Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Basliyoruz..!

Konu, 'İlanlar' kısmında redial tarafından paylaşıldı.

1. redial

redial Misafir

Aslinda gec bile kaldik...

Amacimiz (bu yaziyi okuyan herkesi kastediyorum) ceviz.net i profesyonel bir icerik sitesi (forumu demiyorum) haline getirmek. Pazar gunu bir toplanti yapildi. Toplanti da katilan herkesin fikirleri alindi, bunlar dogrultusunda da her toplanti da oldugu gibi bazi kararlar...

Ilk olarak forum dan baslandi (zira buyuk bir kitle icin ceviz.net bu forumdan ibaret goruluyor) Bolum yoneticiliklerinin daha ajktif hale getirilmesi dusunuldu, yoneticilik "kufur edersen agizna biber surerim", "himm, bu konuyu surada yazsan daha iyi idi, ben oraya tasiyorum" seklindeki kisir seklinden cikarilip, bolumlerin aktivitesini saglayacak ve gerekli koordinasyonu saglayacak birim olarak yeninden duzenlendi. Bundan boyle yoneticilerin cok calismalari gerektigi icinde her bolume farkli ve bolum icinde aktif oldugu, ayni zamnda ilgili bolum ile bilgisinin yeterli olduguna inanildigi kisiler atandi. Yeri gelmisken, eger bu konuda bir yanlislik yapildigini dusunuorsaniz, ya da çsizinde ben guzel seyler yaparim dediginiz bolumler varsa hic cekinmeden crazycat ve bana ulasabilirsiniz. CrazyCat ve ben, butun gun on-line olabilmemiz nedeni ile genel koordinasyonu saglama gorevini ustlenmis bulunmaktayiz. Eger bizim eksik, ya da yanlislarimizi gorurseniz, cekinmeden bize basvurabilir, ve hatta bu goreve talip olabilirsiniz.

Yoneticilik isini cozumledikten sonra, ikinci eksigimizin doyurucu ve yogun icerik olduguna karar verdik. Bununla birlikte mevcut icerigi sunum seklimizin de bir takim hatalar barindirdigi konusunda fikirbirligine vardik. Bu kapsamda teknik altyapinin duzenlenebilmesi icin bir grup kurduk ve calismalara basladik...
    Diger bir calisma grubumuz ise cok yogun yasanan bir sorun olan "Yazmak isitiyorum ama ne konuda yazsam, onu bilemiyorum" sorununa cozum olarak bir takim konular belirledi. Konularin gercekten bir takim ihtiyaclari karsilayacak olmasi, eksikliklerinin hissediliyor olmasi konusu gozonunde bulunduruldu. İste konular:

- PHP'de soket kullanimi
    - PHP ve Java
    - Flash'ta mySQL ve PHP kullaniminin temelleri
    - Nesne Yonelimli Programlama (OOP; Object Oriented Programing) yaklasiminin buyuk PHP projelerinde uygulanmasi
    - WML (Wirelles Markup Language) ve PHP nin eTicaret uygulamalarinda kullanimi
    - UML
    - OOP & OOAD
    - C++ & mySQL
    - Temel Programlama Teknikleri
    - İleri derece programlama teknikleri; Veri yapilari ve algoritmalar
    - Web programla icin kodlama stratejileri
    - Sistem Analizi
    - Ağ Teknolojileri (VPNs,DLSw,PPP,IP,OSI,SNMP,RIP, SRB vb.)
    - Sayısal imaj işleme
    - CSS & CSS-P
    - Apache icin modul gelistirilmesi
    - Dizayn Modelleri
    - POSIX ortaminda programlama
    - Dagitik ve Paralel isleme teknikleri

Bizim belirledigimiz, ve ihtiyac duyulduguna inandigimiz, faydali olacagina inandigimiz basliklar bunlar. Eger sizinde eklemek istedikleriniz var ise bizimle irtibata gecebilirsiniz.

Bu arada bu konular arasinda "Ben Bu konuda calismak istiyorum" dediginiz bir konu varsa yine bizimle irtibata gecebilirsiniz.

