Sayfa 1 - Toplam 4 1234 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 33

Konu: İşsizlik sorunu!!!

Ceviz Üyesi neutron89 Üyenin Avatarı

Varsayılan İşsizlik sorunu!!!

Arkadaşlar yaklaşık 4 aydır işsizim, ne kadar başvuru yaptıysam hiçbir firma iş görüşmesine çağırmıyor. Ülkede bir işsizlik sorunu olduğu gerçek ve işverenlerin de 5 yıldan aşağı tecrübeli eleman kabul etmemesi gençlere güvenmemesi gerçeği de var. Kafayı yemek üzereyim bu aralar gerçekten işsiz kalmak bir yandan parasızlık bir yandan insanın sinirleri yıpranıyor. Forumda bi tek benmiyim işsiz yoksa başka işsiz arkadaşlar varmı. Tabi çok iyi bir üniversiteden mezun olmasam da kendini geliştirmeye çalışan biriyim ve programlamayı gerçekten sevdiğim için yapıyorum. Birde şöyle bir gerçek var. ODTÜ İTÜ mezunu arkadaşlar bile işsiz kalırken ben nasıl iş bulacam o da ayrı konu. Parasızlıkla sevdiğim işi yapmak arasında bir seçim yapmak zorundayım galiba ben de ne iş olsa yaparımcılardan olmaya yakınım bu aralar...

Ceviz Üyesi warekurt Üyenin Avatarı
    Nereden
    Çikolata,Kek :D

Ben askerlik sonrası 1 yılı aştı işsizim, öncelikle yalnız değilsiniz daha beterleri var Bu arada yapmadıysanız askerliği aradan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ben istediğim bir bölümü okuyamadım ve bir takım başka sorunlar da var, ailemin çocukluğumdan bu yana gerçekten başarılı olduğum ne varsa körüklemek yerine köstek olması gibi, sonuç olarak ne yapmak istediğimden ben de pek emin değilim artık. Ama mesele üniversite değil, bir şeyleri gerçekten iyi yaparsanız mutlaka bir iş kaparsınız. Nerelere ne açıdan başvurdunuz? Sunduğunuz örnekler ne kadar ilgi çekiciydi? Yetersiz görüldü iseler, başkaları sizden daha iyi örnek gösterdiyse geliştireceksiniz kendinizi. Siz güzel şeyler sunarsanız tercih edilirsiniz. Ha bir de kaliteye bakmayan firmalar var, bunlar için de neyi ne kadar çabuk yaptığınız önemli Ben genelde yamuk görünen tek bir pixele takılır kalırım, o yüzden de pek ilerleyemem zaten. Ama bazıları bütünlükten yoksun işler yapıyor kabul görüyor, gördürüyor. Bu tarz firmalar için CMS falan öğrenip kullanacaksınız.

Bu arada bence en iyisi pazarlamacılık konusunda da geliştirip kendinizi yalnız çalışmak, yoksa başkalarını zengin etmiş oluyorsunuz daha çok.
    "Kafanı kullanırsan, tatlı yemene rağmen şişmanlamazsın..." L.Lawliet

Ailenle arandaki sorun için üzüldüm gerçekten. Çocukluğunda da ailen destek olmayacaksa kim olacak ayrı konu. Askerliği aradan çıkardım neyse ki şimdi bir iş bulma derdindeyim. Şu ana kadar bişey sunma şansım veya geliştirdiğim projeleri gösterme şansım olmadı çünkü iş görüşmesine çağrılmadım.
    Ben genelde yamuk görünen tek bir pixele takılır kalırım, o yüzden de pek ilerleyemem zaten.
    bende de var benzer sorunlar.

