Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

13 yaşında oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum LÜTFEN YARDIM EDİN

Konu, 'Yazılım Geliştirme' kısmında nofear256 tarafından paylaşıldı.

1. nofear256

nofear256 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    abi lerim amcalarım bn 13 yaşındayım oyun tasarlamak yani yapmak istiyorum fifa ,age of empires vb. nerden başlıyacağımı bilmiyorum 7.snıfa geçtim oyun tasarlamak için hangi lise ve üniversitelere girmem gerekiyo, eğer oyun tasarımı ile ilgili program varsa söylermisiniz. c c++ vs. sadece sistem dili olduklarını anladım bıraz onları da açıklayabilirmisiniz inanın bu işi yapmayı çok istiyorum yaşıma göre iyi pc kullanıyorum
    bi de program tasarımı ve/veya oyun yapımı/tasarımı gösteren okullar veya bi video biliomusunuz

NOLUR SORULARIMIN HEPSİNİ CEVAPLAYIN

CEVAPLARSANIZ ÇOKK SEVİNİRİM
    bana msn ile ulaşabilirsiniz:: berk@grouptr.net

2. Eretna

Eretna Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    WebMaster
    vaybee ben o yaşta damda güvercin kovalardım...
    ne günlere kaldık ya.
    orta okulu bitirde bari ondan sonra kurslara filan gidersin.
    şimdi zor gelir ve hevesin kırılabilir.

3. Siyanure

Siyanure Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Gerçekten bu yaşta altına girilecek iş değil, oynadığın oyunların sonundaki "credits" bölümlerine bakarsan kaç tane en azından 20 yaşından büyük insanın o oyunların yapım aşamalarında çalıştığını görürsün. Tek kişilik işler değil elbet bu fifa'lar, age of'lar...
    Ama basitçe; pacman, dx_ball benzeri oyunlar yapabilirsin biraz uğraşarak. Bunun için de biraz kitapçı dolaş bence, internette oyun yapmaya dair doyurucu kaynaklar genelde ingilizce.
    Grafik gerektirmeyen, direk soru-cevap şeklinde oyunlar da hazırlayabilirsin, bunun için kendine bir dil seçip, onun temel özelliklerini öğrenmen yeterli. Eskiden "karabasan" vardı böyle, sanırım Pascal'da yazılmıştı.

- Bence oyun yazma, oyna. Hatta bilgisayarda değil, sokakta. :)

4. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Oyun yapmak istiyorsan bu işe oyunların nasıl yapıldığını öğrenmekle başlayabilirsin. Mesela ben FIFA2002'deki grafikleri nasıl değiştirebileceğimi öğrenmek için günlerce (günlerce çünkü o zamanlar senin yaşlarındaydım ve nette deneyimsizdim) araştırma yapıp bi program bulup oyuna kendi grafiklerimi sokmuştum. Mesela yandaki reklam panolarını, oyuncu yüzlerini, forma, ayakkabı herşeyi değiştirebiliyordum ve bu sayede grafiklerin nasıl bir yapıyla 3D modele giydirildiklerini öğrenmiştim. Programlama olarak oyun programlamada çok süper bir bilgiye sahip olman lazım. Tavsiyem ufaktan C++'a başla ve oyun yapımı konusunda teorik olarak bilgi sahibi ol. İşte, hangi teknolojiler kullanılır, oyun motoru nedir, directx ve opengl nedir gibi temel soruların cevaplarını öğren ve nette bulunan bazı minik oyunların dosyalarını falan incele. Eğer bulabilirsen açık kaynak kodlu oyunları da inceleyebilirsin. Son tavsiye olarak İngilizce'ni de geliştirmeye bak.

Kaynak: http://forum.ceviz.net/oyun-yapimi-t11417.html?t=11417
    http://www.oyungelistirici.net/
    http://www.google.com.tr/search?q=o...&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

5. nofear256

nofear256 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bn zaten directx i biliyorum oyunları kurarken gerekli oluyo

hepinize çok teşekkür ediyorum

6. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
  7. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Once cok iyi ingilizce ogrenmen lazim, Turkiyede oyun yapmak uzerine hic bir kaynak yoktur. gamasutra diye bir site var. Orda oyun uzerine cok cesitli makaleler bulabilirsin.

C++ oyun programlama dunyasinda standart olarak kabul goruyor. Oyun ici scripting icin Lua kullanilir genelde. Bunun yani sira DirectX ve OpenGL de calisman gerekir.

Age of empires gibi bir oyunu tek kisi yapamaz. Kocaman bir ekip calismasi ister...

