıyorum onuda Test Ettırdım bılgısayarcıya bır cıhaz var onu baglayıp baktılar hanı arızalı parca varsa serı numarasını veren bırsey ama Sorun cıkmadı oda Anlamadı neyın oldugunu...

10. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    o parcayamı guvenıyorlar :D önüne gelen bilgisayarcıyım diye geçinyor işte :) her anakartın veri yolları ayrıdır o parca her anakat modeli icin ayrı olmadına gore verdıgı sonucta hıcbirsey ifade etmiyor. Her ne kadar siz kabul etmesenızde ben hala RAMlerden şüpheleniyorum :)

11. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bahsetmış oldugum Sahıs Sarkıp Sabancı 4. levent plasa Ların bılgısayar muhendızi sefidir. yanı onune gelen bırısı degıl :) herkezı o kapıdan sokmazlar. bılgısayarım dun geceden berı hıc kapanmadı hala Acık Sen hala Rem de Ama Remlerden degıl Farklı rem kullandım zagten Remler Daha yenı sıfır remlerı dıyer bılgısayarımda Da Denedım ... 27 yasındayım 10 yasından berı bılgısayarın ıcındeyım parmak sokmadıgım yerı kalmadı ıyı kotu bılgımız var senın soyledıgın kontrollerı yaptık yanı ben farklı bır durum olabılır dıye ınsanların deneyımı vardır burda paylasılsın istedım Sen bır Rem tutturdun :) Rem arızalı olsa onuda anlarım zagten :)

Suanda bır sorun yok gıbı Ama Varsa Ciddi Aklı basında Cevap verıcek arkadaşlardan yanıt beklıyorum Tesekkurler.

12. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    @fixtr
    hicbir parcada sorun yoksa bilgisayarında sorun yoktur!! madem insanların tavsiyesini dinlemiyorsun secim senin

13. fixtr

fixtr Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    dostum Tavsıye dınlemıyorsun dıye bırsey yok ben Remler Saglam Dıyorum Sen bıldıgın tek konu ustune yogunlasıyorsun bugun 3. gun bılgısayar hıc kapanmadı bakalım ne olacak yanı kendım dahı hıc kapamadım sanırım sorun duzeldı ama bakalım ne olacak ..

14. Gurhan

Gurhan Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    26 yaşındayım
    8 senedir bilgisayarın içindeyim.
    Bir yerine parmak falan sokmadım buna rağmen bahs ettiğin problemi max. 3 saatte çözebilirim.

Bunu niye söylüyorum yaşla ya da parmak sokmakla ilgili bir durum olmadığını kavraman için.

Burada ki herkes yeterince ciddi ve aklı başında zaten.
    -ki olmazsa bile cevap verecek iyi niyetli insanları soru soranların oylamasına çıkartmıyoruz burada.

Umduğunu değil bulduğunu yiyeceksin yani.

15. Monarch

Monarch Misafir

bilgisayar toplarken bir bilene danışmalı, yoksa böyle uğraşır durursun güzel kardeşim : )

aygıt yöneticisinden bilgisayar parçalarında herhangi bir çakışma, problem vs. var mı?
    power supply da sorun olmadığından emin misin?
    kasada aşırı ısınan bir donanım var mı?

aklıma gelenler bunlar, yoksa düzgün çalışan bilgisayar niye kapansın? / bulaşmış bir virüs, kapatır mı dersiniz???

16. alicelebi

alicelebi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Hoşuma gitti bende katılayım istedim sohbete önerim şudur sabır ile ihsan eyleyiniz parçalardan birisi kesinti sırasında kilitlenmiştir. daha sonra değiştirdiğiniz ramleri yerine oturtamamış olmanız mümkün ki bunu hepimiz yaparız tecrübe ile paralel değildir. eğer üç gündür sorun yok ise canınızı sıkacak bir durum yokur. Son olarak eklemek isterim driverlar genelde ilk siyah ekranda yüklenmeye başlarlar ve kesinti sırasında hd de ufak bir veri kaybı oluşmuş olabilir bu sebeple madem ki türksün formatla ürksün ata sözümüz ile görüş ve önerilerimizi sunar kolaylıklar dileriz.

ayrıca pcnizi parmaklamayınız elektronik her aksam çokça hassastır içlenebilir ve size kırılabilirler.

17. anten123

anten123 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    dostum başlat çalıştıra shutdown -a yaz enter yap,eğer bilgisayarında sasser virüsü varsa bu komut etkisiz hale getiricektir (bu virüs bilgisayarı kendi kendine kapatır).eğer problem hala çözülmezse problem donanımsaldır.hiç bilgisayarcıya götürüp birsürü para fln verme,al eline bi yıldız tornavida aç labtopunun yada masaüstü bilgisayarının arkasını önce fanını iice temizle tozlarını fln,daha sona işlemci ile fan boruları arasındaki termal macunu http://www.pckoloji.com/f276/-dizustu-bilgisayar-temizlik-rehberi-13135-gars4/ bu sitedeki resimli anlatımda tarif edilen biçimde değiştir.sana tavsiyem cook sürmemeye dikkat et.problem anında çözülecektir inşallah.saygılarımla

18. normenderify

normenderify Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ARKADAŞLAR BENDE DE BAŞKA BİR SORUN VAR
    bilgisayarda oyun oynarken ınternette gezerken zıng dıye kapnıyor sankı elktrıkler kesılıp gelmıs gıbı sonra cılıoyr 20 25 dk de bır yapıyor lutfen yarım bılgısyarı 1 ay once aldım toplama 2 gb ram 1024 ekran kartı cok hızlı bılgısayar ne yapmalıyım

19. gacok

gacok Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ÜreticiDell Inc.
    ModelInspiron N5010
    Toplam sistem belleği miktarı3,00 GB RAM
    Sistem türü64 bit işletim sistemi
    İşlemci çekirdek sayısı2
    Depolama[HR][/HR]
    Sabit disklerin toplam boyutu298 GB
    Disk bölümü (C:)73 GB Boş (Toplam 146 GB)
    Disk bölümü (D:)151 GB Boş (Toplam 152 GB)
    Medya sürücüsü (E:)CD/DVD
    Disk bölümü (F:)70 MB Boş (Toplam 100 MB)
    Grafikler[HR][/HR]
    Görüntü bağdaştırıcısı türüATI Mobility Radeon HD 5470
    Toplam kullanılabilir grafik belleği1755 MB
    Ayrılmış grafik belleği512 MB
    Ayrılmış sistem belleği0 MB
    Paylaşılan sistem belleği1243 MB
    Görüntü bağdaştırıcısı sürücü sürümü8.742.0.0
    Birincil monitör çözünürlüğü1360x768
    DirectX sürümüDirectX 10

benim pc bole hafıza dolu deil ama the hunter oynarken en fazla yarım saat oyanayabılıyorum laptop fişi takılıyken bu 15-20 dkkaya dusuo sebep

20. ByKusSB

ByKusSB Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İşlemci Fanında Bir sorun olabilir Fanı temizle Termal macununu yenile Ve kullan sıkıntın gider umarım .