Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Adsl

Konu, 'Sosyal Medya' kısmında Sahin tarafından paylaşıldı.

1. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Internet kullanıcısının en fazla şikayet ettiği konuların başında gelen hız sorunu artık çözülüyor. Türkiye'de hızlı Internet'e erişim sağlayacak Asymmetric Digital Subscriber Line ihalesi Şubat ayında sonuçlanacak.

Hedef 2 milyon kullanıcı

128 Kbps'dan başlayan hızlarda bağlantı sağlayan teknolojiyle Internet kullanıcısı gerçek anlamda sanal dünyada uçacak. Şu anda 3 bin 500 kişinin kullandığı ADSL 2 yıl içersinde 2 milyon kullanıcıya sunulacak.

Ayrıca söz konusu genişbantla uzaktan eğitimden, çokluortam uygulamalarına kadar birçok farklı hizmetin de önü açılmış oluyor. Hızın yanı sıra Internet kullanıcılarını umutlandıran bir diğer konu da bağlantı ücretleri. Türk Telekom'un mevcut ADSL tarifesine göre 128 Kbps bağlantının ücreti aylık 40 milyon lira. Bu hizmetten yararlanan bir kullanıcı 24 saat Internet'te kalabiliyor ve ayrıca telefon ücreti ödemiyor. GeSa İş Geliştirme Direktörü Mehmet Nasuhi Şamlı ADSL tarifelerinin kullanıcı açısından son derece uygun olduğuna dikkat çekerek şu örneği veriyor: "Fiyatlar, günde 2-2,5 saat Internet'e bağlı kalan bir çevirmeli hat kullanıcısının ödediği ücretle aynı diyebilirim. Bunun yanı sıra bildiğiniz gibi ADSL'de 24 saat kesintisiz Internet'e bağlısınız ve bağlantınız en az 6-7 kat daha hızlı. ADSL önümüzdeki 4-5 ay içinde çok fazla talep gören bir servis yumağı olacak."
    Türk Telekom A.Ş tarafından açılan ADSL ihalesinin sonuçlanmasıyla birlikte bu yılın ikinci yarısından sonra yaklaşık 200 bin kullanıcının ADSL teknolojisini kullanarak Internet'e bağlanabileceği öğrenildi. ADSL teknolojisini Türkiye için bir "dönüm noktası" olarak nitelendiren Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Alptürk, Şubat ortasında sonuçlandıracakları ihaleyle birlikte iki yıl içinde 2 milyon kullanıcıyı hedefleyen sistemi kuracaklarını söyledi. Hali hazırda 3 bin 500 kullanıcıyla 22 santralde deneme uygulamasının sürdüğünü kaydeden Alptürk, 11 şirketin girdiği, teknik değerlendirmesi tamamlanan ve bu hafta içinde fiyat teklifleri toplanacak olan ADSL ihalesinin sonuçlanmasıyla birlikte 200 bin'e yakın port kurulacağını da kaydetti. Alptürk sözlerine şöyle devam etti: "Şu anda ADSL kullanıcıları arasında en çok talep gören hız 128 olarak gözüküyor. Talep var, ancak hedeflerimizi belirlerken bu talebi baz almıyoruz, çünkü hizmeti verdiğimizi açıkladığımız zaman talebin yükseleceğini biliyoruz. 2 milyon aboneye 2 yıl içinde erişmek zor bir hedef değil. Bu rakamı rahatlıkla bulabileceğimizi düşünüyorum."

Alptürk, yaygınlaştıktan sonra ISS'lere de açılacağını belirttiği ADSL hizmetinin ISS'lerle nasıl bir modelde paylaşılacağına da ISS'lerle birlkte karar verileceğini söyledi. ISS'lere yazı yazarak ne kadar ADSL istediklerini sorduklarını kaydeden Alptürk, Telekomünikasyon Kurumu, TT ve ISS'lerle birlikte ortak bir model oluşturarak buna göre hareket edeceklerini vurguladı. TT Genel Müdürü İbrahim Alptürk, ADSL teknolojisini Türkiye ve erişim açısından bir dönüm noktası olarak niteledi. Kurum olarak veri ve mobil hizmetlere yöneldiklerini ve ADSL'in hedeflerine ulaşmak için çok büyük bir adım olduğunu kaydeden Alptürk, "ADSL'i hız ve geniş bant uygulamasında herkesin önünü açan çok ciddi bir yatırım olarak görüyoruz. Bu işi keyifle sonuçlandıracağız. Genişbanda gidişteki en önemli adım bu. Bu girişimi hem müşteriye yeni hizmetler sunmak, hem de değerimizi artırmak adına çok önemli görüyoruz. Türkiye'deki Internet penetrasyonu çok düşük. Bu modelle, bu sorunu aşmayı hedefliyoruz" dedi.