Eh, gordugunuz uzere yapilacak cok is var; hadi baslayalim...

2. mkarabulut

mkarabulut Misafir

:super:

3. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selamlar, :)

O listede benim eklediğim ve redial'in çeviri gazabına uğramış bir maddeyi açayım: ;)

Design Patterns: Tasarım Örüntüleri (Dizayn Modelleri değil)
    Nesneye yönelik programlama tekniklerini belirli gruplar, yaklaşımlar altında (örüntüler) toplama amacındadır. Belirli sorunlara belirli tasarım yaklaşımları..

Iyi calismalar.

4. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Bu arada üstad redial'in eklemediği ve listede olan bir iki konu daha vardı..
    * COM fonksiyonları ile PHP nin .NET ile birlikte kullanımı
    * XML_RPC ve PHP

Ben XML_RPC ye başladım.. En kısa zamanda güzel bir şeyler çıkarmaya çalışacağım...

5. redial

redial Misafir

Vay vay vay,
    Arkadaslar cuvaldizlari gorelim once?

Simdi herkes sormaz mi o maddeler redial'e neden ingilizce gitti diye?
    Hi?
    Bu arada Desing patterns'i gerrcek anlamda katletmisim, ozurdilerim ;)

6. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @redial bi daha ki sefere oyle seyleri once bana gonder ;)

@mkarabulut, XML-RPC çok şık bir konudur.. Kendi ev sayfası var zaten, biliyorsun değil mi?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Ocak 2003
  7. mkarabulut

mkarabulut Misafir

XML_RPC oldukça geniş bir konu..

İlk etapta çok geniş almayı düşünmüyorum.. Zaman içinde bir kaç yazı ile giderek derinleşebilir..

Crazy Cat hocam ilerde beraber ceviz için bir uygulama yapmayı
    önermişti bana da mantıklı geldi..

Bakacaz artık..

8. ee++

ee++ Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    O listeye benim eklediğim konularda ve bana yakın konularda (yukarıdakilere ekler de var) benim yazmam olası. Bu konular:
    -Tasarım Örüntüleri (Design Patterns)
    -Apache için Modül Geliştirme (Apache Module Development)
    -Kullanıcı Düzeyi Linux (User-Mode Linux)
    -Dağıtık, Kümeli, Paralel İşlem (Distrubuted, Cluster, Parallel Computing)
    -MySQL C++ Uygulama Programlama Arayüzü (MySQL C++ API)
    -POSIX Tabanlı Programlama (Örneğin, Görevler arası iletişim) (POSIX Based Programming) (For example :), IPC: Inter Process Communication)

Tabi böyle sıralamakla olmuyor, icraat gerekir. Ben genelde boş konuştuğum için söz vermiyorum bunları yazacağım diye. Kendi çalışmalarımın ürünlerini dönem dönem yayınlayacağım. Bir tanesi yakında gelecek ;)

Iyi çalışmalar.

9. redial

redial Misafir

Bu arada, madem yeri geldi,

Dun gece itibari ile, İsletmelerde linux kullanimi ile ilgili bir yaziya basladim...
    İsletmelerde yogun kullanilan uygulamlarin linux taki alternatiflerini anlatacagim ve gecis icin ipuclari , yonlendirmeler, tavsiyeler iceren bir hale getirecegim...

Umarim basaririm ;)

10. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    :super:
    Çok güzel bir yöne gidiyoruz İnsaallah.!
    Yukarda belirtilen işlerden kimin neyi yaptigini- yapacagını burada
    yada (baska belli biryerde ) yazarsak aynı işle birkaç kişinin uğrasıp zaman kaybetmesinin önüne geçeriz sanırım.
    Sormak istediğim yazılması istenen konunun bir kişi tarafından ele alınıp basından sonuna detaylı bir şekilde açıklanmasımı?
    Yoksa örnek uygulamalardan parca parça kodlar mı verilecek?

