Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bağlantı kopuyor ve Modemler ........

Konu, 'Donanım' kısmında terstokat tarafından paylaşıldı.

1. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Profisyonel Serseri. Tipim de musayıt!
    Selam,
    Yeni yılınızı kutlarım.
    Geçen gün şimşekler vardı ve ertesi gün bağlanamadım, modem yanıt vermiyordu. Açtım ve içinde bir çipin patladını gördüm resmen yanmış.
    1.Sorum: şu aceba şimşektenmi yoksa sürekli ibternete bağlı olduğum için ısınıp yandı? Modem HP marka UM 90 .. üç seneden beri kullaniyor, modemde dolayı sadece 2 veya 3 kere bağlantım kopmuştu. :) (harbi delikanlı bir modem)

2.soru: Elimde modem var, ama bu modem hakkında sadece anaçipin üzerinde yazan
    Bilgileri var. Bu modem için nereden Sürücü bulabilirim?

3.soru: Yeni bir modem daha aldım GENESIS INTERNAL (modemin üzerinde CONECTANT yazıyor) marka. Nette ancak 5-6 dakkika bağlı kalabiliyorum. Sadece tek bir internet explorer açık olması lazım. Opera veya videokonferan anında bağlantıyı koparıyor.
    (su anda rekor denemesi yapıyorum Tam 7 dakkika kopmadım :) )

2. CrazyCat

CrazyCat Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    lecturer
    numaraları görünce kendimi sınav sorusu çözüyormuş gibi hissettim birden süre ne kadar dı? :D

C-1. Sebebi büyük bir ihtimalle yıldırım. daha önce 3-4 defa aynı şekilde modemin yanmasına rastladım. ne yazıkki modemler bu konuda biraz hassas yakın bir yere yıldırım falan düşerse üzüntüden yanıveriyorlar. :)

C-2. http://www.modem-drivers.com/companies/902.htm burda var. (win 9x ve 2000 için ayrı ayrı mevcut)

C-3. Harbi zor soru bunu yapmassam geçme şansım var mı? :D

Modemler neden bağlantı koparır ?.

normal şartlarda fiziksel bağlantı ve hat kalitesi aynı olması durumunda bir modem diğerine göre daha fazla kopuyorsa kalitesindendir :) (hehe cevabı bilmeyen bütün öğrenciler gibi kıvırıyorum. şimdide bildiklerimi yazarak puan toplamaya başlıcamı umuyorum :D)

İSS deki modem ile kendi modemin ilk bağlantıda en yüksek hızdan pazarlığa başlayarak anlaşabildikleri noktaya kadar karşılıklı hız düşürürler. sinyaller de hatasız senkron tutduğu zaman el sıkışırlar (handshaking) pazarlık bitmiştir ve bağlantı kurulur. daha sonra modemler den birisi cıvıtırsa (ki muhtemelen bu bizimkisi olur :) ) aradaki hız farkı bazı modemlerde 4000 bps yi geçerse modemler anlaşmayı bozar ve bağlantı kopar. kaliteli modemler cıvıtmaz. ve bir çoğu hız farkı oluşsa bile bağlantıyı kapatmayabilir.

kolay gelsin :)

3. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Wallah 100 puan aldin sinavy kazandin.

C2: verdiğin adresten Tam olarak gereken Driveri çektim veeee..... bilgisayar modemi çalıştırmaya çalıştığın anda. Yani diğer Driverler bilmem ama RS56/SP-PCI R6793-11 ROCWELL kullana arkadaşlar boşuna driver çekmesinler bu siteden :)

C3: için ben de aynı hiç de kıvırtma değildir. Çünkü GENESIS'i geri verdim ve Greative BLaster PCI aldım. :) Valla güzel (şeyatanın kulağına gitmesin) Çok güzel çalışıyo.

GENESIS'in kopması biraz zorladın mı yani alma va ve verme KB/s bağlantı hızına yaklaştımı kesiliyordu. Dandik olduğu için :)

4. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bazı modemler hatlardaki ufak tefek parazitleri görmezden gelir. bazıları ise illaki parazitsiz bir hat ister adam akıllı çalışmak için. connexant çipine sahip modemler çabuk kopuyor. değiştirmeden önce başka bir pcı slotuna takıp dene derim. kopma devam ederse gecikmeden değiştir.

5. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @Turker depiştirdim bile, GREATIVE aldım çok güzel çalışıyor sa ol

6. BurnOUT

BurnOUT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Deniz Taşımacılığı
    keske apache alsaydın....!

7. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    yaw yazayım balime
    telefonun hattın zarar görmüş olabilir telefona toprak karışabilir bu nediye sorma sakın anlatamam ama hatta parajit varsa bi bak dene
    Hattımın parazitli olup olmadığını test etmek istiyorum.

Hyper Terminal'i kullanarak hattaki parazit düzeyini öğrenmek için sırasıyla: "Baslat" (Start) menüsünden "Çalıştır" (Run)'a burda "Aç" (Open) kısmına Hypertrm yazın ve "tamam" secenegine klıkleyin.Diyalog kutusuna "Test" yazın, "OK"e basın.
    . Yeni diyalog kutusuna bağlanacağınız telefon numarasını yazın, test edeceğiniz modemi seçin, "OK" basın.

Yeni diyalog kutusunda "Cancel" (İptal Et)e basın. (terminal ekranındasınız)
    Bu ekranda ATDT xxx yazın, "Enter" (Giriş) a basın. (xxx: bağlanacağınız 0822'li numara )
    Modem yazdığınız numarayı çevirecek ve yazdığınız numaraya bağlanacaktır ve "username& password" (kullanıcı adı ve şifre)nizi girip, bağlantıyı sağladıktan sonra terminal ekranında Connected 115200, Login, vs..çıkabilir. Bu bağlantının sağlandığını gösterecektir. AT&V1 komutunu yazın ve Enter'a basın. (Bazı durumlarda bu komutun yazılmasına olanak olmayabilir, o zaman önce "disconnect"(telefonu kapat) butonuna basın sonra AT&V1 yazın.

Terminal ekranında aşağıdaki gibi satırlar çıkacaktır:
    TERMINATION REASON LOCAL REQUEST
    LAST TX rate 24000 BPS
    HIGHEST TX rate 24000 BPS
    LAST RX rate 42000 BPS
    HIGHEST RX rate 42000 BPS
    PROTOCOL LAPM
    COMPRESSION V42Bis
    Line QUALITY 031
    Rx LEVEL 014
    Highest Rx State 68
    Highest TX State 67
    EQM Sum 00E3
    RBS Pattern 00
    Rate Drop 00
    Digital Pad None
    Local Rtrn Count 00
    Remote Rtrn Count 00
    V8bis K56Flex 9481814246E0

Bu satırlarda bağlantı ile ilgili bilgiler yer almaktadır ve bizim önemli olan Line Quality satırıdır.Bu satırda 0-255 arasında değerler yer almaktadır bunu 7-8 sefer yaparak ortalamasını alacaksınız.Eğer ortalama 25'den büyükse hattınızda parazitlenme vardır.Ancak Türkiye şartlarında ortalama değer 30- 40 arasında makul ancak bunun üzerinde ise çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

bu ok herhalde***************************************
    eger halen kaynaklanmıyor sa
    denetim masası ag ayarlarına gir
    orda sadece
    Microsoft Family oturum açma
    Çevirmeli ag
    TCP/IP
    kalsın geri kalanı kaldır
    ıss ler gece 12den sonra böle yapabiliyorrrrrrrr......:uff:

8. terstokat

terstokat Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    @Black_Boys
    AT&V1 komutunu yazın ve Enter'a basın. - bunu nereye yazcam yaw.
    Bende sorun kalmadı ama merak ettim. Geçeğe parazitleri kulağımla duyorum. :) Cızırtı geliyor hattan!

@BurnOut- Antalyada yağmur sonrası mantarlar gibi, donanımcılarda, internet kulanıcıları çıkıyor :) Bunu UNiROM mağzasında söglediler. Ve elerinde Apache ve 3com modelleri kalmamıştı. Greative de güzel çalışıyor.

9. Black_Boyss

Black_Boyss Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    bilgisayar Teknikleri /Donanım/Tekniik destek /sis
    ı dont know

:p

hattını telekoma git ölçtür kontrol ettir
    please :uff:

10. turker

turker Agresif Üye