Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

3d Point Cloud e Convolutional Neural Network Kullanarak Obje Tanıma

Konu, 'C / C++' kısmında kull tarafından paylaşıldı.

1. kull

kull Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Arkadaşlar merhaba,
    3d point cloud ve convolutional neural network kullanarak nesne tanıma yapacağım Convolutional neural network ile ilgili elimde iyi birer örnek var ama bunların hepsi hazırlanmış ve resimlerden oluşan datasetleri kullanıyorlar Bense The KITTI Vision Benchmark Suite buradaki dataseti kullanacağım ve onun içinde hazır velodyne point adında dataset var Fakat 3d point cloudu nasıl kullancağımı bilemdeim İlk olarak işe bu noktaları okumakan başlayacapım fakat bu formatı tam anlayamadım Yani okuyunca elime ne geçecek bu okuma bir txt okuma gibi mi olmalıdır?
    Yardım ederseniz sevinirim

2. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Kolay gelsin!!! zor bir işe soyunmuşsun. :) umarım başarırsın.

Bende 6 ay kadar önce nesne tanıma konulu bir siteye başladım ama openCV SDK kullanan microsoftun üretimi emguCV wrapper kullanıyorum.

nesne tanıma konusunda nokta bulutu dediğin matrisleri kullanım şekli ile ilgili internette epey türkçe ve yabancı dilde akademik ve amatör yayınlar var, ancak hepside hemen hemen birbirinden kopyalayıp yayınlamışlar. Özellikle Türkçe olanlar kopya.

Yinde sana başlangıç için ipuçları verebilirler.

Türkiyede aselsan ve roketsan çok iyiler görüntü işleme konusunda, dünyanın ileri ülkeleri ile rekabette başarı sağladılar. ama onlarda yazılımına elleyenleri temize havale ediyorlar. :)

Bende 2 ay sonra başlayacağım nokta bulutu dediğin matisleri incelemeye. Bakalım bişeyler çıkarabilecekmiyim.

Kitap ararsan amazon alibaba gibi sitelere bakmalısın. 100 dolara kadar gümrük sorunun olmuyor diye biliyorum. Bu işin atelyesine giriyorsan anadil gibi ingilizce çok yardımcı olur yabancı kaynak tarama bakımından.

Türkçe kaynak yok. tek bir kitap var nesne tanıma konusunda oda yüzeysel bilgi içeriyor. Kitap openCV nesne işleme, Birol Kuyumcu. tabi dil ve SDK farklı olabilir ama nesne tanıma yöntemleri benzer.

Son not. Linkini verdiğin sitenin ana sayfasında ticari kullanım yasaktır yazıyor bilgin olsun.

Son düzenleme: 13 Şubat 2017
  3. kull

kull Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Bu güzeldilek ve cevabın için teşekkür ederim :) daha önceden haarcascade plaka tanıma yaptım bir yere kadar computr vison ile ilgili çalışmalarım oldu(el yazısı tanıma rakam tanıma gibi) c++ dillerinde ama bu olayı tam kavrayamadım bakalaım

sedirAğacı bunu beğendi.
  4. sedirAğacı

sedirAğacı Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    237
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı.
    Doğrusu bende olaya yüzeysel olarak hakimim. derine henüz inmedim.

yinede openCV nin dataset dışından bir nesneyi tanıma başarı oranını %45 den %60 a kadar çıkarmayı başardım. Nihai amacım %80.

Bunu %100e yakın oranda(kullandığım 40 adet resimle denedim, benim testimde %100) başaran yabancı firmalar var ama SDK yı çok yüksek fiyata satıyorlar, bütçemi aşıyor. hele avro son aylarda çok yükselince satın alma opsiyonum bitti. :)

resim işleme konusunda hiç eğitimim olmadığından başarı şansım düşük ama o matrislerin içine dalıp anlamaya çalışmam, denemem gerekiyor.

ikimizede tekrar başarılar dilerim. :)