Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

adsl ic agda kendi sitemin hostingi icin ne yapmaliyim

Konu, 'Bilgi Güvenliği' kısmında mucar tarafından paylaşıldı.

1. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bizim bi networkumuz var 9 kisilik. 512k Adsl baglantimiz var. Bilgisayar PIII 700, 384MB Ram. Statik ip'miz de var internete çıktığımız. Bu iç ağda, kendi makinemden kendi hostingimi yapmak istiyorum. PHP-MySQL çalıştırması yeterli benim için. Neler yapmam lazım. Böyle bir şey mümkün müdür?

2. Rapsodi

Rapsodi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Unix Sys Admin.
    mumkundur, kullandiginiz modemin router ozelligi var mi? ya da ne tip bir modem kullaniyorsunuz

3. xander

xander Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    X5 ZOOM diyelim ben kendi adımada sorsam bu soruyu.

4. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zoom Adsl X4 modem var bizde...

5. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Router özelliği olması lazım.

6. acemi

acemi Misafir

80. porta gelen istekleri kendi makinenizin IP adresine (lokalde oldugu icin 192.168.1 34 gibi birsey olabilir) yonlendireceksiniz. ADSL modeminizde bununla ilgili ayar bolumu vardir.

7. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bizim modemin ip'si 10.0.0.2. Benimki; 10.0.0.6. Modemin web console'unda gezinirken aşağıda ekteki gibi bir sayfa buldum. Acaba oradan mı ayarlayacam?

Ben de Apache Server, PHP, MySQL'de kurulu. c:\web diye bi klasörü Php'leri çalıştırmak için kullanıyorum. Siteyi oraya mı koyacam? Ayrıca bi program kuracam mı?

80. port http portu bildiğim kadarıyla. Belki saçma ama Http istekleri bana yöneldiğinde networkteki diğer bilgisayarların internetlerinde bi sorun oluşur mu? Bu konuda fazla bir bilgim yok o yüzden daha açık ve ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız çok memnun olacam. Teşekkürler.

8. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben hala uğraşıyorum ama daha bir sonuca ulaşabilmiş değilim. Bir de Zoom Web Console->Advanced Setup->Misc Configuration bölümünü buldum. Sanırım işi buradan çözecem. Ama ben yine de bir sorayım dedim. Rapsodi,acemi cevaplarınızı bekliyorum. Misc Configuration bölümünün fotoğrafları da ekte. Bu işi halletmem lazım. Teşekkürler...

9. acemi

acemi Misafir

Bu gosterdigin sayfalar baska seyler icin...
    Port, IP kelimeleri gecen bir ayar sayfasi yok mu?

10. acemi

acemi Misafir

ADSL modemin iki tane yuzu var. Bir yuzu Internet'e bakiyor, diger yuzu ise yerel aga bakiyor. "80. porta gelen istekleri su IP'ye yonlendir" dedigin zaman, bu sadece Internet'e bakan yuze gelen istekleri (yani Internet'ten gelen istekleri) etkiler, yerel agdaki makinelerin calismasini etkilemez.

11. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Sağol abi. İlk gönderdiğim resim değil de; sonradan gönderdiğim resimde (http://forum.ceviz.net/attachment.php?attachmentid=944) senin bu dediklerin var. Mesela şunlar var;
    Http Server Port: 80 (Mesela bu da senin dediğin port ayarı herhalde)

Bunun devamı da şu resimde; http://forum.ceviz.net/attachment.php?attachmentid=943 . Buradaki ayarlarda ftp server kurmak için yapılacak olan ayarlar sanırım.

12. IcenGuard

IcenGuard Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Aşcı
    ana menunun screenshot ını yollarmısın.

13. acemi

acemi Misafir

Ikisi de degil.
    IcenGuard'in dedigi gibi ana menuyu gonder.

14. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zoom Web Console'un açılış sayfası; Basic Setup Bölümü. Ana menüde; Advanced Setup Bölümü. İkisi de ekte.

15. IcenGuard

IcenGuard Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Aşcı
    Advanced menu> Virtual Serve dan yapıcaksın.

16. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    IcenGuard çok teşekkürler. Sanırım oldu bişeyler. Senin dediğin kısma port numarasını (80) ve kendi ip'mi girip kaydettim ve modemi yeniden başlattım. Olup olmadığını nasıl anlıcaz. Bundan sonra sırada ne var.

Ben şöyle bişey denedim. http://www.grc.com/ diye bi site var. Burada Shields Up! diye bi programcık var portları tarıyo. Apache'yi açıp tarattım. 80 nolu port açık olarak gözüküyodu (Apache'yi kapattığımda da kapanıyo) Yani olmuş mu acaba. Bi de http://www.whatismyip.com/ dan dış ip'me baktım. Bu ip adresini browser'da yazıp açtığımda benim Apache Web Server'ın sayfasının gelmesi gerek miyor mu? Bende yine Zoom Web Console geliyor. Mesela internetteki herhangi biri, benim bu ip'mi yazdığında benim apache'nin ana sayfasının gelmesi gerekmicek mi?

Bunu da hallettikten sonra bu ip'yi domainle nasıl ilişkilendirecem. Domain şirketi hallediyo mu bu işleri.

Bi de güvenlik konusu var. Sakata gelmemek için ne yapmalıyım?

Çok teşekkürler şimdiden.

17. IcenGuard

IcenGuard Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Aşcı
    local ag icinden yazarsan zoom un sayfası acılır, bu normal. Bir arkadasından baglanmasını iste bu sefer web serverına yonlendirme yapacaktır.

18. acemi

acemi Misafir

Sen IP'yi yazinca ADSL modem'in yerel aga bakan yuzune geldigin icin yonlendirilmiyorsun. Modem'in Internet'e bakan yuzune gelen istekler yonlendiriliyor, dolayisiyla Internet'ten birinin bu denemeyi yapmasi lazim veya senin Internet'teki bir makineye "benim icin su IP adresine bakip ne gordugunu soyler misin" demen lazim. Bu tip istekleri yerine getiren makinelere proxy server deniyor.

Domain aldigin yerde "bu domain icin su IP'ye yonlendir" demen lazim.

Guncellemeleri surekli takip etmen ve cikar cikmaz uygulaman lazim. Tabii web sunucuda calisan kodlarin da acik yaratmamali

19. mucar

mucar Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Icenguard, Acemi çok teşekkürler size. Web server'ım çalışıyo. Bi arkadaşa söyledim bakmış. http://81.213.181.49/ . Yalnız bizim statik ip'miz yokmuş sanırım. Ona başvurmam gerekecek.

Şöyle bi programa ihtiyacım var sanırım. Mesela birisi php dosyalarını tıkladığında farkediyorum ben birisinin siteye girdiğini ama hangi ip'den girildiğini, hangi dosyaya, ne zaman erişildiği hakkında log tutan tarzda bir güvenlik programı biliyor musunuz?

Tşk...

20. acemi

acemi Misafir

Web sunucun Apache ise, Apache kendi tutuyor. Log klasorunde access dosyasi...