4 ayda web üzerinden 100 bin kişi bilgi aldı Bilindiği gibi Türk Telekom seçtiği pilot bölgelerde bir süredir ADSL hizmeti veriyor. Hizmetin verildiği pilot bölgelerde ADSL'e olan talebin çok yüksek olduğunu belirten yetkililer bu hizmetten yararlanmak için başvuranlara ihalenin henüz sonuçlanmadığını ve beklemeleri gerektiği yanıtını veriyorlar. Türk Telekom'un web sitesinden de ADSL için bilgi alınabiliyor, ön başvurular yapılabiliniyor. Bu yolu deneyerek Ekim ayından itibaren 4 ayda yaklaşık 100 bin kişinin ADSL konusunda bilgi aldığı öğrenildi. Bu 100 bin kişinin yaklaşık 72 bini web üzerinde yaptığı sorgulamada kendi santralinden ADSL hizmeti alamayacağını öğrendi. 33 bin kişi ise kendi santralinden ADSL hizmeti alabileceği bilgisine ulaştı. Ayrıca yine aynı sürede 18 bin kişinin ADSL hizmeti almak için ön başvuru yaptığı da öğrenildi. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Alcatel e-Ticaret Dağıtım Genel Müdür Yardımcısı Selim Sarper söz konusu rakamların ADSL'e olan ilgiyi açıkça gösterdiğini belirtti. Sarper Türkiye'nin ADSL konusunda Avrupa ülkelerine göre avantajlı olduğunu da kaydederek şunları söyledi: "Bu konuda Avrupa'ya göre bir avantajımız var, o da Türkiye'nin ISDN'nin yoğun olarak şebekede yer almaması. Onun için rahatlıkla ADSL'e geçebilir. Avrupa'da ise yoğun bir ISDN penetrasyonu var. ISDN'i bırakıp ADSL'e geçmeleri çok zor. Ancak bizde durum öyle değil.Yaklaşık 10 yıldır ISDN konusunda bir yatırım yapmadık, bu nedenle ADSL'e geçişimiz daha kolay. ADSL'le birlikte birden telefonla yaptığımız 30-40 Kbps bağlantılar bir anda 100 Kbps'lere, mega bitlere çıkacak. Evdeki kullanıcıdan şirketlere kadar da birçok kesimin etkileyecek ve eğlenceden B2B'ye kadar da içerik anlamında birçok konuyu tetikleyecek"

2. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    Umarım o zamana kadar butcemize uygun adsl modemlerde cikar ve ayrıca bu firma bizim bolgemizdede hizmet verir.

Cunku Turk Telekomun benim bulundugum yere hizmeti yok ayrıca e-bay.com da 15$ satılan adsl modemi 150 milyona kakalıyorlar millete. Aylık ücretleride cabası.

Umarım bu yeni firma yeni bir soluk getirir hepimize.

3. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    bunu keşke Haber yapsaydık...

4. ab

ab Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oğrenci
    @hmustak : sana katılıyorum arkadaşım :)

5. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ama bu biraz eski bir konu daha önce başka yerlerde haber yapılmış yeniymiş gibi haber yapmak istemedim ama duymayanlar içinde burada bulunsun istedim.

6. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Haberin "FLASH" niteliği taşıması gerekmiyorki...

7. turker

turker Agresif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ah telekom ahhh.
    adsl için gerekli alt yapıyı sağlamadan hizmeti başlatan telekom normal olarak fiyaskoyla bitirdi işi. açıldığından yaklaşık 15 gün soran istanbuldaki bütün hat çöktü ve 5 gün hizmet veremedi. düzelttiler dedik hattan kopmalar, aşırı hız yavaşalamaları vs. vs. vs.vs.vs.....

ayrıca ne kadar üç kağıtçı olduğunu bu hizmetle anladık çünkü kablo modem üzerinden yapılan bağlantıların hız limiti 196kb/sec dan 128kb/sec a düşürüldü daha doğrusu bu hizmeti sağlayan şirketlere düşür emri geldi çünkü telekom adsl satacaktı.