PHP nin eTicaret uygulamalarinda kullanimi konusunda hazir kodlarım var ancak class kullanmadan fonksiyonlarla yazmistim önümüzdeki ay class lara cevirmeyi düsünüyordum. benden önce bu işi yapabilecek biri çıkmazsa ben yapabilirim.

Phpde soket konusundada çesitli çalışmalarım var ama daha sonlanmış değil.Bu konuyla ilgilenen biri varmı?
    Hepinize KOLAY GELSİN

11. redial

redial Misafir

Karar verdiginiz konulara calismaya baslamadan once crazyCat ya da bana bildirirseniz, olasi bir cakismayi engelleriz...

Bunun icin koordinator olduk... :super:

12. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Güzel güzellll :)

13. Mingitau

Mingitau Misafir

Anaaa gene iş çıktı... Üffff :(

Hiç inandırıcı gelmiyo bu söylediklerim bana... :D

14. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    bu konuda bende bir "basari hikayesi" yazısı yazmaya basladim bile..

:) bunuda bir ornek olarak verebiliriz. az kaldi.. (yarin bitebilir)

15. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Valla her konuda hareket oldugunu söyleyebilirim senden önce yazı bitirip gönderenler oldu raistcigim iki yazıda yolda site yenilenmeye başlandı acaip bir değişiklik olacak. İnşallah hep beraber göreceğiz :)

16. RaiST

RaiST Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    linuxrocker
    bu durumda daha onceden ortaya koyduğumuz bazı fikirleri yinelemek istiyorum:

bir yazi rating sistemi (oy verilebilen bir sistem)
    ayrıca son 10 yazilar gibi bir sistem
    ayni zamanda yazi kategorileri düzenlenirse daha iyi olur. daha hiyerarşik bir yapi.

17. sokrates

sokrates Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programmer
    @raist
    +1

18. Mingitau

Mingitau Misafir

Flash ta MySQLve PHP Kullanımının Temellerini biraz açabilirmiyiz?
    Bu glide ya da Ming ile Flash oluşturma mı? Yoksa hali hazırda Macromedia(r)FLASH(ya
    da klonları) ile hazırlanan bir filme dinamiklik katmak mı? ;)

19. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Flash ta MySQLve PHP Kullanımının Temellerini biraz açabiliriz açmak zorundayız da. Bana göre fFash ve PHP önümüzdeki yakın zamanların yönünü belirleyecek web tabanlı uygulamalar olacak, -sonrası için mutlaka çok daha iyi uygulamalar olacaktır- , umuyorum ki bizim çiçeği burnunda hükmetimizde internet altyapısına gerekli desteği verecek ve flash uygulamları hız açısından Türk internet kullanıcıları açısından sorun olmayacak.

Son eklenen on yazı ya da en çok rating alan yazılar ya da bu sayfayı arkadaşına şuna buna gönder vs sistemlerde yeni sistemimiz içinde mutlaka olacak.

Umut ediyorum ve üzerinde hassasiyetle duruyor ve çalışıyorum ki bir gönüllüler topluluğunun yapabileceğinin en iyisini yapacağız.

Dizayn, altyapı, veritabanı, interaktivite, reklam, iletişim, kendimizi aşma, son teknolojiyi yakalama, duyurma bu konuda yardım alma, yardım etme, dünya çapındaki önde gelen uzmanlarla işbirliği...

Neden olmasın?

Hadi canım diyenlere hodri meydan!

...

20. Turok

Turok Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Kurucu Ortak, Turkcell ,Vodafone, Avea 3.Party Sof
    Arkadaşlar Elimize geçen ufak Püfleri ve /veya kısa kodlari , classları foruma ekliyoruz ama aslında bunları siteye eklesek daha faydalı olur saniyorum.Bunu için siteye ilave modüller koysak nasil olur?
    (http://www.phpclasses.org/ daki gibi trde nde dinamit.gen.tr deki gibi arayanin direk kudu bulabilecegi bir bolum duzenlesek.
    Ama tabi bu sırf php olmayacak her dilin kendi bölümü olabilir.)