Sayfa 2 - Toplam 3 İlkİlk 123 SonSon
Bulunan 11 den 20 - Toplam 22
Hangi marka çay kullanıyorsunuz.? - 2 - Genel Konular - Ceviz Forum
    Üyeliği İptal Edildi

Ben gunde 10-15 kupa icerim. Genel olarak kahvehane cayi olmadiktan sonra cogu cayi icebiliyorum. Ama en cok hosuma giden Lipton'un demlek posetleriyle yaptigim caydir. Demin cokmesini beklemek uzun zaman suruyor, bunda oyle bir sorun olmuyor. Cok kisa surede demleniyor. Cayin tadida cok uzun sureler acimadan kaliyor. Eger hic acimasin istiyorsaniz cay demini aldiktan sonra posetleri kolayca cikarip devam edebiliyorsunuz icmeye.

Cayi da kendim demlersem soyle demlerim. Cayin altini yakmadan once demlige 3-5 poset cay atip az bir suyla nemlendiririm. Sonra suyun altini acar iyice kaynatirim. Kaynadiktan sonra zaten demlikteki posetler renk atmak icin can atacak kivamda iyice nemlenmis olur. Uzerine kaynar suyu doker 10 dakika beklerim. Ilk ictigim cayin tadi guzel gelmez. Ikinci kupada iyice demlendigi icin bir onceki ictigimde pek guzel olmadigi icin super bir cay yapmisim, sanki super bir cay iciyormusum gibi gelir.

Kacak, kocek, karisik, tomurcuk, filiz su bu beni acmiyor. Gerci kendi demlemedigim cayi bile pek severek icmiyorum ya neyse.

... HunTER Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Çay olsunda çamurdan olsun diyenlerden olduğum için bu konuda pek özenli davranmıyorum.. Kahvehanenin acı çayını da içerim, liptonun sallamasını da, seylanın kaçak çayını da.. Ama demlemesi, sıcak tutması zor mübareğin.. O nedenle kola içiyorum.. Yinede gavurun kahvesi gibi, sabahları iki bardak çay içmeden afyonum patlamıyor..

Birde geçenlerde bir kafeye gitmiştim, adamlar yedi çeşit çayı harmanlıyormuş.. Ama en azından ben farkı anlayamadım.. Bildiğin çaydı işte.. Hatta tek başına seylan çayı ondan daha güzeldi diyebilirim.. (Zaten günde iki üç paket sigara içen bi adam için farkı anlamak çok zor)

Ceviz Üyesi Priapos Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Çaykur İçiyorum Hemde Şu Anda

Ceviz Üyesi Meteryus Üyenin Avatarı

Allah Allah, ne çok tiriyaki varmış , çay ile pek işi olmayan bir tek ben varım galiba buralarda.
    meteryus.com // yenilendi

Ceviz Üyesi oCRaCy Üyenin Avatarı
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Meteryus Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Allah Allah, ne çok tiriyaki varmış , çay ile pek işi olmayan bir tek ben varım galiba buralarda.
    Yalnız değilsin Meteryus
    akorbul.com | akor bulmanın en kolay yolu

Ceviz Üyesi Predator Üyenin Avatarı

Çayla kahveyle fazla aram yoktur, önüme birisi koymadıkça aklıma gelmez ama öyle bir yazmışsınızki gittim çay suyu koydum
    Yedekleme yap!

acemi
    misafir

En cok Seylan cayini severim ama digerlerini de guzel olmak kosuluyla icerim. Genellikle ev disinda cay icemiyorum cunku kotu oluyor.

Cayi hazirlama seklim ise soyle:
    * Once cayi muslugun altinda uzun sure yikarim. Bu esnada toz halindeki caylar gidiyor ve demlenen cay daha berrak ve guzel tatli oluyor.

* Sonra cayi demlige koyup daha onceden kaynayip sogumus suyu demlige doldururum. Genellikle caydanligin su haznesinde, kaynayip sogumus su kalmis oluyor.

* Sonra alt goze su doldurup kaynatirim. Damacana ile satilan iyi sudan kullanirim.

* Fokurdamaya basladiktan sonra demlik kisminin isinmasi icin de 5 dk kadar beklerim. Sonra alevi tamamiyla kapatirim.

* Sekersiz ve acik icerim. İcmeden önce cayi bir bardaktan digerine 3-5 kez aktarip biraz soguturum.

* Cogunlukla her demlemede arka arkaya 2-3 bardak icerim. Toplamda gunde, 15-20 su bardagi icerim

Ceviz Üyesi memila Üyenin Avatarı

Pek fikir veremeyecek olsam da, gerçekten güzel bir konu olmuş. Değinmeden geçemeyeceğim

Ceviz Üyesi C-Nem Üyenin Avatarı
    Nereden
    shiftdeleted trash

araba konusu acilir. milletden dökülür.
    siyaset açılır, fırtınalar kopar
    çay açılır, 40 yıllık kıraathaneciler gibi caylar yapılır..
    bu ceviz nelere kadir

helal valla..

hus
    hus Çevrimdışı
    Ceviz Üyesi hus Üyenin Avatarı
    Nereden
    Istanbul

İyi Çay Demlemek İçin

* Çay, nem ve harici kokulardan etkilenmeyecek şekilde kapalı ambalajda muhafaza edilmeli.

* Demlemede kireçsiz su ve porselen demlik tercih edilmeli.

* Temiz demlik içine beher bardak için bir çay kaşığı dolusu çay konularak ılık su ile yıkanmalı.

* Demliğe, çaydanlıkta kaynamakta olan sudan konulmalı.

* Çaydanlıkta kaynar suyun ateşi kısılarak demlik çaydanlığın üzerine oturtulmalı ve dem kaynatılmamalı.

* Çayın demlenme süresi 10 -15 dakika olmalı ve demlenen çay yarım saat içinde içilmelidir.

http://www.caykur.gov.tr/detay.asp?s...d=99&detay=999
    .

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •