Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 17

Konu: Nasıl font yaparım?

Ceviz Üyesi harami78 Üyenin Avatarı
    Nereden
    Kaf Dağı ;)

Soru Nasıl font yaparım?

Herkese merhaba.

foruma daha yeni katıldım. forumda bu konuyla ilgili bi arama yaptım ama bişey bulamadım. font yapımını merak ediorum acaba nasıl font yaparım. nasıl oluyor bu iş. hangi programları önerirsiniz?

şimdiden teşekkürler

Ceviz Üyesi KaravanaBatu Üyenin Avatarı
    Nereden
    İskenderun

İngilizceniz varsa burda ders şeklinde anlatmış ve güzel bişiye benziyor.

Yazı tipi yapımı biraz zor bir iş. Yazılımdan ziyade donanıma (grafik tablet ya da tarayıcı olabilir) önem vermek lazım. Burda ise biraz daha basit olarak denemeler yapabilirsiniz.

Yazılım olarak arama motorlarında font maker, font creator gibi şeyler aratınca bayaa sonuç alabilirsiniz. Bi kaç tanesi:

http://www.fontlab.com/
    http://www.high-logic.com/fontcreator.html
    Burda toptan araçları dizmiş.

Nereden
    Kaf Dağı ;)

şuan kullandığımız fontlar bu programlarlamı yapılıor başka program yok mu?

daha önce high-logic font creator'ı kurmuştum ama pek bişiy anlamadım. çok karışık gelmişti.

Ceviz Üyesi
    Nereden
    istanbul

karışık oldugu için her önüne gelen font yapamıyor zaten...bahsini ettiğin program bu konuda en iyisi zaten. freehand veya corelde çizdiklerini bile vektör formatta oraya import edebiliyorsun. ancak yerleştirmeler, font aralıkları ayrı bir dert oldugu gibi asıl sorun türkçe klavye ile uyum yaratmakta. Örneğin ş i ç ü gibi harfleri tanıtmak yetmiyor bi tonda ayar yapman gerekiyor.
    Şahsen 3-4 defa aşırı kasmış olsamda tek yapabildiğim türkçe harflere uymayan bir font üretebildim.

Nereden
    Kaf Dağı ;)

Alıntı darkart Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    karışık oldugu için her önüne gelen font yapamıyor zaten...bahsini ettiğin program bu konuda en iyisi zaten. freehand veya corelde çizdiklerini bile vektör formatta oraya import edebiliyorsun. ancak yerleştirmeler, font aralıkları ayrı bir dert oldugu gibi asıl sorun türkçe klavye ile uyum yaratmakta. Örneğin ş i ç ü gibi harfleri tanıtmak yetmiyor bi tonda ayar yapman gerekiyor.
    Şahsen 3-4 defa aşırı kasmış olsamda tek yapabildiğim türkçe harflere uymayan bir font üretebildim.
    hmm.. boşuna uğraşma diosun yanii

Ceviz Üyesi
    Nereden
    istanbul

valla font yapımı için yazılan tonla şey var. Hatta font yapmak hiç sorun değil çocuk oyuncağı. Ancak asıl sorun yaptığınız fontu türkçe hale getirmek. Örneğin Ş harfi için grafik atıyor olsanızda panelde görüyor olsanızda Ş harfine basınca hiç bir zaman çalıştıramıyorsunuz. (şahsen ben beceremedim tüm uğraşlar sonucunda)..Ama dersenki ben noktalamaları ellede girerim sen bilirsin tabi
    en azından araştırma yaparak değil defalarca denemiş biri olarak söylüyorum

Nereden
    Kaf Dağı ;)

darkart bahsettiğin türkçe karakter sorunu programdan mı kaynaklanıyor yoksa türkçe fontların tümünde böyle bi sorun mu var hangi programı kullandığını yazmamışsın. bi sürü program denedin heralde

Ceviz Üyesi
    Nereden
    istanbul

font creator kullandım...bu alanda çeşitli programlar kullanmama rağmen içlerinde en işe yarayan ve profesyoneli buydu.
    Sorun programdan değilde sanırım benden kaynaklı bilemiyorum.
    Şöyle anlatıyım...
    Mesela fontun türkçe oldğuna eminsin. Hatta genelde photoshopta türkçe yazarsın ama freehand de yazamassın. Böyle sorun yaratan fontlarda çoktur. Bu sorun postscript yapısından kaynaklıdır. Photoshop farklı Freehand farklı yorumlar. Bu durumda yapılacak en iyi şey font creator ile postscript formatını değiştirmektir ve sorunu çözersin, defalarca çözdümde.
    (aslında bu websitelerindeki doctype mantığındadır. doğru olanı kullanmadıgın zaman nasıl brpwserlar arası fark oluyorsa aynı mantık sayılabilir)
    Ancak aynı yaklaşımı sıfırdan font yaratırken uygulasamda işe yaramıyor
    Bir yerleri kurcalamak lazımdır diye düşünerek bu çabama ara vermiştim çok önceden. Belki yeni sürümlerde durum daha basite indirgenmiştir bilmiyorum.

Ceviz Üyesi kursad Üyenin Avatarı
    Nereden
    Smyrna

Kesinlikle Fontlab tavsiye ediyorum. Karakter kodlamalarını (unicode, codepages) en rahat yapacağınız program Fontlab. Fontlab Fontographer'ın altyapısını kullanır ve bulabileceğiniz en iyi font editörüdür. KArakter kodlamalarını, glyphleri düzgün ayarladığınızda bir fonutu tüm programlarda ve işletim sistemlerinde Türkçe karakterlerde sorun yaşamayacak şekilde üretebilirsiniz.

Kendi fontunuzu yapmak isterseniz çizimlerinizi tek tek eps biçimindekaydedin. Sonra bu eps leri Fontlab'da istediğinizglyph'e import edin, metrikleri, hintleri ve kerningleri ayarlayın. Sonra da fontunuzu üretin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •