Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 domain, 2 hostingde kullanılır mı?

Konu, 'Web Hosting' kısmında dinlex tarafından paylaşıldı.

1. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Merhaba arkadaşlar, benim elimde eski bir domain var. Hazır site yapılan bir firmanın sitesine yönlendirmiştim DNS'yi. Yani domain benim elimde, script ve hosting başka bir firmada. Ama o firma bana sunduğu yönetim panelinde kısıtlı bir yetki veriyor, istediğim kadar sayfa oluşturamıyorum mesela. Sayfa sayısı sabit. Benim domain panelimde 5 DNS girilebiliyor, ben 2 tanesini o firmaya yönlendirdim. 3 tanesi boşta.

Bir hosting paketi alıp oraya da yönlendirip orda da kullanabilir miyim? İki farklı yerde yönlendirilmiş olsa durum ne olur? Öncelik hangisidir. Yardımcı olursanız sevinirim...

2. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Bilgisi olan var mı?

3. skacurt

skacurt Â

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Küfeci
    Evet, ek adresler girebilirsin ancak önceliği kestiremezsin.

Alan adı çözümlemesinden sonra hangi IP adresine bağlanılacağına HTTP istemcin (web tarayıcın) karar verir.
    Diğer yandan, IP adreslerinin hangi sırada döndürüleceğine ise kök alan adı sunucusu karar veriyor. Kök alan adı sunucusu ile web tarayıcın arasında ise tarayıcıya göre 3. parti, -örneğin işletim sisteminin DNS çözümleyicisi- olabilir. Ayrıca bu bileşenin de yanıt performansına göre bir sıralama yaparak seçtiği IP adresini tarayıcıya göndermesi mümkün. Kısacası en az 2 muhtemelen 3 adımlı alan adı çözümleme süreci boyunca söz hakkın yok.

Hangi sitenin açılacağının belli olmadığı böyle bir web sitesi yayını yapmak makul olur mu? Bence olmaz.

Madem kendine ait bir alanda yayın yapmayı göze aldın, eski içeriğini oraya taşımayı düşün.

dinlex bunu beğendi.
  4. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Teşekkür ederim, malesef içeriği taşımak gibi bir yetkim yok, scripti de vermezler. Ben yine orayı kullanmaya devam edeceğim. İstediğim şey aynı domaini iki farklı scriptte kullanmak değil. Yine eski scriptte çalışmaya devam edecek, anasayfası vs. orda olacak. Ben sadece ikinci hostingde siteadı.com/dinlex.html şeklinde benzersiz bir sayfa açıp o sayfaya bir yazı koymak istiyorum o kadar. Yani ikinci bir index sayfası veya başka sayfa olmayacak.

5. skacurt

skacurt Â

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Küfeci
    İstediğin o değil belki ama tarif ettiğin ve aynı zamanda ihtiyacın olan o.

domainin kelime anlamı etki alanıdır.

dinlex.html isteği geldiğinde onu ya hizmet aldığın hazır site sunucularına ya da senin kendi satın aldığın hosting alanına sorulacak, bunun alternatifi tüm istekleri önde senin kontrol ettiğin bir yapı dışında yok.

Söylediğin "malesef içeriği taşımak gibi bir yetkim yok" gibi pek de izan ile açıklanamayacak cümleden sonra sanki kendi siten değil de, eline geçirdiğin bir DNS paneli aracılığıyla bir şeyler yapmak istiyormuşsun izlenimi edindim. Hazır site yayıncısı elbette uygulamasını vermez de neden taşıma (kopyalama) yetkin olmasın? Şüphem yanlışsa bana darılmak yok, buradan öyle görünüyor.

Yok şüphemde haksızsam yardımcı olurum ancak hem siteye hem alan adına sahip olduğunu bana kanıtlaman gerekecek.

Kolay gelsin.

6. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Özür dilerim, öyle bir şey düşünüleceği hiç aklıma bile gelmedi. Öyle bir niyetim de yok ama haklısınız, sizin açınızdan bakılınca öyle oluyor. Anladığım kadarıyla istediğimi yapamicam ama en azından kendimi kanıtliyim :)

Reklam niyetim yok ama domaini de yazacam mecburen. CepSohbet.Net domaini bana ait, 2011'de satın almıştım ve hiç PHP bilgim olmadığı için www.muhabbet.mobi isimli bir hazır chat hizmeti sitesine bağladım. Bu sitede subdomain açıp yönetebiliyorsunuz ama sayfa ekleme-silme vs. hiçbir yetkiniz yok. Sadece admin oluyorsunuz. İlk zamanlarda reklam ekleme özelliği de vardı ama başkaları kötüye kullanıyordu diye kaldırdılar. Ben de www.Leyya.sohbet.nu subdomainini açtım ordan ve kendi domainimi oraya yönlendirdim. Şimdi sistemleri pek tutmadı sanırım, sistem hatalar ve açıklarla dolu, haliyle benim siteye de çok saldıran oldu. Ben de şimdi kendime ait başka bir site yapıyorum. istediğim şey ise cepsohbet.net sitemden link alıp yeni sitemin googledeki sırasını yükseltmek. domain benim elimde, DNS adreslerini değiştirebiliyorum ama hala hala 1500 üyesi var ve online üye sayısı 10 civarı oluyor. Kapatmaya da kıyamıyorum orayı.

7. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Yani işin özeti, domaini bağladığım hazır sistem sahipsiz kaldı, kimse ilgilenmiyor birkaç yıldır. Domaini sistemden çeksem bütün hitini kaybedecek, scriptin aynısını da yapamam. Kalakaldım böyle.

8. skacurt

skacurt Â

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Küfeci
    Tek gerçek çözüm olarak aklıma Reverse Proxy kullanmak geliyor.

Bu hizmeti veren ve yeterince bant genişliği (çünkü chat sitesinin tüm trafiği senin hizmet aldığın sunucu üzerinden geçmesi gerekebilir) sağlayabilecek bir servis sağlayıcı bulursan yardımcı olabilirim.

Reverse Proxy'nin ne olduğu ve senini hikayendeki yerinden kısaca bahsedeyim.

Reverse Proxy senin sitene gelen bir isteği arka planda başka bir siteden isteyip ziyaretçiye gönderir, vekalet eder. Bunu destekleyen bir host / sunucu ayarladıktan sonra, alan adını buraya yönlendirip arka planda gerçekleşecek istekler için gerekli yapılandırmaları yapmalısın. Tabi bu süreçte sitenin hala leyya.sohbet.nu gibi, sohbet hizmeti sağlayıcısı tarafından verilmiş bir alan adından erişilebilir olması lazım.

Son düzenleme: 9 Şubat 2017
    dinlex bunu beğendi.
  9. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Hmm, baya zahmetli bir iş yani. Yapmak istediğim iş için değmez o zaman. Sadece siteye diğer sitemin linkini koymak için istemiştim o kadar.
    Hocam size de zahmet verdim ama belli ki işinizin ustasısınız, o yüzden ufak bir sorum daha olacak size. Bu hizmet aldığım site gittikçe kötüye gidiyor yakında kapanabilir de.

Şimdi Google benim siteye kaydolamıyor zaten, dışardan ziyaretçi gibi ne görürse onu indexliyor. Kayıt olmadan görülebilen 10 sayfa var hepi topu, 2011'den beri de bu değişmedi. Ben bu 10 sayfanın sadece kaynak kodunu alsam html olarak (titlesi, css'si aynı kalacak hep), başka bir hosting'te 10 tane html sayfası açıp bu kaynak kodları yüklesem, domaini de oraya yönlendirsem üzerinde de biraz değişiklik yapıp kullansam google farkına varıp hitimi düşürür mü acaba? Yoksa title'yi ve sitedeki kayda değer kelimeleri değiştirmediğim sürece farkına varmaz mı?

10. skacurt

skacurt Â

Beğenilen Mesajlar:
    21
    Meslek:
    Küfeci
    Sanmıyorum ki bir sorun olsun. Hele anlattığın gibi titiz çalışırsan.

dinlex bunu beğendi.
  11. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Tamam öyle yaparım o zaman. Gereğinden fazla titizimdir o konuda :) Çok teşekkür ederim, yorduysam hakkınızı helal edin. Yanlış anlaşılma için de özür dilerim tekrar. Daha sizin yarınız kadar yazılım öğrenecem de, o zaman belki (hack değil de) insanlık vazifem olarak güvenlik uzmanı olmayı hayal edebilirim. Daha yeni başladım PHP'ye, 1 senem dolmadı, ilk sitemi yapıyorum hala (ya da yapmaya çalışıyorum diyelim). :) Saygılar, hayırlı işler...

12. harami

harami Aktif Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Cevapları tam okumadım ama aklıma şöyle bir seçenek geldi. Eski siten öyle kalsın. Örn: www.sitem.com
    Site ismine birde alt alan oluştur. Örn: sayfa.sitem.com. Bu alt alanı da yeni sitene hostingine yönlendir.
    İlk sitenin htaccess dosyasına da;
    RewriteEngine On
    RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.sitem\.com
    RewriteRule (.*) http://sayfa.sitem.com/$1 [R=301,L]
    yaz.

Adres barına www.sitem.com şeklinde yazarsan eski sitene. sitem.com yazarsan da yeni sitene yönlenir. Linklerini de buna göre şekillendirirsen işini görür sanırsam.

Biraz karışık oldu hızlı yazdığım için. Umarım mantık hatası yapmamışımdır :)

13. dinlex

dinlex Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Teşekkür ederim ama alt alan adında reklam yapsam da faydası dokunmayacak bana sanırım. ana domain üzerinden link alabilseydim o zaman faydalı olurdu. Neyse en sonki fikrimi uygulicam zamanı gelince :) Tekrar teşekkür ederim bilgi için...