Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

22 Ocak Gecesı

Konu, 'Konu Dışı' kısmında xXx tarafından paylaşıldı.

1. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Dün gece kanallarda zap yaparken tgrt de Ali Talip Özdemir ile yapılan bir programa rastladım. Projelerini anlatıyordu ne yalan söyliyeyim (reklam değil) biz bilişimcilere bu kadar yakın bir lider daha önce görmemiştim (bu arada yanında getirmiş, e-ofisinide gösterdi cihazlara içim gitti vallahi)tasarladığı E-devlet ve BT geleceğini anlattı da içimi bir heyecan kapladı. Aramızda seyreden varsa görüşlerinizi paylaşmak isterim.

Geçenlerdede Antalya da bir bataklık üzerine kurduğu serayı konu alan bir program çıktı (Yaşayan Ekonomi gibi birşeydi ismi) apıştım kaldım :rolleyes: sera tümüyle bilgisayar ile entegre idi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Ocak 2003
  2. Mingitau

Mingitau Misafir

Şu seralar çok ilgimi çekmiştir her zaman için....
    Bi tane kurmayı çook istemiştim bir aralar. Yapacağım düzenlemeyle İsrail de elde edilen %500 verim arttırma olayınıda geçecektim. Ah Ah.... OSS....

Ali Talip Beyi hiç tanımam ama bence siyasiler bilişim işlerine geldiğinde değer verirler. Bilgi işleme teknolojileri faydalıdır. Ancak siyasal yada siyasal olmayan magazinse tüm bilgiler işlesen ne olur işlemesen ne olur.

Bu arada siyasilerli ilgili bir not:
    Cem Uzan' ı Savaşa Karşı yaptırdığı reklam için Tebrik Ediyorum.:bravo:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Ocak 2003
  3. BoraN

BoraN .

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Ögrenci
    Bu aralar bende serada calisiyorum burada. Dediginiz gibi hersey bilgisayara bagli. Peki bu bilgisayar neler yapiyor?

- Eger disarida ruzgar siddetli esiyorsa, tavandaki acilan camlar otomatik olarak kapaniyor veya icerdeki sicaklik artarsa kendi otomatik olarak aciliyor. Vantilatorler vb. cihazlar da bilgisayara bagli.

- isciler yaptiklari isi, bahcenin icerisine belirli araliklarla yerlestirilmis tus takimlari sayesinde bilgisayara gonderiyor; boylece sef hangi isin, ne kadar ilerledigini gorebiliyor.

- Bitkilere verilecek su miktarini ve ortamin nem oranini ayarliyor.

Bilgisayar disinda da oldukca farkli bir ortam var seralarda. Adamlar yapay bir dogal ortam olusturuyorlar bahce icinde. Mesela adamlar parayla orumcek alip, bahcenin icine saliyorlar ki sinek, kelebek vb bitkilere zararli yaratiklari imha etsinler diye.

Bahcenin disinda buyuk bir havuz var. Yagmur sulari burada biriktiriliyor ve bahcede kullanilacak suyun buyuk miktari buradan karsilaniyor. Tabi bundan yararlanabilmeniz icin, serayi bol yagis alan bir bolgede kurmaniz gerekiyor.

vs. vs. Konuyu da dagittik biraz. :)

E-devlet olayina gelince, ben bu konuda ulkemden umitliyim. Hele bazi devlet dairelerinde (merkez bankasi mesela) guvenlik gerekcesiyle linux'un tercih edildigini ogrendigimde umitlerimin yersiz olmadigina iyicene inandim. :)

4. Mingitau

Mingitau Misafir

Bahsettiğn sera ne kullanıyor bilmiyorum ama İsrail de bir genç mühendis %500 oranında verimi arttırmıştı. "Hydropony" kelimesi üzerine bişiler araştırırsan bişiler görürsün konu hemen herülke için çok önemli. Özellikle Savaş Lordlarının arttığı ve her yere tekrar saldırmaya başladığı şu günlerde....

Aslında Sömürgecilik daha bitmedi Ulusal birliğini en son sağlayan ABD her yere saldırıyor..

Konu daha da dağıldı.. ;)

5. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    Gördüğüm kadarı ile bu sera İsrail lileri bile hayran bırakmış. Fakat bu sadece bir örnekti vurgulamak istediğim şey ilk defa bizim dilimizden anlayan birinin lacivertliler arasında olması.

6. Mingitau

Mingitau Misafir

;)
    Anladık ama başlangıçta herkes bişiler diyor Emrehan Halıcı örneği hala gözümüzün önünde... Adamlar başa geçince kendi çiftliklerine çevirmeye çalışıyorlar heryeri...
    İnşallah bu öyle olmaz...

7. xXx

xXx Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT
    İnşallah...