Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13 yaşında oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında nofear256 tarafından paylaşıldı.

1. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    okumamışım devamını :)

2. cannurbey

cannurbey Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    bak dostum şevkini kırmak istemem ama şu var ki bazı şeyleri iyi değil çok çok iyi bilmek gerekiyor. öncelikle fifa gibi oyunlar para getiren uzun denemeler sonucu oluşturulan sistemlerdir. fifa'nın ilk versiyonunu bul bak incele şimdiki versiyonla aralarında ki farkları. onun dışında forumdaki arkadaşlar doğru söylemiş ama bi şeyi atlamış, tek başına olmaz diye bir şey yok ama çok zor ve uzun gecelere göğüs germek gerekir. onun dışında bilgisayar oyunlarında bazı teknikleri iyi bilmek gerekmekte, şu an 7. sınıftaysan senin için iyi bir haberim var, bilgisayar oyunu yapabilmek için; matematik, fizik, geometri ve hatta biyoloji'yi çok iyi bilmen gerekir. iyolojiden kastım anotomi.
    bunun dışında evet en büyük oyunlar c dili ile yapılmıştır. ama illede c'yi kullanmak zorunda değilsin. eminim burada ki kimse, fifayaage of'a rakip bir oyun yapmamıştır, eğer yapan varsa buyursun :D onun dışında bir de şu var bi yerde okumuştum ne kadar doğru bilmem ama bence ne doğru ne yanlış orada şey yazıyordu, her şeyiyle bir oyunu üstlenmeyin sadece tek bir alanda yoğunlaşın, yani tam olarak şunu diyordu; oyun yaparken, müzikler - efektler - kodlar - sesler - grafikler - animasyonlar - afişler - muhasebe gibi bir çok alana bölünmüştür bunlardan birinde yoğunlaş aslında arkadaşların demek istedikleride o! credis bölümlerinde ki yazanların hepsi kodlayanlar değil. onun dışında sana tavsiyem, bence bu yolda devam et örnek kodlara bak önce bi c'de geliş hatta bol bol resim çiz grafiğe aşina ol, poser filan onları kullan photoshop öğren ve en ilk flash oyunlar yapmaya bak sonra bu işin mantığını kavrayınca oynunu yap :) sonrada cannurbey@yahoo.com ekle beni ve oyununu bana at bende bir oyniyim :D mutlu günler, şimdiden kolay gelsin...

3. sofuckpeace

sofuckpeace Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    yok :)
    öncelikle azim gerekli
    çalışmak lazım :)
    dedıgın oyunları zaten tek başına yapamazsın
    bır oyunun yapımında baya bır kısı calısıor
    bencede unıversıte için çalış

4. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    Üniversite çok değilse bile önemli.
    Özellikle toplumumuz gibi etiket & marka toplumlarında bu önem daha da artmaktadır. Kulak ardı etme...

5. Byaz.Zakkum

Byaz.Zakkum Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Programlamaya baslamak ısteyen bırı için bence pascal cok uygun bir dil.
    Hem mantıgı hem de algoritmayı cok fazla syntax'la ugrasmadan kolayca kavrayabilir.

Demiyorum ki onun ustunde aylarca ugrassın. Programlama mantıgını kavradıgında (5-10 ufak programla) C ve benzeri dilleri oğrenmesi, anlaması çok kolay olacaktır. Sonrasında baska yone kaymak ısterse; oyun programlama, sistem, internet .., syntax oğrenıp gereklı ust bılgıyi rahatca kavrayabilir.

6. haluk_tr

haluk_tr Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ev oğlanı
    oyun toollaraı var :D :D kur bilgisayına 3 -5 eleman ekle al sana oyun yav o yaşta bırak oyunu kod yazman zor yazmayı geçtik takip yapabiliomsn takibi geçtik neyin ne ifade ettiği

7. pys60

pys60 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    satış elemanı
    bence sen mugen ,fighter maker gibi emularda yapmaya başla mantığını kavra bunlarda sadece resimler müzikler filan kulanır yaparsın en azından senin oyunun olur,
    bu emular sadece dövüş oyunları için ama king of fighter da 100 yılın oyunu

8. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    1 ay + 2ay = 3 ay

.............

9. sevketk

sevketk Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    serbest çalışıyorum.
    <quote>Bilginin efendisi olmak isteyen, calismanin kolesi olur. </quote>

oh ülen be ben bu son lafa biterim işte...

