Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13 yaşında oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında nofear256 tarafından paylaşıldı.

1. mustaine

mustaine Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Programlama dili dememişki zaten, "html gibi basit bir dili" şeklinde ifade kullanmış...;)
    Html'nin açılımını da hatırlarsak "işaretleme dili" olduğunu unutmayalım, yani sonuçta dil...

2. yaso_19

yaso_19 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Developer
    Ayrıca Javascript, php, asp de bir programlama dili değildir. Bunlar scripting dilleridir.
    vb, c gibiler programlama dilleridir.

3. ControL

ControL Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    ßen 13 de html css tasarım yapıyodum çocuk oyun yazıcak :)

4. w3root

w3root Misafir

Ben 13 de bulduğum her parayla internet cafeye gidip oyun oynardım. :D

5. cshell

cshell Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    valla çok doğru söylemişsin

6. scripter

scripter Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Yazilim muhendisi
    keshke 13 yashimda olsam... bu ishlere bulashmazdim :(

7. deggial

deggial Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Geçenlerde TRT'deki Bilişim Rüzgarı programında bir Microsoft yetkilisi vardı ve Ankarada oyun programlama konusunda hedefleri olan gençler için bir eğitim programı başlattıklarını veya başlatacaklarını söylemişti. Programın ismini hatırlayamıyorum ama bilen biri varsa bu genç arkadaşa yardım etmiş olacaktır eminim.
    Gençleri hobileri olan ve sevdikleri alanlardan soğutmamak lazım gelir. Onlara yol bulmak lazım gelir.
    Zira aynı derecede heves ve sevgi ile başlayan bilgisayar ve programlama aşkım, yanlış seçimler, yanlış yaşam biçimi, yanlış okul, yanlış hocalar, yanlış yönlendirilme hatta hiç yönlendirilmeme yüzünden 4-5 senede soluverdi. Bu arakdaşın bu hevesle Blizzardda, Electronic Arts'da çalışmaması için hiç bir sebep yok. Yeter ki yol göstereni destek olanı olsun.

8. _MOD_

_MOD_ Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Bildiğim kadarıyla odtünün lise öğrencileri için yazın verdiği oyun tasarlama kursları var. Odtünün sitesinde gezersen birşeyler bulabilirsin

9. eusso

eusso Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Aynı Kafadayız

bu arkadaşı o kadar iyi anlıyorumki.bende onun yaşlarındayken --ki yeni yeni başlamıştık bilgisayar ile tanışmaya-- kafama koymuştum işletim sistemi yapacağım diye:) Ozman abimin arkadaşlarına falan sormuştum C dili demişlerdi alaylı gülümseyişleriyle.Bir iki sene sonra bende forumlardan birinnde bu tarz bir konu açıp bu konuya paralel tartışmalar yaşanıyordu.Bu arkadaşımı bilemem ama bende resmen hastalık olmuştu bu işletim sistemi olayı birde o günlerde dosta fdisk olayını keşfetmiştimki tadından yenmiyordu:ginginn: Her neyse zmanla büyüdük gelişttik liseyi de bu sene bitirdik ve hala aklımda o işletim sistemi projesi.Şimdi yazılımla ilgili bir bölümde okuyacağım kısmetse 22 Eylülde başlıyorum.Bir microsoft çalışanıyla tanıştırmıştı babam beni 8. sınıftayken ve adamı bir tek sözü aklımda kaldı.' bir işletim sistemi dediğin şey 65 70 milyon kod satırı demektir. Yani bu ülkede herkese bir satır kod yazmak düşüyor" İşte bu sözden sonra çalışmaya başlayıp (okul derslerine) bu yıl iyi kötü bir okula girdim ve hayalim doğrultusunda ilerliyorum.Umarım bu konuyu açan arkadaşta şimdilik okuluna çok ağırlık vermesi gerektiğini anlamıştır.Sbs sınavına iyi çalış derim sana :) iyi bir liseden daaha iyi bir okul kazanarak yoluna devam edersin.

sağlıcakla kal.

10. jawsdb

jawsdb Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    oyunun kendi editörü warsa harita veya başka araçları onları incelemen o oyunun nası yapıldığı hakkında bilgi verir sana. ama gerçekten de zor iş. bütün herşeyin birlikte harmanlandığı bir şey. zor tabi.

11. Barcoder

Barcoder Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Reklam olmasın da; 'oyungelistirici.net' adresi sorularına en iyi cevap alacağın yerlerden biridir.

