Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Açılan Hosting-Domain'i Müşteriye Devretme Yönteminiz?

Konu, 'Genel Webmaster Konuları' kısmında ed_onthe_beach tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. ed_onthe_beach

ed_onthe_beach Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Selam arkadaşlar. html-css-JS ile kendimi geliştirmeye başladığım web tasarım dünyasında bir taraftan wordpress ile siteler geliştirerek kendime gelir elde etmeyi amaçlıyorum. Sipariş verecek birkaç kişi buldum ama kafama takılan bir soru var. Tecrübeli arkadaşlardan bu yöntem(ler) ile ilgili bilgi alabilirsem çok sevinirim:

-Hostin-domain sitelerinde kullanıcı adı şifre olmadan tabii ki satın alma işlemi yapılamıyor. Sorum şu: ben kendi adıma açtığım id-şifre ile aldığım domain-hosting hesabını müşteriye nasıl devredeceğim? Çünkü doğal olarak site yaptıran kişi "ben siteme fotoğraf yazı ekleyebileyim" diyor. Bu kullanıcı adı şifre olayı sıkıntı çıkaracak mı? Ona yeni bir hesap açsak ücretsiz devir mümkün müdür, mümkünse basit midir? Kendi hesap ve şifremi tabii ki vermek istemiyorum müşteriye ki müşteri sayısı arttıkça bu sorun olacak. Bu sorunun üstesinden nasıl geliyorsunuz, çözümü nedir? (site wordpress olacak)

Örnekle anlatırsanız kafamda daha iyi şekillenebilir. Ben mesela isimtescile üye oldum.

Cahilliğimi mazur görün, senelerdir bilgisayar kullanıyorum, web tasarım kısmında kodlamadan az çok anlıyorum ama isim hakkı, tescil işlerinden pek çakmıyorum, sizden bilgi almak istedim :)

2. Erdem⁣

Erdem⁣ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Meslek:
    Programcı
    Aslında müşterinin kendi adına bir hesap açsanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Eğer alan adıyla, beraber bulundurma hizmeti de alıyorsanız tüm bilgilerle ftp hesabı vs. müşteriye devredersiniz.

ed_onthe_beach bunu beğendi.
  3. izmiralem

izmiralem Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    32
    Meslek:
    Bilgisayar Teknik Servis Hizmt.
    Merhaba,

Evet hosting firmalarının bir çoğunda domain ve hosting devir edilebiliyor. Sizin hosting firmanız hangisi ise satın alacak kişide o firmadan bir üyelik açacak ve siz ona transfer edebilirsiniz. Gerçi Domain için bunu yüzde yüz söyleyebilirim fakat hosting daha önce hiç transfer etmedim siz yinede hosting firmanızla bu konuyu görüşseniz aslında daha iyi olacaktır.

4. ed_onthe_beach

ed_onthe_beach Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Aslında ücretin tamamını almadan siteyi devretmemek mantıklı geliyor :) Yaşadığım şehirdeki esnaflarımız çok uyanık geçiniyorlar. Bir reklam-tabela işi yapan arkadaşımdan öyle hikayeler duydum ki, artık kafamda kesin olarak "ücret almadan tamamını devretme" fikri oturdu.
    Ayrıca ayrı hesap açarken tc no istenmesi müşteride güvensizlik de oluşturabilir, çünkü daha ortada site olmuyor ve erkenden tc no vermek şüphe uyandırıyor. neticede bu insanların teknoloji bilgisi genellikle facebook-instagram için iphone 8 almayla kısıtlı :)
    Hepsine baktığımızda tüm işleri kendi hesabımdan halledip sonra devretmek en güzel seçenek, hatta tek gerçekçi seçenek oluyor.

Var mı hiç aramızda böyle bir işlemi yapan, "ben kendi adıma açmıştım sonra arkadaşımın/müşterinin kullanıcı hesabına devrettim" diyen? Varsa hizmet aldığı şirketin ismini verebilir mi?

5. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Karşıdaki kişinin hiç bilgisi yoksa zaten domain ve hostingi verseniz de birşey yapamaz. 2 gün sonra hostingden kaynaklı bir sıkıntı çıksa, veya yazılımda ufak bir düzeltme yapmak gerekse yapamayacaklar. Hatta her sene domain ve hosting kirasını düzenli ödeyemeyen bile çıkar. Sonuçta dediğiniz gibi bunlar esnaf adamlar ve yazılım, hatta bilgisayar bilgileri sıfırdır.

