Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

access__açılan kutu listesinde yoksa

Konu, 'Veritabanları' kısmında realperest tarafından paylaşıldı.

 1. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Merhaba,

  Formumun üzerinde bir açılan kutu var ve bu açılan kutu başka bir tablonun stununa bağlı kullanıcı bunlardan birini seçerek kayda alıyor ancak eğer kullanıcı bu seçeneklerden başka bir tane seçmek ve o listeye eklemek istiyorsa bu durumda ne gibi bir kod yazmalıyım.
  Not : Şu anda eğer açılan kutudan yoksa o kutuyu çift tıklattırıp bu çift tıklama olayına o tabloya bağlı bir form açtırıp o listeye eklemesini sağlıyorum ama hiç böyle formlar falan açtırmadan,
  Kullanıcının girdiği yeni bilgi seçenekler içinde yoksa kullanıcıya "BU YENİ SEÇENEĞİ SEÇENEK LİSTENİZE EKLEYEYİM Mİ ?" gibi bir soru sorduktan sonra cevap EVET ise otomatikman o tabloyu bulup o tabloya bu seçeneği bir kayıt olarak gönderemezmi ?
   
 2. acemi

  acemi Misafir

  Yapilabilir. Oncelikle acilan kutunun "liste ile sinirli" (limit to list) ozelligini "No" yapman gerekir. Daha sonra ayni kutunun guncelleme sonrasinda (after update) olayina kod yazacaksin.

  Kodda, yazilan seyin ilgili tabloda olup olmadigi kontrol edilecek. (DCount fonksiyonunu kullanabilirsin). Eger bu veri, ilgili tabloda yoksa kullaniciya "ekleyeyim mi" diye soracak. Eger "ekle" derse "INSERT INTO.." kullanilarak tabloya bu bilgi eklenecek.
   
 3. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bu konuda biraz daha detay verebilirmisiniz

  daha önce ko komutları içeren bir kod yazmamıştım

  kalıplarını falan bilmiyorum

  sağolun
   
 4. acemi

  acemi Misafir

  Oncelikle hangi yontemi kullanmak istedigini soyle, ona gore ornek kod yazayim. Ornegin soyle birsey, uygulaman icin uygun olur mu?

  Yanyana duram iki tane list box olacak. Birinci list box'da (bu sol tarafta duruyor) butun secenekler olacak ve ikinci list box (bu da sag tarafta duruyor) baslangicta bos olacak.

  Seceneklerin oldugu list box'taki her secenege cift tikladiginda, secim sag taraftaki bos list box'a gidecek, asil listeden silinecek. Boylece sag taraftaki list box'a sectiklerini dolduracaksan.

  Tabii hatali birsey sectiginde, sagdaki list box'tan hatali secime cift tiklayarak, secimi soldaki list box'a geri gonderebileceksin.

  Sag tarafta bulunan, sectigin verilerin yer aldigi list box dolunca "bunlari tabloya ekle" butonuna basacaksin ve bu secimlere gore tabloya kayitlar eklenecek.
   
 5. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Yok yok yapmak istediğim öyle birşey değil.

  Şimdi bi adres tablom var buradan adres girişlerini yapıyorum mesela.... ilçe adı diye di bir tablo yarattım daha önceden buraya olabilecek ilçeleri yazdım. Formdan adres girerken ilçe kaydının yapılacağı açılan kutunun açılan kutu kaynağını bu tablo olarak belirledim. Sadece bu listede olan verileri seçebiliyor kullanıcı.
  Ama bi gün gelipte bu listede olmayan ilçeden birisinin adresini girmem gerekirse işte o zaman...... Kullanıcının bunu açılan kutuya klavye ile girebilmesini ve eğer girdiği bu değer ilçe tablosunda yoksa kullanıcıdan onay aldıktan sonra bunu hem o an girilen kayda hemde açılan kutunun veri kaynağı olan ilçe tablosuna doğrudan (hiç bir form falan açtırmadan) yazmasını sağlamaya çalışıyorum.
  Umarım şimdi anlaşılmıştır. Bu işlemi açılan kutuya çift tıkattırıp sonra yeni bir form açtırıp, bu form sayesinde ilgili tabloya bilgiyi ekleyip,sonra bu formu kapattırıp,yeni formu açtırıp,tekrar requery çektirip yapmanın daha kısa yolunu arıyorum yani, form falan olmayacak açılan kutuda yer alan değerlerden değilse direk tabloya ekleyece)
  Teşekürler....
   
