Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ADSL - Kablo Net

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında pehpe tarafından paylaşıldı.

1. pehpe

pehpe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Selamlar arkadaşlar,
    İnternet bağlatmayı düşünüyorum. 1 haftadır araştırma safhasındayım. Şu anda iki seçeneğim var.

1. si alt komşularım (2 daire) ile birlikte 1024 sınırsız ADSL abonesi olarak interneti aramızda paylaşım yapmak
    2. si Türksat Kablo Net'in sınırsız 256 mbit kablo netine sadece benim abone olmam.

ADSL 'yi aşağı yukarı biliyoruz. Fakat Kablo net ile daha önce hiç deneyim yaşamadığım için çekincelerim var. Forumda baya mesaj okudum Kablo net ile ilgili. Kimisi memnun kimisi memnun değil. İkilemdeyim.

Kablo netin benim açımdan en cazip tarafı telefon hattına gerek kalmadan internet bağlatabilmem. Çünkü ADSL 'de internet bağlatmak istediğimde önce telefon hattı almam gerekiyor ve bu telefon hattıda hiç görüşme yapmasam ayda en az 10 ytl ekstra fatura demek. Yani internet 1024 sınırsız 49 ytl buna 10 ytl de telefon parası eklediğimizde 59 ytl oluyor bunu da 3 kişiye böldüğümde 20 ytl düşüyo adam başı.

Kablo nette ise 19 ytl ye 256 mbit internet alınabiliyor.

Forumda çoğu kişi kablo nette sitelere girememe veya çok yavaş girme konusunda problem yaşadığını belirtmiş.

Sizce gerek internet üzerinden online oyunlardaki performans, gerek download hızı ve sitelere giriş açısından hangi seçeneği seçmem daha mantıklı.

2. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Kablo net hiç kullanmadım ama eğer nette iyi bir oyun performansı yakalamak istiyorsanız 256 kbps düşük kalabilir. Hele ki kullananlar, arada bir sakatlık çıkardığını söylediklerine göre kablonet ucuz ama verimsiz gelebilir size.

http://www.turksatkablo.com/kablo-fiyat-tarifesi.html

Bu siteye göre eğer kablonet bağlatacaksanız limitsiz 512 kbps sizin için asgari seçim olmalı diye düşünüyorum. Çünkü 256 'da indirme hızı 30 'un üstüne çıkmaz ( ADSL'de öyle idi. )

Şöyle bişi de var. Eğer ADSL 1024 bağlatıp 3 kişiyle paylaşırsanız, performans yine bayaa düşer. Eğer kablolu 1024 ile ADSL'deki 1024'ü aynı diye kabul edersek (performans olarak) 3 kişinin 1024'ü paylaşması, size 256 hissi verecektir diye tahmin ediyorum.

Sonuç olarak önerim: On-line oyun oynayan insanların toplandığı bir forumda bu soruyu sorup insanların genel olarak ne kullandıklarını ve nasıl performans aldıklarını öğrenirseniz seçim şansı kolaylaşır. Oyun sitesi dememin sebebi, oyun oynamanın çok fazla performans gerektirmesidir.

3. pehpe

pehpe Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

Çok güzel açıklamışsın kardeş. Teşekkür ederim. Paylaşımda diğer kişilerin interneti kullanımına göre (download, web cam) belki 256 'nin bile altına düşebilirim oyun performansında. Şu TTnete sırf telefonu ADSL bağlatmakta mecbur ettikleri için gıcık oluyorum.

4. derhasan

derhasan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İnternette ufak bir araştırma yaptım ve adam gibi kesin yargılarla avantaj ve dezavantajları verilememiş. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kİmisi iyi diyiyor kimisi kötü...

Ben ADSL kullanıcısıyım. 1 ay önceye kadar 1024kbbs Limitsiz tarifedeydim. Aylık 52 ytl ücret geliyordu. Bu ay peder tarifeyi değiştirtmiş ve 1024/256 4gb kotalı internet tarifesine geçtik. Herneyse...

Kablonete geçmeyi düşünüyorum. Babamın aklına uydu bu fikir ama ben emin değilim aslında. 512kbbs Limitsiz 19YTL'lik Kablonet tarifesine geçiceğiz eğer adsl'den vazgeçersek. Tüm zırvalıkların duydum. Yok şu güvenilir yok bu , bu daha hızlı yok şu , bu sömürüyor yok şu , ... vs

Benim tek duymak istediğim şey şu:
    İnternetten video ve tv izlemek konularında 512 limitsizin performansı nasıl olur? Ayrıca rapidshare v.b. bir indirme sitesinden bir dosya indirmeye kalksam ne kadar hızda makinama çeker?

5. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Rapidshare'den 52-53kb/saniye hızla indirirsiniz en fazla ,
    İnternette Video ve Televizyon izlemek konusunda 512kbps bağlantı yetersiz kalabilir .
    Benim internetten izlediğim yabancı bir televizyon , garip bir sistem yapmış mesela
    Video'yu indirirken aynı anda izliyosunuz , bilgisayar hafızasına almıyor .
    Video'yu 3-5 saniye geri sarmak isteseniz bile yeniden indiyor herşeyi .
    Orada video izlerken Download hızıma bakmıştım 70kb/saniye idi .
    512kbps bağlantı ile böyle sitelere girerseniz video izleyemezsiniz ...

6. derhasan

derhasan Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Video paylaşım sitelerinden bir video izlerken oynat tuşuna bastığım gibi tutuksuzca izleyebilir miyim bu hızla?(512) Örneğin Windows Medi Player'ın web üzerinden bir videosunu izliyeceğiz. WMP'de stop tuşuna bastınmı başa dönüyor bildiğiniz gibi. Yani dolmasını bekleyipte izleme şansıda yok. Tüm bunları hesaba katarak bu hız ile duraksamaksızın wmp web görüntüleyicisi ile bir video izlemem mümkün mü?

Örneğin internet üzerinden canlı tv izleyeceğim. KanalD diyelim örnek olarak. Bu kanalın web sitesindeki canlı tv hizmetini kullanmayı denesem yine bu hızla takılmaksızın izleyebilir miyim? ADSL 1024 ile takılmadan sorunsuz izleyebiliyordum. Benim kablonet'e geçişteki tek endişem bunlar. Bu faktörler beni çıldırtıyorda... Eskiden 512ADSL'deydik ve bu bile dünya parasıydı. Vİdeolar sinir bozucu şekilde ağır dolardı ve küplere binerdim. 1024'te allahtan biraz nefes aldık , ya kablonet 512 'de?

7. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Windows Media Player videoyu başa alınca yeniden oynatabiliyor
    Stop tuşuna basmayın , kaydırma çubuğundan videoyu geriye alın .
    ama yinede 512kbps yetmeyebilir eğer İndirirken izlemeniz gerekiyorsa .
    Mesela youtube 60kb/saniye falan indiriyor durmaksınız izlerken ,
    buda 512kbps internet'in sağlayacağı 53kb/saniye hızı geçiyor .
    Ayrıca kablonet'in 512kbps'sinin TTnet'nen yavaş olduğunu duymuştum ,
    evinizin bulunduğu yerdeki kullanıcı sayısına göre değişiyormuş .
    Çok kullanan varsa hız düşüyormuş , TTNet'te böyle bişey yok .
    her zaman 1024 ADSL ile 109kb/saniye download hızını görüyorum .