Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ben linux ogrenmek ıstıyorum

Konu, 'Linux' kısmında HunTER tarafından paylaşıldı.

1. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Sımdı lafı dolastırmadan sorıyım.. Ben lınux ogrenmek dolayısıyla programcı olmak ıstıyorum dersem sız ne dersınız?.. Yanı bı kac PHP scrıptı yazıp gaza geldıgım dogrudur ama bunun gecıcı bır heves oldugunu sanmam..

Sızden ıstedıgım hıc lınux kullanmamıs ve ıngılızce bılmeyen bı adama ne onerırsınız? Bu ıs ıcın kac yılımı harcamak durumundayım? Benden programcı olurmu? Bılgısayar yerıne elektronık okumus olmanın verdıgı ezıklıktılen olusan gaz ısıme yararmı? Bılgısayar okumadıgım ıcın benım sızden assa kalır bı yanım olabılırmı? Herseyden once oturup ıngılızce ogrenmem dahamı akılcı olur? vs. vs.

Onerılerınız ve fıkırlerınız benım ıcın cok onemlı.. Oyuzden ruhunu "m$" ten arındırmak ısteyen bır gunahkar oldugumu soylerek belkı cevap yazmak ıcın ekstra ıstek uyandırabılırım :)

2. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    bilgisayar okumakmı? o ne?
    bırak ya türkiyede üniversite bölümünde okuyarak bilgisayar öğrenilmez!

geç o işi.. herşey sana bağlı

3. redial

redial Misafir

Hunter kendine vermis oldugun gaz icin seni tebrik ederim...

Zira ben de ortalikta, bilgisayar yerine isletme okumus olmanin gaizyla dort donmekteyim...

Bilgisayar ile ilgili egitim alan arkadaslarin en onemli avantaji sistematik , duzenli ve yogun bir egitim almalari, cevrelerinde konu ile ilgili istemdikleri kadar adam olmasi, kaynak olmasi... (tabii, bu avantajlari gercekten avantaja donusturebilenlerden bahsediyoruz)

Anlayacagin senin benim gibi adamlar, oldukca geriden basliyor...

Ukalalik etmek, Egitim alan arkadaslari incitmek istemem, ama sanirim arada kapatilmayacak bir fark yok, sadece cok calismak, sonrada cok calisip, cok calismak gerekiyor....

Yani istersen senden programci olur...

Linux a gelince,
    Benim sana onerecegim sey, kendine, bos bir hd bulup oraya RedHat 7.3 kurup hello world yazmaya baslamandir...
    Ben kendi adima, elimden geldigince destege hazirim...

4. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Bende şahsen bilgisayar okumuş birisi değilim ve Teknik Ressamım.Linux le alakam olmadı hiç.Ama hep öğrenmeyi istedim.
    Bende Linux e yeni başladım.İş yeri şartlarında windows la alakalıyım.Ama boş kaldıkça Linux ü kurcalıyorum.Habire kurcalıyorum.Döküman arıyorum okuyorum burada forumdaki yazıları takip ediyorum redial e soruyorum sağ olsun elinden geldiğince yardım ediyor.Evime Linux kurdum evde kurcalıyorum.Habire kurcalıyorum.İnan sende bir Linux kur,kurcala bak bişiler gelicek.Kurcalayarak öğrenirsin vede okuyarak.
    Ben belki başındayım ama bişiler kapmaya başladığımın farkındayım.Bur işi bilen kimseler anasının karnında öğrenmedi.Önemli olan azim.Eğer azimli ve öğrenmede kararlı isen inan öğrenirsin.
    Php ye gelince zaten Linux ün içinde var php.Linux ü öğrenirken Php yi de öğrenirsin.Yeterki bunu iste.
    Kaynak ise.. birçok
    Linux ve Php için en büyük kaynak Google
    Bu konuda bende elimden geldiğince bildiğim kadarı ile size yardımcı olamaya çalışırım.
    Size tavsiyem bu ay bir PCWorld dergisi alın derim Linux le alakalı bişileri bulabilirsiniz.

5. redial

redial Misafir

:)
    pekte mutevazi imissiniz realmusti kardesim :)

Yakinda biz adama sormaya baslayacagiz
    :super:

6. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    estağfurullah kardeş ne haddimize usta sensin biz daha neyizki
    (server kurulumu için haber bekliyom :D )

7. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Oncelıkle hepınız saolun :) Sevkıme sevk kattıgınız ıcın

Bu durumda bı kac sorum olucak. Sızce lınuxsun hangı dagıtımını kurmalıyım? Elımde sanırım realmustinin bahsettigı pcword hedıyesı olan cd den calısabılen bır surum, mandrake 7.0 ve redhat 7.2 var (emın dıılım).. Sanırım pek onemlı dıılde sızce en ıyı baslangıc hangısı olur? Ve bu baslagınc sırasında bana kılavuzluk edecek turkce bır dokumanı nasıl bulabılırım? Yada bı kıtap almam gerekse sız hangısını tavsıye ederdınız?