10. mehmet77

mehmet77 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    age of,fifa gibi oyunlar yapmak için tek başına sen yeterli gelmeyebilirsin.ekip lazım.ve oyun yapmak gerçektende çok zor.hele 3d fps oyunları yapmak daha da zor.oyunda atmossfer falan hazırlıcaksın...

11. sadabat

sadabat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bende ölümsüzlük iksiri yapmak istiyorum lutfen yardım edin abilerim ablalarım :))

12. emre413

emre413 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Müstakbel Bilgisayar Mühendisi
    sanssz senin amacın ne?

Bu arada bu konu hala bitirilmedi mi yaf? Herhalde bi kaç gün sonra sabitlenir. Görüntülenme sayısı 5 bin küsür ve giderek artıyor 13 yaşındaki çocuk 14 oldu biz hala konuşuyoruz :D

13. YILDIZSAYAN

YILDIZSAYAN Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    sevgili kardeşim merakını ve ilgine saygı duyuyorumm su abinin nasihatlarınıı dinle

öncelikle hayatta herşey kendinden önceki bir şey devamıdır önce emeklersin sonra yürürsün sonra koşarsın daha sonra ise futbol oynarsın veyaa okulda önce harfleri sonra heceleri sonra kelimeleri en sonda cümleleri ögrenirsin sonra bu ögrenediklerine tekrar baştan başlar hece yapılarını cümlelerin ögelerini falan filann
    demek istedigim
    sen oyunlarını oyna derslerini çalış unutmakii matematik ve fizik bilmeyen kişi oyun yapamazz

okulda sana matematik ve fizik derslerini sana gıcıklık olsun diye ögretmiyorlarr bunların hepsi ilerde işini yarayacak eger bilgisayar oyunu yapmak istiyorsan önce bilgisayarın nasıl çalıştıgını bilmen lazım araştırısan göreceksinki bilgisayarın temeli matematiktir

daha sonra
    maalesef sevgili kardeşim biz abilerin (ve abilerinin abileri, hocaları ,profesörleriı) sana kendi dilinde (türkçe) herhangi bir konuda (sadece bilgisayar degil üniversitreye geldiginde göreceksin) temel bilgi kaynagı hazırlayamadıkk affet (ama ben benden öncekileri affetmiyorumm) yanii
    emperyalist bir dil olan ama ünün hak eden bir dil olan ingilizce ögrenmelisin(yigiti kes ,parçala,tecavüz et ,ama hakkını yeme su anda dunya üzerindeki butun bilgiler ingilizce olarak yayınlanır sebebi teknolijinin onlar tatrafından geliştirmesidir) teknolojiyi ve bilimi yakından takip etmek için İNGİLİZCE ÖGRENMEK ZORUNDASIN

EN SON

eger bilgisayarı,programlama dillerini,ingilizce,matematik ,fizik bunlarıı tam olarak kavradıgın zaman (artık 20 yi çoktan geçmişsindir(misal ben))
    sunu anlarsın
    bu kadar bilgili bir adamı bu memlekette yapacagı bir iş yokturr dolayısıyla batıdaki gelişmiş ülkelere göç ederisin (etmek zorunda kalırsın yoksa burda kalırsan kafayı yedırtırler sana) işte televizyonlarda duydugun beyin göçü olayı bu oluyorr.

SON OLARAK

HOŞ GELDİN BEBEK ,HOŞ GELDİN ARAMIZAA,YAŞAMA SIRASI ARTIK SENDE,UMUT SENDE YARIN SENDE ,HOŞ GELDİN BEBEK

14. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Python öğren , Pygame öğren 3 boyutlu olmasa da , 2 boyutlu bir oyun yaparsın birkaç ayda .

15. samil

samil Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    hayat boyu öğrenci
    Ben n'olması lazım diye düşünüyorum biliyor musunuz? Cevize oyun geliştirme kısmı eklenir, içine şöyle laf salatasından, tavsiyelerden değil de somut, elle tutulur, işe yarar şeylerin konulmasına izin verilir. Bakarsınız boş, silinir, bundan sonra bu muhabbetlere de izin verilmez
    Bakarsınız tutar, gelişir gider....... ?

16. renegade

renegade Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Developer
    13 yaşında program yazma 13 yaşındaki akranların gıbı eglen hayatın tadını cıkart ıllakı dersenkı ben oyun yazıcam hayat senın ileride cok buyuk sorunların olusabılır...

17. haluk_tr

haluk_tr Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    ev oğlanı
    yapan yapıyo bebeler iphone uygulaması geliştirip köşeyi dönyüo programcılık çocujk çoluk mesleği haline geldi ph

18. paradise

paradise Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Oyun Programlama mı?