-
    Ahmet Badın

12. borsaci_b

borsaci_b Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Ana Kartın hemen yanı başından sağa dön. Orada otu
    hehe.. ben ilk programımı 12 yaşımdayken "turbo pascal" da yazmıştım.
    sende öyle minik bir dil bul önce algoritmeyı filan öğrenirsin hiç olmazsa...
    ve.. bence çok erken, şahsen gene o yaşta olsam programla uğraşacağıma oyun filan oynardım. sonuçta programla hiç ilgilenmeyip öss de benden iyi puan alan arkadaşlarım şu anda benden daha iyi programcılar. Çünkü zaman olmuyor başka bir bölümü okuyup başka bir işi yaparken kendini geliştirmeye .
    o nedenle bence öss de sevdiğin işle ilgili bir bölüm tutturmaya çalış, baban zenginsede bas parayı çık yurtdışında oku. Zaten USA doktora yaptın mı piri olursun herhalde bu işin :)
    kısacası şartlarına göre değerlendirme yap ;)

13. bilgenc

bilgenc Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    iyi geçir günlerini derim.
    bigün hayatın içinde bulduğunda kendini, çocukluk günlerini özlersin.

14. yaso_19

yaso_19 Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    Web Developer
    haklısınız bi yönden ama diğer yönden bakarsak;
    çocukluk dediğiniz sabahtan akşama kadar pc nin başına geçip, vakit ve sosyalliği öldüren oyunları deli gibi kendini kaptırıp oynamaksa; kıyamete kadar batının arkasında gitmeye devam ederiz.. ha oyun oynanmasın yada başka işler yapılmasın demiyorum tabii ki yapılacak ki bizde yaptık. ama herşey gerektiği kadar olmalı, fazlası zarar.. programcılığın bile fazlası zarar, insan zamanını ayarlayabilmeli.. yeri geldiğinde müzik dinlemeli, yeri geldiğinde eğlencelere katılmalı, yeri geldiğinde oyun oynamalı, yeri geldiğinde ders çalışmalı vs vs..

15. deggial

deggial Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Zaten büyüklerinden yardım, yönlendirme ve bilgi bekleyen birine sadece bizim vatandaşlarımız "çocukluğun kıymetini bil"
    "senin yaşında olsam hiç başlamazdım bu işlere"
    "ben de senin gibi çok heveslenmiştim, sonra fos çıktı"
    "hee tabi yazarsın yazarsın"
    "sen önce derslerine çalış"
    türevinde cevaplar verebilir sanırım...

16. obidergi

obidergi Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Çok fazla ya garaj hikayeleri okuyorsunuz, ya da hepiniz nokta inc. olmaya karar verdiniz. Okulunuzu 10 senede bitirmeyi göze almanız iyi bir proje adamı olacağınızın garantisi olamaz!

Eğitimini aldıktan sonra ister yazılımcı olursun, ister donanımcı. Derslerinden bir saat kesip yazılımcı öğreneceğine, illa da öğreneceğim diyorsa uykusundan bir saat (kesebiliyorsa) keserek öğrensin.

Mühendislik eğitimi salt okunarak olunmaz, mühendislik sıradışı problemlere çözümler sunmaktır.
    Bu arkadaşımız da eğitimini aldıktan sonra Blizzard'ın başına proje yazılım sorumlusu olarak, ya da oyunların yapay zekasından sorumlu bir mühendis olabilir.

"Hayal kurmak, bilgiden daha önemlidir.", cevizin sloganı. Gerçekten de öyle ama boş bilgi ile değil.

17. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Şu an Directx, Opengl gibi şeyler seni aşar. Tecrübe gerekli. Fakat Gamemaker gibi programlar kullanarak biraz işin mantığını kapabilirsin. Tasarımından, olaylara göre gerçekleşen durumlar vs kafanda birşeyler oluşur. Hemde bu konuda hevesini almış olursun. Zamanlada programlama dilleriyle olan bağını güçlendirir tecrübe kazanırsın ve o işlere girersin. Şu an için ağır işlere girmen seni soğutur.

18. eolmez

eolmez Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    o çocuk en son 1 ay önce oturum açtı, kim bilir ne zaman gelirde bu mesajları okur.

19. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Biz de yiyelim birbirimizi, sanki cocugun cok da umrundaymi$ ve hergün pür dikkat takip edip tavsiyelerimizi uyguluyormu$ gibi. :D

20. microware

microware Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Çocuk falan hikayede başkalarına referans olması açısından iyi olmuş.