Bu aksam bı kac deneme yapıcam gercı ama sız yınede elıme sole okkalı bır dokuman verırsenız uzun sure yakanızdan dusmus olurum.. En azından linuxsu actım kapatamıyorum gıbı sacma sapan sorulardan kurtulursunuz :)

8. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Hunter sen nerelere düştün böyle, kurtlar sofrasına düşmüşsün yaaa uzak dur bunlardan kardeş bunlar adamı linuxcu yapar valla demedi deme sonra:4: :p

9. Huzeyfe

Huzeyfe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    SEcurity Administrator
    hmm gel sana bugun denedigim bir surumu anlatayim biras ,biras light might ama baya iyi,yani Windowstan gececek kullanıcılar icin masaustu canavari,
    LYCORIs,exe leri calistirirken pekde sorunsuz sebn exenin ustune basiyopn o arkaplanda wine calistiriyo sana caktirmadan ,sen exeyi calismis bicimde goruyon:)falan filan ...

10. redial

redial Misafir

pisstt, hzeyfe :D :D

Kardes sen hem guncel hem de rh den beklenmeyecek bir stabillikte olmasi nedeni ilen Redhat 7.3 edin, onunla basla, yoksa yollayalim...

11. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Yaw bı acaıp oldum.. :) Hanı dunkı mesajımda "lınuxsu actım kapatamıyorum gıbı sacma sapan sorular sormamıs olurum" demıstım ya ha aynen ole oldu.. PC WORD'un verdıgı knoppix 'den bahsedıyom.. KDE 3.0.3 vardı pencere seysı olarak.. Ben bunu baya bı kurcalayınca kılıtlendı garıban. CTRL+ALT+F1 yaptım klavuzda yazdıgı gıbı ps yazdım konsoldan ıkıuc bısey cıktı kesmedı ps -A yazdım sonra basladım hepsıne kill demeye banamısın demedı.. Anlıyamadım haltetmek ıstemedıgımden ınat ettım bı saat felan ugrastım olmadı..

Anlıycanız acıl dokuman lazım bana.. Klavuzda bı kac satırla anlatmıslar bu gıbı komutları.. man kill dedıgımde karsılastıgım dokumandan da bısey anlamadım.. Yanı olayın prosedurunu bılmıyorumkı.. Tabı muhım olan bu dıılde hanı ısı ogrenmek adına soruyorum.. Sole ıyı bı dokumanım olsaydı keske :)

Sonra elımde redhat yokmus benım.. Mandrake ıle karıstırmısım ben yanı redial eger mumkunse gonder yada lınkını ver ben ındırıyım burdan..

Ve asıl onemlısı benım elımde ıkıncı bı HDD yok.. Bı tane var onunda C sı 10GB NTFS, D sı 20GB FAT32.. Yanı kurulumu hdd ye aktarmak ıstıyorum ama 20GB lık FAT32 yı bı sekılde ıkı ye bolmem gerekıyor (20 GB agzına kadar dolu bu ısı dosyalara zarar vemeden yapmam gerekıyor).. Bunuda partısıon magıc yapabılıyomus sanırsam? Gercı hadı boldum dıyelım neyı nasıl kuracagımıda hala kavramıs dıılım ama umarım ısı ogrenene kadar HDD yı elıme almıs olmam..

Neyse fazla uzattım galıba.. Ozetle bı dokuman, bı lınux bırazda ogut ve tavsıye lazım bana..

12. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Ne kusel ıste bende lınuxcu olmak ıstıyorum zaten:) M$'e olum yasasın Lınux :)

13. redial

redial Misafir

Simdiiii,

ps ile o anda calisan prosess leri gorebilirisi, bunlarin hepsinin bir id si vardir, ve sen kill p_id seklinde kullanirsin,
    ps -aux ile mevcut prossesleri gorebilirsin...

Rh 7.3 istersen yollarim, ftp den de cekebilirsin...
    Ama 3 cd dir :) 56k dial-up ile bitmez o,
    Eger cekeceksen, redhat'in sitesinden ( www.redhat.com , ftp.redhat.com ) cekebilirsin, istersen bende yollarim...

14. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bi kac bi sey sacmaliyim, yukaridekilerin hepsini okumadim:

Linux'un her zaman surumunu kullanin, eger sunucu amacli kullanmayacaksaniz. Mesela RH8.0.

Windows XP'de 'tasklist' ve 'taskkill' var. Ayrıca bir cok konsol tabalı arac var. XP'yi yabana atmayınız.

Linux ogrenmek icin Gentoo iyi bir secip olabilir. Ben ugrastim mi, hayir..

vs.

15. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Senin yollamaktan kastın kargo felansa neden olmasın :) Ama yok netten yollıycam dıyosan ugrasmana gerek yok ben sıtesınden cekerım.. Fakat kurulum ıcın ne yapmam gerektıgını bırılerınden ogrenmem gerekıyor.. (Bu arada baglantı ADSL)

Bırıncısı benım ek bır sabıt dıskım yok.. Yanı elımdekınde yenı bır bolum yaratıp oraya kurmam gerekırkı dogrusu bunu yapmaktan da cekınıyorum.. Dosyalar muhım cunku senelerın program arsıvı var...
    Ikıncısı hadı redhatı ındırdım ve cd ye yazıp eve goturdum.. Bolumde actım sabıt dıskte.. Pekı nasıl kurucam?
    Ucuncusu http://belgeler.linux.org.tr adresınde gezınıyorum sımdı ama kurulumla ılgılı bı belgeye rastlamadım yanlıs yeremı bakıyorum?
    Dorduncusu m$ se olum naraları tamamıyle geyıktır kale alınmaması gerekır.. Amacım Yazılımcılıga ozellıklede serbest yazılımcılıga adım atmaktır.. Bunun ıcınde en ıyı platformun lınux olacagını dusunmekteyım hepsı bu :)

Uzatmadan ben gıdıp arastırmaya devam edıyım :)

Not: Ben o ornegı sadece dokuman yetersızlıgımı ortaya koymak ıcın vermıstım ve tabı durumun vehametını.. Yoksa cozum reset tusu kadar yakın.. Ama bu ılk 95 kullandıgım yıllarda sırf ıconlar koyboldu dıye wındowsu tekrar kurmama benzıyor :)

16. Huzeyfe

Huzeyfe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    SEcurity Administrator
    gentoo yu ilk linux a baslayana onermek ne kadar harika bir fikir oyle:)

17. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Beynım bulandı yıne.. Uc dort saattır arıyorum ama redhat 8.0 kurulumu ıle ılgılı bır dokumana rastlayamadım.. Dahası yapay zeka ıle ılgılı redhat tan daha cok dokuman okudum.. Sımdı redhat 8.0 ı ındırıyorum ve daha partıtıon magıc ı ındırmem gerekıyor... 7, 8 K ıle felan gelıyor herhalde bı kac gunde bıter.. Bılmıyorum o gune kadar dokuman bulmam gerekıyor..

Ya yokmu sole adam akıllı bı dokuman? Baslıgı "Yenı baslıyanlar ıcın redhat 8.0 kurulumu" olabılır.. Alt baslıklarının arasında "mevcut dıskınızı verılere zarar vermeden yenıden bolumlendırme" gıbı bısey olursa cok daha ıyı olur...

18. Huzeyfe

Huzeyfe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    SEcurity Administrator
    rh8.0 ın kurulum zorlugu yok ,Windows kurduysan daha once bir kac kere cok rahat kurabilirsin sadece takılabilecegin nokta disk bolumlendirmesinde olabilir onuda sen indirdigin zaman soyle burayua bir kac ekran goruntusu yollariz yada vmware programini indir once windows altında kurmaya calis(internetten es zamanlida yapabiliriz)sonra realdiske kurarsin

19. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben Gentoo'yu onerirken, bir son kullaniciyi dusunerek soylemedim. Zaten son kullanicinin ogrenecek nesi olabilir ki.. Linux ogrenmek ne demek.. Alinir bir RH80 ya da SuSE81 ve kullanilir. Gentoo, ise dogrudan dalmak icin iyi bir secim. Ayrica yuksek performansli.. Vakit bulsam ugrasacam..

20. Huzeyfe

Huzeyfe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    SEcurity Administrator
    bende daha cok Slackware oneririrm dige surumlerini bilemicem ama 8.1 de rdhattan daha fazla performans alıyorum masaustunde bile daha saglam gozukuyor,tr sorunu yok font sorunu cok basit bicimde cozuluyor,ugrasmak isteyenler icin bicilmis kaftan ama birde odemimim tanıtabilsem:)