Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13 yaşında oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında nofear256 tarafından paylaşıldı.

1. shark_hack

shark_hack Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    software engineer
    1- trigonometrinin lise 2 konusu olduğunu eğitim sistemi düzenlemesi ile biliyorsun .. 13 yaşıdndaki bir çocuk neden trigonometri öğrenemesin, hayatı alt üst mü olur ? bence burada gerçeklerden değil dorğulardan bahsediyoruz... Türkiyenin Eğitim sistemi doğruları, ve insan zekasının ne kadar geriletilmek istenilmesi. neden öğrenilmesin. 13 yşaıdna insanlar gerizekalımı oluyor ? yada zeka ne ile test ediliyor, evet toplum un bulunduğu konuma göre değerlendiriyorsun haklısın, ancak konu şu ortada bir amaç var oyun yapmayı öğrenme ve onu yapmak için yöntemler belli istediği gibi öğrenebilir ve yapaiblir.. tercih ona ait... neden 13 yşaıdna bir oyun yazmaya başlamaktansa 40 yaşında başlasın ?
    her neyse doğrlular ile ilerledikçe anlaşılmaz hale gelecektir...
    (okumasını örgütlemek gibi mi :))

2. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet dogru ya, ortaokuldaki 3 senelik matematik bilgilerine (denklemler, geometri, pisagor, alan hesaplari, açilar, ...) ve lise 1. siniftaki fonksiyonlara, koordinat sistemlerine gerek duymadan 5. siniftaki matematik bilgimizle trigonometri ögrenebiliriz. Hay Allah, nasil unutmu$um. Ke$ke ben de bu yolu deneseydim, ergenligimin 4 yilini niye bunlarla heba ettim ki?...

3. shark_hack

shark_hack Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    software engineer
    :) bilmem neden ettin, ettik ?
    hava ve su bedava zamanlarda bide feda ettik.
    neyse amaç sadece birşey yapmak isteyen bir kişiye (kaç yaşıdna olursa olsun) o yapcağı şeyler için toparlayacağı verilerin neler oalcağını göstermekti.... tekrarlıyorum gerisini kendisi bilir isterse okur isterse okumaz ama bunu yapabilmesi için şart olan şeyler belli... @Coldplay 13 yaşındaki birisi heralde işin özünü öğrendikten sorna kendi tercihini yapabilecek seviyededir değil mi?yani bari tercihini yapabilsin :)

4. shark_hack

shark_hack Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    software engineer
    ha şunuda söylemeden geçemeyeceğim. ben biri 14 ve birisi 15 yaşındaki iki çocuktan 3d modelleme ile yapılmış oyunların ve yapayzekasının nasıl hazırlanacağına dair internet üzerinden bilgi almıştım yaşarını yüzyüze tanışıp yazdıkları şeyleri gördükten sorna öğrendim...

5. bilgenc

bilgenc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bi dönebilsem şu 13 yaşıma...
    kodlama, programlama ?!... şeytan görsün bilgisayarın yüzünü...
    çıkıp sokağa terleyip soğuğu kapana kadar boş boş koştururdum..

6. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    konuyu çok yanlış yerlere çekmişssiniz bence bende 14 yaşındayım inşallah pascala başlıcma bi el atsanız

7. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ne eli atalim? Biz mi ögrenecegiz senin yerine? En iyisi madem x diline ba$lama karari vermi$sin, o x dili hakkinda kaynak bulup senin konuya bir el atman gerek.

8. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    özür dilerim ama biraz sert olmadı + ben başlamıyı düşünüyorum ama bana hocanın dediği doğruysa cold play bu arada keşke birazdaha yumuşak uyarsaydın ama genede saol

9. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkada$im kusura bakma, pascal'la alakali konu acmi$sin onu görmemi$tim. Ama bu konuya yorum yapan herkesin diger konuyu görmü$ olmasini bekleyemezsin. Dolayisiyla buraya yazarken ba$ka konuda sordugun soruyu kastettigini bilemezdik. Herneyse sana pascali her kim önerdiyse bilgisayar dünyasiyla ilgilenmeyi Pentium i$lemcilerin icadindan önce birakti herhalde. Piyasada Pascal mi kaldi ya? Sen bir ki$inin dedigiyle hareket etme. Bak bu forumu bulmu$sun burada yapilan önerilerden yararlan. Özellikle genel programlama forumunda hangi programlama diliyle ba$lasam diye pek cok kere soruldu. Forumu biraz kari$tirirsan o konular sana hangisiyle ba$layabilecegin konusunda fikir verebilir. Gördügüm kadariyla daha cevap yazan da olmami$. Tahminim bu konu o kadar cok tati$ildi ki artik millet benzer konuya yorum yazmak istemiyor.

10. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    estafurllah ne kusuru o değilde bana şöyle dedi döngüleri değişkenleri fln en iyi kapmak için pascal öğrenirsin ama zaten ölmüş bi dil onu çözünce istediğin dillere geçiş yapabilirsin dedi

11. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Döngüler, degi$kenler zaten her dilin temelini olu$turur. Bunu illa Pascal'da ögrenmeye gerek yok. Hangi dile ba$larsan ba$la temel konular birbirine benzer ve Pascal'da oldugu kadar kolaydir. Sana tavsiyem nesne temelli diller di$inda herhangi bir dil secmen kendine. C, PHP ve Python gibi diller mesela. PHP ve Python nesne temelli programlamayi destekleyen ama nesne kullanmadan da program yazilabilien dillerdir. Buna kar$in C# ve Java dilleri tamamen nesneye dayanan dillerdir. Yalniz hangisi diye sorma formu ara$tir yukarida dedigim gibi. Farkli görü$ler olabiliyor. En iyisi $udur diyebilmek zor.

12. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben aslında tüm her şeyimi hallettim öğreniceğim dilleride araştırdım
    C# C++ JAVA SQL bunlar ama sıra yanlış öle sine yazdım ama başlangıca karar veremedim
    tabi bide pek öenemli değil ama yanına ek olarak visual basic yada başka bi dil eklicem garanti ama başlagıca karar veremdim

13. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    SQL programlama dili degildir. Ce$itli programlama dillerinde kullanilabilen bir veri bankasi sorgulama dilidir.

Pascal'la ba$layacagim diyerek sahilde parmagini korkarak suya sokuyorsun ama C#, C++, Java ögrenerek ba$layacagim diyerek okyanusun ortasinda gemiden suya baliklama atlayacagim diyorsun.

Benim $ahsi görü$üm C++ en zor programlama dilidir. Java ve C# cok zordur diyemesem de en geli$mi$, yeri geldiginde karma$ik olabilecek programlama dilleridir. Python'da iki sayiyi toplayan tek satirlik bir skript yazabilirsin ama ayni i$i Java'da yapmak icin mutlaka bir sinif ve programi cali$tirabilmen icin de bir main metodu yazman gerekir.

14. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    haklısın zaten ilk o değil önce pascal diyorum kendim ama bilmiyorum direk zaten onlarla başlama çok zor dur ama pascal bencede başlangıç için dahha uygun not bu kişi diyen hocadır programlama
    bide ben sizin gibi abilerime sormadan başlamım dedim zaten

15. yaso_19

yaso_19 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Developer
    tarih öncesi hocalar...... ah o hocalar.. Bilgisayar programcılığı okuyan öğrencilerine dos dili pascal önerirler.. bu adamlara ben hoca demiyorum zaten lakapları öyle........ anladınız siz onu ;)

Şunu bilir şunu söylerim;
    C öğrendikten sonra gerisi yalan. Diller o kadar çok birbirine benziyor ki, C yi öğrendikten sonra diğerleri çocuk oyuncağı gibi geliyo..Benim tecrübem bu. Farklı görüşlere saygım var.

16. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    ama dildir...

17. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    abi işte hocada bunu dedi bana bende senin dediğini demiştim ne bilim bilemiyorum başlangıç noskatı budur fln bi el atsanız

18. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Yukarida...

19. nbr65

nbr65 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    o deoğruda ben ne yapim

20. ozberk

ozberk Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    anlayamıyorum burda derslerine asılman lazım triplerine giren arkadaşlarımızı görerek =). Ben eğer ortaokul yıllarında belki oturup ders çalışmak yerine bilgisayarla vakit harcamasaydım buralarda olamayacaktım. Lisede ortaokulda özellikle türkiyede ne öğretiliyor allah aşkına? Türkiyede ortaokul lise tamamen sosyal olarak gelişimin dışında herhangi birşey katmadığı su götürmez bir gerçek buna tek kelime edende çarpılır =) ben ki lise 1-2-3 sınıflarında 6 zayıfın altına inmeden, hatta 10 zayıfa vurduğum dönemlerde oldu. hiç sene kaybım olmadı o ayrı. ve öss yılı gene bilgisayardan kopmadan ama günün büyük bir bölümü ders çalışarak 13 yılı telafi edip öss de burslu olarak bi özel üniversiteye girdim. şuadna bilgisayar mühendisliğindeyim ve o yıllarını çalışmaya adamış öss de yüksek puanlar yapmış insanların programlamayı ve bilgisayarı anlayamamaları ne kadar çalışsalarda bi yere gelebildiklerini görmek beni bu düşünceye daha da itiyor. Ben süper zeka mıyım, hayır. zeki miyim? hayır... sadece mantıklı bir insanım, öss nin bu kadar büyütülecek bişey olmadığını sadece çalışmanın yeterli olacağını biliyordum oturup aileme, hocalarıma ben çalışıyorum baaak gibi kendimi gösterip başarısızlığın kılıfını hazırlamak yerine, oturdum çalıştım bilgisayar mühendisliğnie girmem gerektiğini bilerek...

Konu sahibine gelince,

öncelikle çalışırsız çalışmazsın beni ilgilendirmez, yeter ki sınıf tekrarı moduna girme. Oyun konusuna girince şimdilik bi programlamayı öğrenip o mantığı kavra. o mantık denen olay zaten oluştuğu zaman bu buysa buda böyle olur şeklinde devamı zaten yeteneklerin doğrultusunda gelişecektir. Şimdilik oyun olayına girmeden programlama konusunda kendini geliştirip tecrübe edinmen üniversite yıllarındada dersler ve hocaların destekleriyle oyun programlama olayına yönelmeni öneririm.