Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

32 bitlik şifre bide benim algoritmam...

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında Fobus tarafından paylaşıldı.

1. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    32 bitlik şifre nasil oluyor. bir turlu anlıyamıyorum benim simdi anlatacagım algoritmada veri kaç bitle şifrelenmiş oluyor mantıgını anlatırsanız sevinirim.
    örenek olarak metin şifreliyeceğiz
    Metin=AABBCCDD
    Her harfin asccii kodunu alıp 1 ekliyoruz ve tekrar char yapıyoruz.
    Metin aşağıdaki hale geliyor
    Metin2=BBCCDDEE
    Ee şimdi kaç bitlik şifreleme yapmış olduk çok bitli şifrelemenin algoritması nasıldır. (bu arada bi şeyi şifreleyeceksem asla boyle şifrelemem karizmayı çizmeyelim durduk yere:) )
    bide şöyle
    Metin=AABB
    Her karakteri alıyoruz ascii koduna 1 ve 2 ekliyoruz ve char yapıp yan yana yazıyoruz metin şu hale geliyor
    Metin2=BCBCCDCD bu kaç bit oluyor. bu konuda cahilim. Affola.Saygılarınmla.

2. acemi

acemi Misafir

Bu 0 bit'lik sifreleme oluyor :)
    Her sifreleme yontemi, "bilmem kac bitlik" olmak zorunda degil.
    Konuya bu linkten baslayabilirsin.

3. Sedat Atif

Sedat Atif Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öcü
    Güzel site.

4. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    yalnız siteden oğrendiğim kadarıyla benim şifreleme algoritmamda 5 bitlik oluyomuş saygılar.

5. acemi

acemi Misafir

Ilginc
    Bu sonucu nasil cikardin?

6. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    kolay harfler Türk alfabesnde 29 tane biz bunu sadece harf olarak düşünürsek 0-28 e kadar farklı harf alabiliyor bu 28 de bellekte ancak 5 bitlik bir alanda saklanabiliyor burdan 5 bitlik oldugunu cıkarıyoruz ama bunu harf değilde karakter olarak dusunursek 8 bitlik olur 255 tane karakter olduğu için.senin verdiğin linkte yazıyo.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Mart 2003
  7. Volkan Uzun

Volkan Uzun Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Software Developer @ DELL
    linki verilen dökümanı okuyamadım ama senin algoritmanda bir kere key mantığı yok. 32 bitlik , 128 bitlik denirken aslında bahsedilen şey, metni şifrelerken kullanılacak anahtarın uzunluğu. sende bir anahtar yokki.
    anahtarsız şifreleme yapmışsın

8. Fobus

Fobus .

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sanal_Programci ben dökümanda okudum. bu benimki taa sezarın yaptıgı bi şifreleme tekniğymiş(benden önce sezar düşünmüş) burda anahtar seçmek oldukca basit asccii değerine 1 2 felan eklemek yerifne adamdan alacağın anahtar kodunun ascii değerlerini toplayıp eklersin anahtarla şifrelemiş olursun. bu durumdada alfabede 29 tane harf olduguna gore her şifrelenecek her harf 29 farklı değer alabilir. hesaplama yontemide 0-28 e kadar olan değişik değerlerin (0 ve 28 dahil) adetini binary olarak nasil gosterilediğine bakıyoruz 28 binary olarak 11100 olarak gosteriliyor bu da goruldugu uzre 5 bit. karakter olarak değerlendirisekte 255 de 8 bit oluyo.yanlış anlamadığımı sanıyorum.(öğretmek haddime değil. Affınıza sağınarak sadece dökümanda okuduklarımdan anladıklarımı anlattım )saygılarımla.