8. Sahin

Sahin Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Buradada (İsveç) devlet -halk değil- Lan t3'ü bile yeterli görmüyor ve internet için altyapı çalışmalarına ağırlık veriyor ve daha hızlı internet için çözümler arıyor. Ve aylık 25 milyona hergün 24 saat bu hız ile bağlanıyorum. Bazen yavaşlıyor bazen hatlar boşsa jet gibi oluyor falan durumlarıda yok, sabit her zaman, Türkiye'de 56 K internal ile hayal bile edemediğim bir hız.

9. mthT

mthT Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    öğr. / k.e.l.
    t3 25 milyon mu?
    isveç'e mi yerleşsek ne :)

10. sadist_sniper

sadist_sniper Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    e zaten o kadar hızlı değil ki t3!!!!
    kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş misali :)

11. armakom

armakom Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Nokia marka cep telefonumdan bilgisayarıma gönderdiğim videolarımı açmakla ilgili bir sorunum var.Gönderdiğim videolar *.3GP ve *.eye formatında çekilen videolar.benim bu formatları bilgisayarın açabileceği bir formata çevirmem lazım. Bunu sağlayabilecek bir progama ihtiyaç duyuyorum.Yardımcı olan çıkarsa sevinirim.....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 17 Haziran 2004
  12. cL

cL Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Oturmak
    Son noktayı koydun. :)

13. moongirl

moongirl Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ADSL modem konusunda yardım lütfen

Arkadaşlar modem konusunda benim de acil yardıma ihtiyacım var,çünkü kafayı yemek üzereyim. Açıkçası forumda cevap bulabilmek için arama da yaptım ama tam olarak bir sonuca varamadım. O yüzden tekrar ediyorsam da kusura bakmayın. Bir haftadır bilgisayarcıları gezip duruyoruz ve herkes farklı bi şey söylüyor. Kafam çok karıştı, lütfen en kısa zamanda yardım edin.
    Sorum şu: ADSL 256K bağlantısı için ev kullanımına 2 ayrı bilgisayarı bağlayacak hızlı,kolay kullanımlı, netten düşmeyen bir modem arıyorum.Ancak shareware (Kazaa gibi) programları sorunsuz çalıştıracak, her türlü download, upload yapabileceğimiz (oyun,müzik,film vb.), güvenlik konusunda da iyi bir modem. Bu şekilde ayrıntılı sormamın sebebiyse birisi firewall shareware programlara girmez derken birisi diğeri firewallsız sakın alma,bug,virüs yağar diyor. Kimisi firewall istenirse devredışı bırakılır derken diğeri çok zor evde yapamazsınız diyor.Zoomlarda çok sorun yaşandığını söyleyenler var, özellikle son gelen parti genelde sorunluymuş.Pikatel,inca c-net gibi daha uygunfiyatlı modeller var ama nasıllar bi fikrim yok. Robotiks,xentino falan diye de bi sürü model gösterdiler.D-Link iyiymiş ama onun da sadece tek portlu modelleri var. NOLUR bu konuda ACİL yardım edin, evde kullandığınız ya da arkadaşlarınızın kullanıp memnun olduğu, bu özelliklerde bi modem tavsiye edin. YOKSA vazgeçeceğim ADSL'den falan:(((((
    Bir de özellikle zoomda shareware ve güvenilir olmayan sitelerden tanımama sorunu yaşanıyormuş diyorlar. Bu doğru mu?
    C-nette firewall yokmuş, bunun güvenlik açısından (virüs,bug, kredi kartı kullanma vb.) bir dezavantajı var mı? firewall software yüklenerek ya da antivirüs programları ile halledilir mi?
    İŞLETİM SİSTEMİmiz şu anda Windows 98. Yakında yeni bilgisayar alıcaz o XP olur herhalde.
    EThernet kartı yok ama kolay takılıyormuş o sanırım.
    NOLUR KAFAYI YEMEDEN ÖNCE YARDIM EDİN ARKADAŞLAR

14. Number_1

Number_1 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zoom X4 Yada x5