Edit: Bu arada C/C++, Qt, OpenGL, Java, Android gibi konularla uğraşıyorum

Ceviz Üyesi warekurt Üyenin Avatarı
    Nereden
    Çikolata,Kek :D

Şu ana kadar bişey sunma şansım veya geliştirdiğim projeleri gösterme şansım olmadı çünkü iş görüşmesine çağrılmadım.
    Ben başvuru yapmıyorum şu aralar, bir yere çarşamba mülakat için gideceğim onu dışında yok, kabul etmezlerse kalacak. Ancak hatırladığım başvurularda "yaptığınız çalışmalar" gibi kısımlar olurdu. Eğer yoksa online başvuru falan yapmak yerine örnek işlerinizi önce upload edin veya bellekle alın, bizzat gidin gösterin. Başkaları deneyimden kazanıyorsa siz örnekleriniz ilgi görürse de kazanabilirsiniz.
    "Kafanı kullanırsan, tatlı yemene rağmen şişmanlamazsın..." L.Lawliet

Bu arada bence en iyisi pazarlamacılık konusunda da geliştirip kendinizi yalnız çalışmak, yoksa başkalarını zengin etmiş oluyorsunuz daha çok.
    Şu anda kendimi yeterli görmesem de ilerideki hedeflerimden biri freelance çalışmak.

Ben başvuru yapmıyorum şu aralar, bir yere çarşamba mülakat için gideceğim onu dışında yok, kabul etmezlerse kalacak.
    inş. başarılı geçer.
    Ancak hatırladığım başvurularda "yaptığınız çalışmalar" gibi kısımlar olurdu.
    kariyer.net ve yenibiris.com sitelerinde yok maalesef
    Eğer yoksa online başvuru falan yapmak yerine örnek işlerinizi önce upload edin veya bellekle alın, bizzat gidin gösterin. Başkaları deneyimden kazanıyorsa siz örnekleriniz ilgi görürse de kazanabilirsiniz.
    bunu hiç denemedim tavsiyen için teşekkürler...

where id='Linux' zbahadir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Trabzon

İş bulma olasılığı büyük şehirlerde daha fazla. Hem iş bulmak için yaptığınız iş neyse o konuda deneyimli olmanız yetiyor. Ben şimdi Trabzon'da memleketimde kendi işimi yapıyorum ama iş aramaya kalksam alanımda iş yapabileceğim bir sektor olmadığı gibi iş sahaları da yok denecek kadar az. Şimdi alanınızda ne kadar çok deneyimli olursanız o kadar kolay iş buluyorsunuz. Yani herkesten çok çalışmak gerekiyor.
    Üzerinde yeterince çalışıldığında her şey mümkündür.
    IPBAccess

Ceviz Üstadı Onur Aydemir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Bursa

Bende sizin aranizdayim Bursada oturuyorum.
    2 ay once belirli nedenlerden dolayi istanbulda ki isimden ayrildim (home office calisiyordum.)

Bursa da bi kac yere basvurdum gorusmelere gittigimde onerdikleri ucrete bakiyorum da gercekten cok uzuluyorum. Bursa piyasasi malesef olu bir piyasa calisanin para kazanmasi cok zor. Istanbul daki maaslar la bursadakiler arasinda neredeyse 3 kat fark var. E haliyle kabul edemiyorum.

Yaptigim isde gerci Bursa piyasasina biraz ters dusuyor. Is uygulamalari temeline sahip oldugum icin genelde back-end projeler gelistirdim-gelistiriyorum.

Bakalim yaa kendi isimi kurucam yada disaridan islere devam edicem... ( Evli ve 2 ay sonra dogacak cocugum olmasa dusunmeyip ist. a yerlesicem ama olmuyor iste Bursa dan kopamiyorum )

Herkese basarilar....

where id='Linux' zbahadir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Trabzon

Bundan 5 sene kadar önce Bursa'da 17 yıl kadar kaldım ve hiç işsiz kalmadım. Bursa da ücretler düşük ama işsiz kalmazsınız. Yine de İstanbul gibi değil ama Bursa pek çok yerden iyidir.
    Üzerinde yeterince çalışıldığında her şey mümkündür.
    IPBAccess

Ceviz Üstadı Onur Aydemir Üyenin Avatarı
    Nereden
    Bursa

Alıntı zbahadir Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bundan 5 sene kadar önce Bursa'da 17 yıl kadar kaldım ve hiç işsiz kalmadım. Bursa da ücretler düşük ama işsiz kalmazsınız. Yine de İstanbul gibi değil ama Bursa pek çok yerden iyidir.
    Dogma buyume bursaliyim ve yaklasik 10 senedir yazilim piyasasindayim...

Demek ki senden daha yabanciyim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •