Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

asp ve php

Konu, 'ASP' kısmında xseroot tarafından paylaşıldı.

1. xseroot

xseroot Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben php ye yeni baslayan biriyim ve dogal olarak bu dilin özellliklerini tam olarak bilmiyorum.
    php ile asp arasındaki fark daglar kadar denebilir mi; yani asp de yapabildiğim birseyi php de de yapabilirmiyim yada tam tersi , yani bu dilleri birbirinden üstün kılan herhangi ayırıcı noktaları varmı bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim...
    Php yi tercih etmekle mi cok sey kaybederim yoksa asp yi secmeklemi yoksa her iki dilde kendi içinde internet uygulamaları için yeterli mi?

2. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu bir asp php tartışması başlatabilir ama PHP'nin ASP'den hiçbir eksiği yok aksine artıları var, hızı yaygınlığı ve ücretsiz oluşu tercih sebebi.

Öğrenim kolaylığı açısındanda bana daha basit geliyor ama kişiye göre değişebilir.

Şahsi fikrimdir.

3. mkarabulut

mkarabulut Misafir

+1
    PHP ile yapılan bir şeyi ASP ile yapmak veya ASP ile yapılan bir şeyi PHP ile de yapmak mümkün, ikiside oldukça güçlü diller...

Ben şahsi fikrimi söyleyeyim,her iki dili de kullanmış birisi olarak, PHP ile yazmak daha zevkli,basit ve efektif geliyor bana,tabii bu benim şahsi görüşüm...

Sevgiler :)

4. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    bide .NET var unutmadan ....

5. xseroot

xseroot Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    .net i untmus değilim

evet .net i unutmus değilim ama anlayamadığım ortalıkta bir php bir asp varken hatta hatta bunları geçelim bir java varken niye bu kadar süre sonra microsoft .net projesini piyasaya sürdü
    .net in ismi piyasada yokken java herseyi ile tastamam ortadaydı , bu bir pazarlama stratejisi mi (eger öyleyse saçma gibi) değilse .net gerçekten asp ,php veya java yla ugrasanları kendisine çekmeyi becerebilecek mi .net gelecek için ne vadediyor?

6. greenpage

greenpage Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Bildiğim kadarı .net tüm dillerde yazılmış programların çalışacağı platformun ismi ama bu büyük bir pazarlama tekniğinin ürünü bir balon bence.

7. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ewet, bir Zepplin :D Patlarmı bilemem

soru : Dünyada bulunan en büyük Zepplin hangi firmaya aittir ?

8. Mingitau

Mingitau Misafir

Aynı fikirdeyim PHP daha basit :)
    ASP, güçlü dil?

:confused:

9. Düzgün

Düzgün Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ASP güçlümü :)
    php güzel dil asp de.
    en iyisi perl'dir.
    Birde şöyle düşünün C zor bi dil, işte perl C ile zorlukla yapacağınızı kolay hale getiriyor.. Basic C :D :D

10. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Evet. Neden olmasın ? Tamam PHP kadar geniş built-in fonksiyonları yok,onun kadar da hızlı değil ama bu onun işe yaramaz olduğunu göstermez.

11. HunTER

HunTER ...

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Programlama
    Selamlar

Yenı baslayan bırı olarak benım gorusum php nın cok daha basıt olması.. Php ye baslamadan cok once Asp ıle sansını denemıs bırı olarak soyluyorum bunu... O gunlerde nesne kavramı ve neslelerle calısmak sadece quickbasic hakkında fıkır sahıbı bırı olarak benı epey zorlamıstı... Kaldıkı hala zorluyor.. Bı ton nesneyı ve o nesnenın metodlarını ve ozellıklerını akılda tutmak zor ıs.. Oysa Php quickbasic tabanı uzerınde zorlanmadan ogrenebıldıgım bır dıl oldu.. Yanı Php de hersey yıne eskısı gıbı, degıskenler sorgulamalar ve donguler.. Sadece satır sonlarına ";" koyma zorunlugu vardı!

