Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13 yaşında oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında nofear256 tarafından paylaşıldı.

1. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @microware, görü$lerine sempati, resmine antipati duydum. :D

2. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    heheh :D Bizde Microsoft bayrağını taşıyoruz :)

3. obidergi

obidergi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Nick süper:D

4. emre413

emre413 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Müstakbel Bilgisayar Mühendisi
    Haklısınız belki çocuk o yaşta gidip oyun oynamalı ama mesela ben şu an 15 yaşındayım bu tip işlere 6.Sınıf civarı HTML'i tanıyarak başlamıştım. İlk gördüğüm zaman Front Page'i Word Gibi Kelime-İşlemci Visual Basic'i de resim çizme programı zannetmiştim :D

Öncelikle insanın acayip bi merak ve isteğe ihtiyacı var... Ben Arkadaşlarla oynamaktansa bilgisayarla uğraşmayı tercih ediyorum. Ailem, arkadaşlar beni hiç kaale almıyor bilgisayar konusunda.(Okul Derslerimde de iyiyimdir :) ) Şimdiye Kadar hiç bir profesyonel ders görmedim araştırarak-karıştırarak öğrendim ne biliyorsam.

2002'de bilgisayar ilk geldiğinde Winamp'ın kısayolu kaybetmiştim. Yani o derece karıştırmayı-kurcalamayı severim. Kanımca her şey karıştırarak öğrenilir.

Küçükken elektronik eşyarın hangisine ellediysem bozmuşumdur. Ama şimdi evin flouresanından prizine her şeyle ben ilgileniyorum. 12-13 yaşlarında Front Page benim bu web ya da masaüstü programlamaya başlamama sebep oldu. Programcılık öğrendiğime (ve öğreneceğime) hiç pişman değilim. Millet top oynuyor okulda ben offff ya okul bitse de evde programcılığımı geliştirsem diyorum. Millet belki bana aptal gözüyle bakıyor ama ben onlara göstereceğim. İleride Emresoft Windows TR(XP'değil dikkat!)'yi kurunca eminim onlar da anlarlar...

Karıştırmak bilimin özüdür. Önceden Kimya değil simya vardı yani rastgele karışımlar yapmak o maddeyi bunla karıştırırsam acaba ne olur mantığı vardı. Şimdi bu bilgiler kullanılarak neler yapılıyor neler?

İnsan uzayı merak etmeseydi nasıl Ay'ı, Mars'ı falan keşfederdi ki? Şahsen o dönemlerde yaşasaydım ve klasik toplum düşüncesinde olsaydım "Ulan Salak Senin Ne İşin Var Uzayda Dünya Neyine Yetmiyor?" diye düşünürdüm. Ama İşte Amerika Şu An Kanımca Bilimsel Olarak Dünya'nın başı çeken ülkesi. İnsanda merak olmalı "Bu Ne İşe Yarar?" diye düşünüp araştırmalı. Öyle Aman Bozulur Dokunmayım Dememeli Bozup Yeniden Tamir Etmeli Yoksa Yıl 2099'da olsa 3000'de olsa BU MİLLET gelişemez...

Celal Emre ÇİÇEK
    15 Yaşında
    Yeni Bir Windows gibi
    Uçuk Fikirler Düşünüyor :D :D :D

5. Mengu

Mengu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Muebbet Ogrenci
    ve fekat bilmen gereken şey şu ki, önce iyi bir üniversite bitirmelisin.

6. obidergi

obidergi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Programcılığı kimse küçümsemedi zaten Emre, Mengu'nun dediği noktayı vurgulamaya çalışıyoruz. İyi bir bölüm okumak şart. Sen yine lisede istediğin dilde programcılığını yap, üniversitede Bilgisayar Mühendisliği okursun ( ya da Elektrik-Elektronik Mühendisliği okur donanımı öğrenirsin, ya da Yazılım Mühendisliği, Sistem Mühendisliği gibi dallara yönelebilirsin), mühendis olarak projeye imza atar, sorumlusu olursun.
    Bir ünvan ve sağlam bilgi ile atacağın bir imza, lisede yazdığın kodlara benzemez.

7. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Ana Kartın hemen yanı başından sağa dön. Orada otu
    kesinlikle katılıyorum.diploman olmadı mı işlerin çok zorlaşıyor. mesela ben aslında kimyagerim . ne işim var ajaxla di mi :) üstüne bir de java ve c++. ammaan uykum geldi . Allahtan haftasonu :)

8. emre413

emre413 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Haklısınız Ancak bu benim zevk aldığım bi konu yani programlamayı ben kesinlikle zevk aldığım için yapıyorum. Öyle Para yolu olarak hiç düşünmedim programlamayı.(İşin içinde ne kadar çok para olsa da...). Hem Programcılık İşlerimi de kolaylaştırıyor. Bi şey işimi zorlaştırınca tak program yazıyorum işim halloluyor. O yüzden programlamayı bırakmayı hiç düşünmüyorum. Belki azaltabilirim ama kesinlikle kopamam.