Birincisi;
    Domain ve hosting sizde kalsın. Yıllık bir kira alın müşterilerden.
    "Domain_bedeli + hosting_bedeli + işçilik" olarak yıllık bir ücret belirleyin ve yazılım tamamen sizin elinizde olsun ki bir sorun olursa siz de müşteriye mahçup olmayın. Script çalışır vaziyete geldiğinde admin paneli koyarsınız bir tane, dükkan sahibine de "admin" veya "yönetici" isminde bir hesap oluşturursunuz, ordan isterse resim yükler, isterse makale paylaşır veya siler vs... Bu müşteri için de kolay olur. Yıllık ücretini vermezse siteyi kapatırsınız olur biter. Ya da ziyaretçi sayısı yüksekse kapatmayıp kendi reklamlarınızı koyarsınız bir sene daha. Tabi ilk başta müşteriyle de böyle bir sözleşme hazırlanabilir. Habersiz yapılırsa hoşuna gitmez.

İkincisi;
    Müşteri "ben illa ki yazılımı istiyorum" diyorsa zaten sorumluluğunu alacaktır. O zaman da peşin para alındıktan sonra domaini transfer edersiniz kendisine. Hosting de transfer edilmiyorsa eğer, kendisi bir hosting alır, scripti ".zip"leyip gönderirsiniz. Ya da hosting şifresini verir, siz kurulumu yaptıktan sonra şifreyi geri değiştirir.

Tabi domaini sizin önceden almanıza gerek var mı? Mesela www.sitelerim.com diye bir alan adınız olsa ve siz müşerilere satacağınız sitelerin scriptini www.site1.sitelerim.com şeklindeki alt alan adına kursanız, müşteri bakıp beğendikten sonra kendisi domain ve hosting alsa siz scripti peşin fiyatına satsanız da olmaz mı?

6. ed_onthe_beach

ed_onthe_beach Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    çok mantıklı bir seçenek bahsettiğiniz "alt domaine yükleyip satma" olayı. Bundan sonra satış yaparken mutlaka o yöntemi deneyeceğim. Şimdiki müşteriye ısrarla devretmeyi isteme sebebim şu: onunla ilk anlaşırken "siten nasıl bir şey olsun istersin" dediğimde "benim en çok istediğim yönetim bende olsun, istediğim fotoyu yazıyı koyabileyim" dedi ve ben de yarım ağızla "tamam ben sana yönetimi az çok öğretirim" demiş bulundum. üstünden de 2 hafta geçti, şimdi kalkıp "sen tamamen yönetemezsin" demek istemiyorum çünkü sebeplerini açıklamam zor, neticede bahsettiğimiz gibi bilgisayardan çok anlamayan insanlar bunlar. Ama bahsettiğiniz admin paneli olayı çok mantıklı. domain hosting yönetiminde söz sahibi olması önemli değil müşterinin, önemli olan sitesinde admin paneliyle düzenlemeler yapması. Admin paneli olayını bir kere ben de bir WP sitede yazarlık yaparken görmüştüm ama her WP sitede mümkün olup olmadığından emin değildim. Eğer öyle bir şey mümkünse kesinlikle o işimi görecektir.

Çok güzel tavsiyeler aldım, çok teşekkürler arkadaşlar. Cahilliğimi mazur görün, WP konusunda çok yeniyim ve ani bir satış gelince kabul etmiş bulundum. Bilgisizce plansızca domain de alınca böyle soru işaretleri oluştu kafamda. Çok teşekkür ederim hepinize ayrı ayrı.

7. dinlex

dinlex Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    88
    Gördüğüm firmalar hep söylediğim birinci yöntemi uyguluyor. "Nasıl bir site istiyorsunuz ve ismi ne olsun" diye soruyor müşteriye. Ona göre bir site hazırlıyorlar (sanırım genellikle de ellerindeki yüzlerce hazır scriptten birinin üzerinde ufak tefek değişikliklerle hallediyorlar).
    Yıllık bize 200tl (örnek veriyorum, 50tl domain, 50tl hosting, 100tl işçilik parası) vereceksiniz diye anlaşıp, domaini de hostingi de kendi ellerinde tutuyorlar ve müşteriye sadece bir admin paneli verip, buyrun istediğinizi yükleyebilirsiniz diyorlar.

Müşteri de domainden hostingden habersiz sadece kendi sitesine girip admin olarak giriş yapıp resim ve yazı yükleme yetkisiyle site benim sitem sanıyor ve yıllık 200tl verdiği sürece site benim sitemdir diye kullanıyor.

Tabi burada bir üçkağıt yok, çoğu firma bu şekilde çalışıyor, aralarında bir sözleşme vesaire de oluyordur.

8. ed_onthe_beach

ed_onthe_beach Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    ben de fikir sahibi olmak için bir firmayı arayıp fiyat sorduğumda söylediklerinizle birebir aynı bilgileri almıştım :)
    "site kurulumu 15 lira, biz size paneli nasıl kullanacağınızı da öğretiyoruz. senelik yenileme ücreti de kampanyalı olarak 5 lira " demişlerdi ve fiyat oranları bu şekildeydi.

dinlex bunu beğendi.