Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ardadaşlar Fikrinizi Esirgemeyiniz; Kullanıcı Doğrulama ve Yetkilendirme

Konu, 'ASP.NET / Silverlight / Moonlight' kısmında ali guner tarafından paylaşıldı.

1. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    daha yayımlanmadı. eskiden bir site vardı ama subdomain ile kendi sayfalarını açıyorlardı üyeler. ama şimdi domainlerini bağlamak istiyorlar. wix e benzer (ama çok daha değişik) birşey üzerinde çalışıyorum.

otomatik dns binding tarafı eksik kaldı. bir de azure tarafında yapılandırmalar eksik.

2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Oyunla ilgiliydi galiba değilmi.?
    Anlattığını benim için anlaması zor.o_O
    eski sitende sub domainlerde ne yapıyorlardı.?

3. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hayır video oyun işini bırakalı aylar oldu. çok güzel bir yerdeydim ama iyi para gerekli. ben hazır video oyun motorları kullanmıyorum 8 senede geliştirdiğim bir motor var ve o dandik motorlar gibi değil.

diyeceksin ki nasıl ? onlar kadar kapsamlı değil ama bazı konularda onlardan bin gömlek daha iyi. 3ds max ile tam uyumluydu ve entegre idi.

şimdiki site video oyun sitesi değil. ticari siteler için otomasyon yazılımı. wix in kurumsal versiyonu.

benim sorunum google ile daha çok. çünkü google, site javascript kapalı olsa bile adam gibi çalışacak ben anlamam diyor. html tarafında javascript ile yapılabilecekleri de geliştirmeye çalışıyorum.

4. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    video oyun sektöründe branşlar vardır. pilot musun uçak mühendisi mi ? video oyun sektöründeki çoğu insan iyi bir pilottur. biz uçak tasarlarız ama tabiri caizse.

motor, tasarım editörü, düzenleme, senaryo editörü. ama esas branşım fizik motoru. motor tasarımı. intersection, dynamic, static, physics systems.

5. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    ya ben çok uzağım o konulara hep muhasebe türü paketler yazan ekiplerde çalıştığımdan.
    ancak bir 3d oyun motorunu yüzlerce o konuda eğitimli adam yıllarca uğraşıp yazmıyormu.?
    hala anlamış değilim ya. oyun motorundan kastını. O motorlar büyük sermaye işi diye biliyorum.

wix ide ilk senden duydum az önce girdim baktım.

evet bu türden bir kaç reklam gelmişti mail adresime. Kendi siteni yarat diye. Demek o tür yazacaksın.
    Benzer siteler varsa, yaptığın siteyiiyi pazarlama gerekir.

6. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hazır müşterilerim var ticari site isteyen. sayıları çok fazla.

hayır o işler bildiğin gibi değil. daha çok senaryo tasarımı çok vakit alır. bir 3d model converter i 5 günde yazabiliyorum ama adamlar 500 ayrı karakter tasarlıyor. hareketi sağlayan yazılım mı vakit alır karakter tasarımı mı ?

üstelik o bahsettiğin motorlar yüzlerce farklı yöntem ile video oyunu geliştirmek için yazılır.

misal bir kedi çizeceksin 3ds max i açtığında elliye yakın farklı yöntem sunar sana.

ama sen beş senede kendi yöntemini aklına yatan tasarım biçimini özümsemişsindir.

umuma açık bir video oyunu tasarlıyorsan her yöntemi eklemen gerekir. bu da 30 ana işlev yerine bine yakın işlev eklemeni gerektirir ki işte ancak o vakit aylarca oturup yüz kişiyle çalışırsın.

düşün microsoft un yüzbinlerce çalışanı var ama çekirdek geliştirici sayısı 400 ü aşmaz.

7. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    çoğu video oyun motoru surface üzerinden gider. hatta %99 u. volume model üzerinden giden oyun motoları yoktur. ben volume model üzerinde çalışıyordum.

8. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    bu şu demek oluyor ; simülasyon motorunu video oyun motoru yapıp kullanmak :) işte aynen budur işin özeti.

9. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    tabiri caizse onlar tereyağı kullanır, ben kaymak.

10. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    evet biraz anladım.

tüm verilerini tamamen azure demi tutacaksın. aylık kira alıyor galiba değilmi.?

11. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    çok fazla özelliği yok ama var olan özellikleri muadil özelliklere bin basar. misal küçük butik reçel yapan dükkanlar vardır ya, bir fabrika ile yarışamaz ama yaptığı reçelleri başka yerde bulamazsın. aynı öyle işte. geliştirdiğim özellikleri deneyince arkadaşlarım, "hadi canım, video oyununda kediler boğuşurken bütün tüyleri döküldü, yüz binlerce tüy uçuşuyor, nasıl bir sistem bu" diyorlardı :D

evet azure kullanacağım. aylık alıyor pahalı ama güvenlik tavan tabiri caizse. ayrıca normal hosting şirketleri gibi değil. sana verdikleri şifreyi kaybedersen geçmiş olsun. yani ne database in ne de web sitesi içeriğin onlar tarafından dahi erişilemiyor. bir nevi bankalardaki gizli kasa gibi. eğer anahtarı kaybedersen bankacılarda yardımcı olamazlar. ve ne koyduğun onlar tarafından görülmez, para mı salatalık mı :D

güvenli yani.

300 - 400 den aşağı hizmetleri yok şuan. ama değer.

sen de projeni tescil ettirmeden aman ha halka arz etme. önce tescil. sonra yayınla. çok önem veririm bu konulara herkes hakkını korumalı.

12. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Güvenlik iyiymiş, server çalışanlarını bile pasifize etmişler.

tescilden kastın nedir. Şu digital neydi. Bir yere kayıt ettiriyorsun. kayıt ettirmezsen, ziyaretçi siteye girerken güvenli olmayabilir diye mesaj geliyor. Omu.?

13. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    hayır o değil. telif hakını alıyorsun. tüm özellikleri, tasarımı, yazılımı geliştirici olarak senin üzerine kayıt ediliyor. sonra yok bu onun projesiydi, yok bu benimdi, yok ilk ben yayınladım, yok sen benden gördün durumu olmuyor. benzerini görürsen açıyorsun tazminat davasını.

150 TL 1000 adet tescil ücreti. evden dışarı çıkmadan notere gitmeden tescil imkanı sunuyor devlet. sonra adama derler böyle birşey varken aklın neredeydi, yazık değil mi emeğine diye ?

14. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Bak bu iyiymiş.
    Şu 1000 adetten kastın neydi.? Fikirmi tescilleniyor, sayfalar filanmı.?

15. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Benim de ismim geçmiş, yeni gördüm. mesajlarınızı okudum ama pek birşey anlamadım açıkçası, o yüzden birşey diyemicem. Ama şu tescil olayı benim için de önemli. Ben de site yaptım yayında şuan ama tescil bir işe yaramaz diyorlar. Sebebi de benim yazdığım kodlardaki değişkenlerle renklerle vs biraz oynayınca zaten bambaşka bir site gibi görünüyor. O yüzden çok soruşturdum ama kimsede kesin bir cevap alamadım :)

16. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    ister sayfa ister proje. neyi tescil ediyorsan sayfa sayfa tescil ettiğini düşün bir kitabı. o vakit 1000 sayfa tescil edersin. ama kitabı tescil edersen bir kere tescil etmiş olacaksın 1000 kitap tescil etme imkanın var demektir.

17. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    bilgisayarda dosyayı gösteriyorsun o bir web page de olabilir, .zip şeklinde proje de. yani ister sayfa sayfa ister proje proje. 1000 hakkın var. :)

18. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    bak bu iyi.. nerde tescilleniyor bu web adresi nedir. Not alayım. teşekkür ederim bilgi için.

19. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    peki nerden yapılıyor bu? Hangi siteden?

sedirAğacı bunu beğendi.
  20. ali guner

ali guner Üye

Beğenilen Mesajlar:
    31
    www.kamusm.gov.tr/urunler/zaman_damgasi/ bu tübitak yani devletin bir kuruluşu. özel şirketler de var ama kesinlikle zaman damgası konusunda tübitak dan başka bir yere güvenilmez arkadaşlar.

sayfadaki zaman damgası nedir başlıklı açıklamanın tamamını okuyun.

olay şu; dosyayı okuyor, asla projeyi kendine kaydetmiyor, yani tescil edilecek şey asla sunuculara gitmiyor, bir özel veri çıkartıyor, onu tescil ediyor ve vakit bilgisini de ekleyip özel bir anahtar yolluyor sana. bu anahtar projenin tescil edildiği vakti de, projenin özetini de bünyesinde barındırıyor. anahtarın kayıp edilmemesi gerekiyor. çünkü ispat o özet veride.

misal aynı şeyi www.sahiplen.com da yapıyor ama 2 tescil 10 tl (fiyatlara bakınız) ama kamusm (tübitaka bağlı) 1000 tescil 153.40 TL.

dinlex bunu beğendi.