 6. acemi

  acemi Misafir

  Yaa ben sorulari karistirmisim. Bir baska sorun icin cevap yazmisim.

  Dedigin isi yapmanin soyle bir basit yontemi var. Acilan kutu, verileri baska tablodan degil, yine kendinden alacak. Yani bilgilerin gelecegi kaynak olarak ayni tablonun, ayni alani gosterilecek. (veri tekrarini engellemek icin listeyi olusturan sorguyu gruplamak gerekiyor)

  Bi de acilan kutunun "limit to list" (liste ile sinirli) ozelligi "no" olacak.

  Ve hic kod yazmadan is bitmis olacak.
   
 7. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Tekrar merhaba,

  Bunu denemiştim aynı tabloda olunca problemsiz oluyor. Ama ben örneği verirken ilçe adı gibi basit bi anlatımla anlattım fakat daha karışık tablolarda bazı durumlarda kullanıcıya bir tanımlar menüsü vermek istediğimde kullanıcı aynı zamanda kendisi hiç veri girişiyle işi olmadığı halde girip tanımlayabilsin. Ama bu durumda bunlar asıl tablonun içindeki değerler olunca yani yeni bir tanım yapmak için yeni bir kayıt girmek gerekecek o yüzden ayrı tabloda tutuyorum.
  Şöyle örnekleyebilirim

  önceki mesajımda ilçe demiştim ya mesela bunun il olduğunu farz edelim. kullanıca bu tabloya bağlı bir tanım formundan ili tanımlarken, posta kodunu,telefon alan kodunu falan da girmesini sağlamak istersem bu sefer tabloyu ayrı bir yerde tutmam lazım.
  O yüzden formun bağlı olduğu tablodan ayrı bir tabloya da aynı anda bilgi göndermek anlattığım şekilde mümkün değilmi yani. ??

  Önceki mesajın sanıyorum açılan kutudan çoklu seçim soruma cevaptı evet o uygun olabilir. Dediğin şekilde kullanabilirim.
   
 8. acemi

  acemi Misafir

  Acilan kutunun After Update (Guncelleme Sonrasinda) olayi icin Code Builder'i calistir ve Private Sub ... End Sub arasina su kodlari ekle:

  Dim cnn As ADODB.Connection
  Dim cmd As ADODB.Command
  Dim strSQL As String

  'Bu veri tabloda var mi diye bak
  If DCount("*", "TabloAdi", "AlanAdi='" & Screen.ActiveForm!AcilanKutuAdi & "'") > 0 Then
  'Tablo var
  'islem yapmaya gerek yok

  Else
  'tabloda yok
  'tabloya ekleyeyim mi diye sor
  If MsgBox("Bu veri, kayitlar arasinda yok. Eklensin mi?", vbYesNo) = vbYes Then
  'evet cevabi geldi
  'tabloya veriyi ekle
  Set cnn = New ADODB.Connection
  Set cnn = CurrentProject.Connection
  Set cmd = New ADODB.Command
  Set cmd.ActiveConnection = cnn

  strSQL = "INSERT INTO TabloAdi (AlanAdi) " & _
  "VALUES ('" & Screen.ActiveForm!AcilanKutuAdi & "');"
  cmd.CommandText = strSQL
  cmd.Execute
  cnn.Close
  End If
  End If

  Set cmd = Nothing
  Set cnn = Nothing


  Acilan kutunun "On Got Focus" (odaklanildiginda) olayi icin de su kodu kullansan iyi olur:

  DoCmd.Requery "AcilanKutuAdi"
   
 9. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  UFFFF BEEEEE
  HARİKA
  ÇOK SAĞOL
  ACEMİ
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Şubat 2003
 10. acemi

  acemi Misafir

 11. realperest

  realperest Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2003
  Mesajlar:
  472
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  :) :sus: :super:
  mesaj alınmıştır...
   
 12. hakansor

  hakansor Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Ekim 2004
  Mesajlar:
  635
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Ankara
  çoktandır bu kodu arıyordum. Harbiden harikasın sen !