Programlama sabır ister. Bir de herşeyden önemlisi bence merak ister. Şimdilik oyun programlama işini kafandan çıkar. Çünkü oyun programlama programcılıkta uzmanlık ister.

C#

Senin ilacın bu güzelim. Boşver C,C++ falan. Piton miton ne bunlar? süper mario yaparsın ancak.

C# Geleceğin Oyun ve İşletim Sistemi Programlama Dilidir.

.NET Framework Kasmaya bak. Hem kolay hem de alayından güçlü bir dil.
    C C++ falan bitiyor bunların dönemi. Sen 20 25 yaşlarına geldiğinde Oyun Üreticileri C# kullanıyor olacaklar C ya da C++ değil.

Birde buradaki bazı arkadaşlar önemli bir konuya dikkatini çekmeye çalışmışlar. Bence de çok çok haklılar.

Bilgisayar, Özellikle de Programlama kişiyi anti-sosyal bir hayata iter.

Bu yüzden yazılım firmaları Programlama aşamalarına Sosyal Hayat ile ilgili etkinlikler eklerler özellikle.

Şöyle söyleyeyim. 3 program yazdıysan. En az 5 kızla çıkmış olmalısın. :) 100 den fazla iflm izlemeli. En ciks ortamlarda gezmelisin ki adın 4 göze çıkmasın. Tiyatro sinema aile toplantıları arkadaş gezileri. Sana saçma geliyor belki. Ama insanın Programlama iştahı kabardığı zaman, karnın acıktığında gene mi yemek yemem gerekiyor demeye başlıyorsun. Hele hele kod yazarken parmakların kaşınıyorsa bilki sen inek bir programcı olma yolunda azimle ilerliyorsun demektir.

19. printf

printf Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Mühendis Adayı , okuyor
    Pentium3 1000mhz 256mb ram ile ,
    GTA Vice City oynayabiliyorsam bunu C++ borçluyum .
    Herkesin Core 2 Duo 3ghz , 4gb Ram bilgisayarı yok ,
    hem ilerde sistem kaynakları artacak olsada oyunların özellikleride artacaktır , şu anda böyle oyunlar var , esnek gövde simulasyonu için
    saniyede yüzbinlerce hesap yaptığı için C++ ile programlandığı halde ..
    2ghz çift çekirdek işlemcide 40Fps'i geçemeyen bir oyun biliyorum ve oynuyorum . bu oyun C# ile kodlansaydı
    Core 2 Quad işlemci olsa bile en fazla 3-4Fps hızla Microsoft'a övgüler yağdırarak oynardınız artık :D
    Bilgisayarlar güçlendikçe oyunlarda gelişiyor dikkat ederseniz ,
    C# ile oyun programlamada C++'a göre 1km geriden başlıyorsunuz yarışa .

20. dystopia

dystopia Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bu genç arkadaşı tebrik ediyorum. Ve bir boş boğazlık yapayım;

Yıllardır PC ortamında edindiğim bilgiler bünyesinde, çeşitli scriptleme dillerini inceledim, programlama dillerine göz attım. Vardığım sonuç ise şaşırtıcıydı; yapılması en zor olan şey oyun yazmak idi. Genç arkadaşımıza diyeceğim o ki, böylesine pislik, kapitalist bir düzende, sömürgeleştirilmiş bir Ülke'de böyle birşeye kalkışmak insanı yer bitirir. Başlarsın, zaman ayırırsın, kendini paralarsın, okulunu asarsın, gönül verirsin bu iş ve bir gün iş para kazanmaya geldiğinde ortada kalırsın. Kendine başka bir meziyet edinmeni öneririm, böylesine rezil bir düzende bu tip şeyler senin o pırıl pırıl hayatına tecavüz edebilecek kadar ileri gidebilir. Daha önce Türkiye'de oyun yapacağım diye kolları sıvayanlar, para kartellerinin köleleri haline getirildiler, emekleri çöpe atıldı. Oyun yapmaya başlamadan önce, oyun yaptıktan sonra başına neler gelebileceğiyle ilgili iyi bir araştırma içine girmende fayda olduğunu düşünüyorum genç arkadaşım. Kal sağlıcakla...

Bu arada, hem benim hem de burada tavsiyeler vermekte olan ağabeylerinin tümünün yorumlarını dikkate almanı, tüm yorumlardan yola çıkarak bir sonuca varmanı tavsiye ederim...