8. sadabat

sadabat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    şimdiden öss ye kasmaya başla bilgisayar muhendisliklerinden birini hedefle ingilizcen yoksa kesinlikle universite olayına asıl
    varsa ptyhona başlayabilirsin algortima mantığı gibi şeyleri kapınca c++ atla.

9. Dark Of Pain

Dark Of Pain Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    c++ zormudur acaba :D

10. Sancar Saran

Sancar Saran Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Meslek:
    Bilgi Islem
    Bilginin efendisi olmak isteyen, calismanin kolesi olur.

11. civil

civil Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    :super::super::super:

12. sadabat

sadabat Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    zor = 1 / (senin kasma kapasiten)

13. ismail43

ismail43 Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    abilerim bende 13yaşındayım ve 7 ye geçtim ama proram tasarımı yapabilirorum akıl yaşta değil baştadır:d:d:d:D

14. canci

canci Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Daha Öncede C# tarafından bi arkadaşla aynı dialogu yapmıştık. Yaş 13 Olmasaydı Gel Diyecektim. Ama En Azından bi lise bitse İyi Olurdu. Benimde Bu Sene Bitti. Lise Sıkıntısı Okula Bağımlılık Çünkü Boş Vakitlerini Buna vererek Kaliteli Bir iş Çıkmıyor. Grup Halinde ve Tüm Gününü Geceni Gündüzünü buna vererek ancak bişey çıkartıyoruz. İnşallah 2 içinde bizde Türk Oyun Dünyasına bir oyunda biz katacağız...

15. Coldplay

Coldplay Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Senin 7. sinifta program tasarimi yapacagina derslerine asilman lazim. Kendisini ifade edemeyen veya okudugunu anlayamayan biri olursan karma$ik projeler yapabilmen zorla$ir, yapsan da kimseye anlatamazsin ne yaptigini. En ba$ta da Türkce'ye önem ver derim. Misal:

13 yalinda ---> 13 ya$inda
    proram ---> program
    yapabilirorum ---> yapabiliyorum

Üniversite diploman olmadan da iyi bir programcilik i$i bulmakta zorlanirsin. Üniversite kazanmak da lise sonda degil, senin ya$larinda düzenli cali$maya ba$lamakla ba$arilir.

Dersler yolunda olduktan sonra bo$ vakitlerinde istedigin kadar program tasarlayabilirsin. Ama Türkce'yi ihmal etme! ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

"Sen kendine bak önce" dersin diye mesaja ekliyorum. Türkçe yerine Türkce yazmamin veya ş yerine $ kullanmamin sebebi Türkce klavyem olmamasi. Bu böyle biline. :)

16. hmustak

hmustak PersianBulls

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Meslek:
    BT/QA
    @coldplay
    yorumun için tebrik ederim, birçok arkadaşa örnek ve kulağına küpe olmalı

17. sygrup

sygrup Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Evet bilginin efendisi olmak için çalışmanın kölesi olmak lazım.

18. mertttt

mertttt Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    ben gtanın counterle karışıgını yapmıştım ama 2 sene önce şimdi nasıl olduğunu hatırlayamıyorum

19. KaravanaBatu

KaravanaBatu Daimi Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ben de Google la MSN 'i birleştirip Crysis'le harmanlamıştım. Üstüne bi de sıcak çorba... Gerçekten çok iyi oluyor...

20. apranaxfort

apranaxfort Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    bence çocuğun hevesini kırmayın sonuçta aramızdakilerin çoğu küçükken başladı bilgisayarın derinlikleriyle ilgilenmeye bizim çocukluğumuzda mIRC chat popülerdi 12 yaşındayken mirc scripti yapmıştım ve öyle başladım bilgisayarın derinliklerinde yol almaya

1- benim sana tavsiyem küçük arkadaşım gerçek bir programlama dilini öğrenmek seni çok yorar o yüzden HTML gibi basit bişeyi öğrenmeye başlamalısın sonra javascripte ufak ufak bakarsın aspye phpye ufak ufak bakarsın

2- kesinlikle öss öks vs... devlet sınavları için beynini çöplüğe çevirmemen ve anadolunun hiçbir şirin şehrindeki şirin bir üniversitesinde okumaman, ille türkiyede üni okuyacaksan en iyi üniversitelerin birinde okuman

3- bu gün gidip babana seni bir ingilizce kursuna yazdırması için ısrar etmeye başlaman ve ingilizcede upper-adcanced seviyeye gelene kadar gerçek bir prorama dili öğrenmeye girişmemen

4- lisede mümkünse dil lisesine gidip çok daha iyi derecede ingilizce öğrenmen

5- yurt dışında bilgisayar programcılığıyla ilgili bir üni okuman

gerekmektedir.