Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Apache de ASP

Konu, 'ASP' kısmında realmusti tarafından paylaşıldı.

1. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Arkadaşalar Apache web server da ASP uygulamalarını çalıştırabilirmiyim.Çalıştırılıyorsa ne yapmam gerekli yardımcı olurmusunuz.
    Teşekkürler.

2. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Sentez Yazılımda Kurumsal Çözüm Uzmanı olarak çalı
    http://www.apache-asp.org Kullanmadım

Yalnız linux altında kullanacaksan Chilisoft u tavsiye ederim sorunsuz kendi içinde hazır upload componenti ve cdonts mail componenti ile geliyor.

3. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Ben windows altında çalıştırıcam.Verdiğiniz adrese baktım ama bişi anlamadım işin acıkcası.Karışık geldi bana :confused: :confused:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Kasım 2002
  4. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Neden zaman apache ile uğraşıyorsunuzki Windows95 veya 98 ise PWS yükleyin.

5. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    IIS da PWS de kullandım Asp de çalıştıdım ama Apache de Asp çalıştırmak istiyorum ve ayrıca php de kullanıyorum.Uygulama yapmak ve öğrenmek için apache ve asp diyorum.Evet biraz yardım istiyorum. :rolleyes: :rolleyes:

6. muharrem_tac

muharrem_tac Bilgisayarcý

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    http://developer.chilisoft.com/downloads/

Burada Chilisoft!ASP'nin Windows sürümü de var.Ama biraz büyük (18.6 MB).Bakarsınız yakında bunu dergilerden biri verebilir.PCnet'e bir mail mi atsak ne...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Kasım 2002
  7. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Buradaki dosyayı indirip kurduğumda Apache den asp çalıştırabilecekmiyim peki.??

8. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Denemedim ama yine aynı yerdeki kaynaklarda Apache 2.0 hariç hepsinde çalıştığı ve bunun yanında diğer pekçok web server ile çalıştığı yazıyor.Sanıyorum platform farketmez.Sonuçta bunu Apache'ye bir modül olarak tanıtabiliriz.Linux'daki mantığı öyle çünkü.

9. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Verdiğiniz adresi inceledimde bakın download ı sectiğimde ne çıkıyor:

-This download is for Microsoft Windows NT 4.0 and Windows 2000 only!
    We currently do not support Windows XP, ME, 98, or 95.

pek işime yaramadı bendeki sistem Win ME.
    Yani illede PWS kurduracak bana.
    Ben Apache de istiyorum yaw.Sacımı başımı yolucam.:hmmm: :hmmm:

10. muharrem_tac

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazılım Geliştirici
    Bir değişiklik var mı realmusti?

11. Scorpion

Scorpion Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Apache de asp pek sağlıklı olmaya bilir arkadaşlar.Chilisoft!ASP tam olarak destek vermiyor.Yani asp kodları net olarak çalışmıyor.

Ama win Me ve apche de nasıl çalışır?cevap biraz zor gibi....

12. omerosmanoglu

omerosmanoglu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Ya işletim sisteminden ya da Apachede asp çalıştırmaktan vazgeçmeniz gerekiyor bunların alternatif çözümleri var.

Windows kurulu bir makinaya Pws yükleyerek active_perl , active_php ve mysql kurularak asp php perl ve mysql in aynı anda çalıştırılması sağlanabilir.

Linux kurulu bir makinaya chilisoft asp , apache kurularak asp php perl ve mysql in beraber çalışması sağlanabilir.

Veya Windows2000 , veya Nt kurulu bir makinaya apace kurularak chilisoft asp kurarak aynı anda çalışması sağlanabilir.

Özelikle apachede WindowsME de asp çalıştırmak istiyorum demek sağ elle sol kulağı göstermek gibi bir şey alternatifleri var iken boşuna kasmak yersiz.

ChiliSoft asp %90 asp kodlarını sorunsuz çalıştırıyor çalıştırmadığı belirli kodlar var tabiki pws kadar iyi olmayacak ama sonuçta ciddi bir alternatif hatta içerisinde gelen hazır mail component ve upload componenti ciddi artılar bile sayılabilir ama bir 5.1 serverın verdiği verimliliği yada asp.net desteğini vermeyecektir.

Ama asp de sorunsuz.

13. selcukyavuz

selcukyavuz Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yaklaşık 1 hafta önce IIS im olmadık hatalar vermeye başladı. Biraz naz yapıor dedim servisi restart ettim. Naz yapmaya devam etti. En sonunda IIS im istifa etti. Repair etmek gerekiyordu ama elimde XP cd si yoku.

Yetişmesi gerek işi yetiştirmenin bir yolu vardı : Alternatif bir web server kullanmak ve bu web server ı asp den anlar hale getirmek.

Kısa bir google araştırmasından sonra kendimi chilisoft.com da buldum http://download.chilisoft.com/chiliasp/windows/507i/casp362_507i.exe adresinden önce chilisoft u indirdim.

Daha sonra aynı sayfadan
    ftp://download.chilisoft.com/pub/webservers/apache/windows/apache_2.0.40-win32-x86-no_ssl.msi linkini kullanarak Apache Web server ı indirdim.

Önce Apache server ı kurdum makineyi restart ettikten sonra chilisoft u kurdum.

Apache yi kurarken dikkat edeceğiniz kısım Program Files yerine root a kurmak. Tabi bu da sizin tercihinize kalmış. Program Files a kursanız da sorunsuz çalışacaktır ama Apache Web server ın root una ulaşmak için C:\Program Files\Apache Web Server\Apache 2\htdocs gibi bir yol izlemek zorunda kalırsınız. (inşallah path i yanlış yazmadım ama buna benzer karışık bir şey oluyor. Apache de virtual directory yapmayı biliyorsanız yada benim gibi aramaya üşenmezde bulursanız bu eziyete katlanmazsınız. )

Chilisoftu kurarken pek te dikkat edilecek ince bir ayar yok aslında paşa paşa çalışıo..

Kıssadan hisse Win XP makinede Apache Server da Chilisoft yardımıyla asp çalıştırabilirsiniz. Karşılaştığım tek problem <!--#include file="../config.asp"--> gibi ifadelerde bir alt dizine geçemiyor.

egf.

14. realmusti

realmusti Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarımcı
    Dosyaları indirip denicem bakalım başarılı olabilecekmiyim.
    Teşekkürler.