Kısacası her ıkı dılınde bır bırıne nazaran eksılerı ve artıları vardır ama benım sahıs gorusum de Php den yana.. Kaldıkı Php kullanıcıları arasındakı yardımlasma ve bırbırlerıne duygukları sempatı bence onun en buyuk avantajı..

12. Mingitau

Mingitau Misafir

Hızı konusunda bişey demiyorum özellikleri konusunda da

ASP bir dil midir?

13. mkarabulut

mkarabulut Misafir

Üff ya
    Forum cevaplarını parse eden compiler gibisin ...
    Tabii herkes biliyor asp'nin dil olmadığın 5-6 componentden oluşan bi nevi teknoloji olduğunu da,
    ne bileyim burada asıl konu o olmadığı için dikkat etmedim,sende hemen parse error verdin :D

Neyse,sevgiler sayın sniper'ciğim,muck :)

14. LoS.ToF

LoS.ToF Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    PHP Developer
    ASP Com+ veya dom gibi şeyler olmadan php den güçsüz bir dildir.

Fakat php ninde bilgiğim kadarı ile com obje desteği var.

ama ki hangi dil daha kolay derseniz php daha anlaşılabilir ve kolay, hızlı, güçlüdür.

fakat asp güçsüz ama hızsız bir dildir. ( Hızsız ve güçsüz evet bunu ban bir ms ci dedi. Yabancıydı, zenciydi :D )

15. hgumus

hgumus Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Bilgi İşlem
    ewt sonuçta bu kadar yazılandan da php nin ne kadar güçlü olduğu herkes tarafından kanıtlanmış oluyor...Bunun en iyi kantıda php nin neler yaptıgı www.ceviz.net sanırım. php ile harikalar yaratmışlar en iyi örneği forum zaten ocal.net in forumu asp ile hazırlanmış hiçte hoş değil... yaşasın php:super:

16. Mingitau

Mingitau Misafir

Biliyorsun Mustafa uzun süre php parser lığı yaptım defterdeki kodlara bakıp bakıp....

Bi süre sonra kendini web server yerine koyuyon :)

Benden de sana bir muck :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Ağustos 2002
  17. burhanmt

burhanmt Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Teacher, IT Consultant
    Aslında bana kalırsa iki dilinde güzel yanları var. Burada ASP biraz daha ayrıcalıklı gibi. Çünkü Asp bir teknoloji ve bu asp ile başka script dilleri kullanılabiliyor. Hele bir de ASP.NET var ki karışık dil scriptleri ile web programlama yapılabiliyor. Bu bence çok hoş.

PHP'de tek dil var;ama sentaksı çok tatlı. Daha efektif gibi;fakat arkasında güçlü bir firma yok. Tamamen gönüllüler yapımı bir dil. Linux ile bu dil daha anlamlı. Linux sunucular+php = gerçekten ucuz ve kaliteli web sayfaları gibi artıları bu dilin spesifikleri arasında olduğunu düşünmekteyim...

İki dilin veya teknolojinin bilinmesinden yanayım.

18. MEHMET

MEHMET Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    DANIŞMAN
    arızalının bir yazısı aklıma geldi şimdi(http://www.arizaliadam.com/konu/?x=64)

19. selected

selected Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BİM
    ark bu konunun asp bölümünde olması bence yanlış. buraya insanlar asp öğrenmeye geliyor. bilmiyorum benim şahsi fikrim asp ile gayet mutluyum.

20. Shift

Shift Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    System Engineer / MCSE / HP Certified / 3COM Netwo
    Bende sana tavsiye madem yeni basliyacaksan hemen ASP.NET dal. ASP.NET cok guclu bir platform. Webapplications islemleri icin super. Degisik diller ile kod yazabilme ozelligi VB.NET/C#/J#. Ben kendim PHP ile senelerdir site hazirlarim, ama benden tavsiye ciddi bir ise baslamak istiyorsan asp.net'e basla. ASP zaten olmek uzere ve onumuzdeki 5 sene icinde olmus olacaktir.