9. burock22

burock22 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    İşin zorlaşınca program yazıyorum işim halloluyor demişsin. Bir örnekle açıklarsan sevinirim.

10. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Arkadaş ne anlamda demiş bilemeyeceğim ama kendi adıma bir örnekle açıklarsam;

Örneğin bir klasörde 2000 tane dosya var. Hepsinin isminin düzenlenmesi gerekiyor. Bunu istenilen şekilde düzenleyen programı yazıp büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olabiliriz vs

11. obidergi

obidergi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bir de mesajları kalın yazınca daha mı güzel oluyor? Vurgulamak istediğiniz bir kelimeyi kalın yazmanız, hem cümlenizi daha etkili hale getirir, hem de okunur kılar.

12. emre413

emre413 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Evet Arkadaşın da dediği gibi çoklu işlemler yapmak gerekince, ya da bir program senin istediğin işi yapmıyorsa kendin program yazıp kolayca halledebilirsin.

13. ©* .:Can:.©*

©* .:Can:.©* Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

Ben kavga ederdim dayak yedim zaman da olurdu dövüldüm zamanda :)

14. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Ana Kartın hemen yanı başından sağa dön. Orada otu
    o zaman dediğim gibi basit basit şeyler yazmaya başla boş zamanında . minik dillerle başla bence direk 3 boyutlu oyun yazacam diye kasma kendini :) ..scirpt öğren önce yada siyah ekranda sql kodları filan yaz, tablo yapıp boz, tel kaydı filan çek, hesaplama yaptır.. ya da karnede not hesaplayan minik programcıklarla işe başla. ama fazla kasarsan sonra nefret edebilirsin diyoruz sadece :)

15. emre413

emre413 Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Agalar siz de bizi temelli çömez sandınız galiba evelAllah VB, C# vs. benden sorulur :D :D
    Şaka bi yana ya hakkatten üç boyutlu programlar ileriki mesele ben şimdi işe yarar kodlamalar yazıyorum. Karakter falan şifrelemek için mesela admin şifrelerini belirli bir algoritmada şifreliyor sonra ben istediğimde çözüyorum

16. ©* .:Can:.©*

©* .:Can:.©* Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0

Git kız tavla :D Ne lem bu yaşta heves şaka bir yana Çok çalışırsan belki yapabilirsin flash oyun tarzı bişiy.

17. shark_hack

shark_hack Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    software engineer
    bu knouyu daha önce görmemiştim.. :) 13 yaşında ve oyum yazmak istiyor süpersin.
    yorumları okudumda iç karartıcı. yok bilgiye erişmek için çalışmanın kölesi olmak tan tutun yok Türkçeyi iyi kullanmaya kadar yorum yapılmış boş şeyler bunlar :) insan istersen hiç okula gitmeyebilir. hayattaki amacı oyun yazmak ise tamamen buna yönlenebilir bir insan bunda bir sorun yok.. sadece Türkiye'nin zihniyetinden olsa gerek illa bir şeyler yapabilmek için üniversite veya kursa gitmek gerekiyor düşüncesi bunalım oluyor...
    aslında oyun yazmak istiyorsan, yapman gereken okur yazarlığın ve araştırıp öğrenme isteğin varsa yapman gerekenler;
    1- hiç oyun nasıl tasarlanır ,programlama dilleri nsıldır falan bunlarla uğraşmana gerek yok ilk oalrak matematik( trigonometri, geometri, cebir) bunları iyi birşekilde öğrenmen gerekiyor.
    2-Algoritma denen şeyi iyi öğrenmen ve daha sorna matematiksel formulleri , ıspatları bu algoritma mantığı ile kafanda tasarlayıp sürekli kağıt üzerine aktarman gerekiyor.
    3.- boş zamanlarında sürekli oyun oynaman gerekiyor, eski atari firmasnınn ürettiği oyunlar oyununun gidişatını ve hiyerarşisini öğrenmen açsıından gayet faydalı. tabi oyunu bitirmek için değil her ayrıntısını artık algoritma oalrak görmen için oynamalısın.
    4-c/c++ öğrenmeye başla internette binlerce döküman var şunu unutma hiç bir zaman bir programlama dilini bilemezsin "biliyorum artık programlama dilini araştırmayı bırakayım" dersen tekrar baştan başlarsın öğrenmeye :) sürekli araştırmalısın problem ve algoritma çözmelisin..
    5-matematikte öğrendiğin bilgilerin algoritmasını nasıl çıakracığını öğrenmiştin şimdi bu algoritmaları c/c++ ile kodla.
    6-boş vakitlerinde opengl ve benzeri grafik işleme ye yoğunlaş, daha sorna c/c++ ile nasıl kullancağını ve matematiksel formulleri bu grafiksel işlemlere nasıl uygulayacağını öğren ve uygula.
    7- bunların hepsi hakkında bilgi sahibi olduğunda internetten veya kitapçılardan bulacağın dökümanlar ile oyun lar hakkındaki dergileri ve makaleleri oku. oyun yazan kişiler ile iletişim kur sorular sor, oyun tasarımına başlamak için karakter işlemleri , motorlar hakkıdna bilgi topla onları oku,
    8-bunlar bittikten sorna kendi oyununu kurgula ve başla ...
    9- kolay gelsin :)

18. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    @shark_hack, arkada$im cok idealistsin. Insan sadece okuma yazma bilerek matematigi, algoritmalari, C'yi, C++'u evde ögrenecegine okula gidip okulunda ögrense nasil olur? Evde kendi kendine bazi $eyleri ögrenmek kolay mi saniyorsun, kimse göstermeden, anlatmadan? Okulda o kadar anlatildigi gösterildigi halde onca anlamayan oluyor. Senin mantigindan yola cikarsak okumanin hic bir anlami yok o zaman. Ama ben hic evde oturarak matematik veya fizik teoremi geli$tiren, evde yeni bir elektronik alet icat eden veya evde kadavra kesip bicerek yaptigi cali$malarla anatomiye katkida bulunan diplomasiz dahiler görmedim.

19. shark_hack

shark_hack Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    software engineer
    @Coldplay insanlar amacına ulaşmak için her şeyi yapar. tabiki okuyacaktır, her zaman ya bu olmadı bilgim eksik okul şart diyecektir.. isterse okur isterse okumaz önemli olan amacına ulaşmak için hangi yolu seçmek, okumayı yada okumayı artık bırakıp amacına ulaşmayı kişi kendisi seçmelidir... bu piyasa usulü ile olmaz. birazda tersten düşün seninide çevrende vardır insanlar üniversiteyi bitiriyor ve birşeyler yapabilmek için bir o kadardaha okuduğu şeyleri unutup hayata ve amacına ulaşmaya çalışıyor. Önce amaç belirlenmeli tabiki zevk için okunur, zorunluluk oalrak okunur (Türkiye), çalışman ve doyman gerekiyordur diploma lazım "okunur", ama belli bir amacı gerçekleştirebilmek için önce o amaca ulaşmanın yollarını belirleyip ona göre tercihini yapmalıdır...
    örneğin bu konuyu ele alalım 13 yaşında bir çocuk ve özentidir veya gerçekten birşeyler biliyordur ben yaparım demiştir oyun yapmak istiyorum demiş, ha şunu derse anlarım ben işte bilgisayar mühendisliğini yada matematik bölümünü bitirip daha sonra oyun yazılım sektörüne geçmek istiyorum ne dersiniz diyebilir bu yaşta.
    ama cesarete bakarsan görürsün zaten . öncelikle ama. oyun ise oyun bu şekilde yazılır...
    artık nasıl öğrenirsen öğren... 13 yaşındasın matematik öğrenmek için babandan para alabilir bir özel öğretmen bile tutuaiblirsin :) öğretmeninie ya gereksiz konuları analtma benim amacım oyun yazmak onun için bana şu şu şu konuları anlat diyebilmeli bir insan :)
    bu özgürlük insanların ellerinde olmalı :D tek amaç ve amaçla alakası olmayan bilgiler umutsuzluk ve sıkıntı doğurur , ve bunlara paralele oalrak daha zor şartlarda kend amacı için boş zamanlarını değerlendirmeye uğraşacaktır. tabiki buda bir seçimdir (Türkiye şartlarında seçim deği zorunluluktur.)
    ancak gerçektende ben 30 uma geldim ama 13-14 yaşıdnaki çocuklar artık programcılıktır v.s gereğinden fazla ilgililer. bu çocuklar bir araya gelirlerse neden öğrenemesinler birşeyleri... yada bir abileri yardımı ile :D bilmiyorum bir şekilde alternatifler ve amca yönelik şeyler yaratılabilir.
    zihniyet meselesi ...
    c/c++ gibi dilleri okulda öğrenen aranızda "belli bi kaç üniversite ye gitmiş kişiler dışında" kaç kişi var? ben teknik lisede c/c++ ile haşır neşir olmuştum kod geliştirmiştim. orada öğrenmiştim soınra üniversite ama üniversitede harici yazılım sektöründe çalışmasam c/c++ ı unutturacaktı hocalar sağolsuınlar neredeyse :)
    Türkiyede bilgisayar mühendisliği veya programcılık bölümünde okumak ve okuyarak programlama dillerini öğrenmek çok zor... eğitim sistemi gerçekten dipte (birkaç üniversite harici) ha tabi çalışarak yurtdışıdna eğitimini yapabilir bir insan ama bünyeyi o kadar yorduktan sorna dediğim gibi grup otonomisi toplanır ve kendisi öğrenir :D
    bu knouyu uzun uzun konuşmak isterim...
    not (idealizmi sevmem :))

20. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet 13 ya$indaki 6. siniftaki cocuk tek bilinmeyenli denklemleri bile bilmeden babasindan para alip özel ögretmen tutacak ve lise 2 konusu olan Trigonometri ögrenecek (Trigonometri ögrenmesini sen ögütlemi$tin). Cok gercekcisin.