Bulunan 1 den 10 - Toplam 10
ip yönlendirme - - Sistem - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi

Varsayılan ip yönlendirme

arkadaşlar ilk olarak merhaba.. centos 4.5 final sürümünü kullanıyorum. apache mysql vs.. ayarlarını komple yaptım. 127.0.0.1 ve localhost adreslerinden web siteme ulaşabiliyorum.. ancak static ip adresim (( 88.245... )) olan adresimi girdiğim zaman modem'e giriş yapıyor.. telnet'dende giriş yapmak istediğimde modem'e giriş yapıyor..

modemden 80 portunu açtım ve 192.168.1.250 'ye yönlendirdim. Ancak linux'de ip ayarlarını 192.168.1.250 yapamadım nereden nasıL yapacaqımı buLamadım..

static ip adresimi nasıl web siteme bağlarım.. bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. şimdiden. tşkler..

(( sorunum dns yonlendirme değil ))

ifconfig cıktım.

[root@dhcppc0 etc]# ifconfig
    eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:16:17:C7:F2:E3
    inet addr:192.168.1.100 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
    inet6 addr: fe80::216:17ff:fec7:f2e3/64 Scope:Link
    UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
    RX packets:2389 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:2391 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:1000
    RX bytes:1755971 (1.6 MiB) TX bytes:377487 (368.6 KiB)
    Interrupt:209 Base address:0x800

lo Link encap:Local Loopback
    inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
    inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
    UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
    RX packets:1507 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
    TX packets:1507 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
    collisions:0 txqueuelen:0
    RX bytes:1673338 (1.5 MiB) TX bytes:1673338 (1.5 MiB)

[root@dhcppc0 etc]#

Üyeliği İptal Edildi

ifconfig eth0 192.168.1.250 netmask 255.255.255.0

Hemen sonrasında da modem'in ip numarasını routing olarak eklemek gerek, şöyle ki;

route add default gw 192.168.1.1 (Yani modemin ip numarası..)

Bir de bu işlemlerin kalıcı olmasını istiyorsanız /etc/network/interfaces dosyasını bir metin düzenleme editörüyle düzenleyip ağ ayarlarının kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin;

nano /etc/network/interfaces

CentOS'ta interfaces dosyası farklı yerde olabilir, onu da find / -name "interfaces" komutuyla bulabilirsiniz..

Bulamassanız o zaman dosya adı farklıdır, o zaman da Google'a danışmak gerekebilir.

Ceviz Üyesi

dediğinizi yaptım modem'e ayarı verdim linux'den. şimdi static ip adresimi yazdığım zaman apache server nasıl açılacak.. şuanda static ip adresime giriş yapmak istediğimde modem açılıyor..

Üyeliği İptal Edildi

O modemle ilgili bir durum, bazıları reverse answer'a destek vermiyor, o yüzden eğer ağ içerisinden ip adresinizi yazarsanız modeme erişmiş olursunuz.

Proxy sitelerini kullanarak dışarıdan sunucuya erişip erişemediğinizi anlayabilirsiniz.

Örneğin www.webmaske.com gibi bir siteden yararlanabilirsiniz.

Ceviz Üyesi stratejist Üyenin Avatarı
    Nereden
    bürosit

localdan girilince kendi dış ip ne modem çıması normal aynı sorunu bende yaşadım 80 port taki istekleri modemden senin local ip ne yönlendirdinse uzak makinadan senin ip ne bağlanmak isteyen kişi direk senin apache sunucuna bağlancak sen kendi apache sunucuna bağlanmak için localhost tan gir.

Ceviz Üyesi

iş yerine gittiğimde deneyeceğim.. peki telnet'den erişmek istediğimde ip adresimi yazınca modem'e baglanıyor. onu arkadaşa söyledim modem şifresini sormuş bnm ip adresim ile telnet'e baglanmak istediğinde onu nasıl yapıcam :S

Üyeliği İptal Edildi

İçerideki bilgisayarlardan erişmek istiyorsanız o zaman modemin ip adresini kullanmak yeterli.

Onun dışında erişmek istiyorsanız hangi modemi kullanıyorsanız ya onun uzaktan yönetim erişimi açıktır ya da port yönlendirmesi vardır.

Ceviz Üyesi stratejist Üyenin Avatarı
    Nereden
    bürosit

Alıntı kkaann Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    iş yerine gittiğimde deneyeceğim.. peki telnet'den erişmek istediğimde ip adresimi yazınca modem'e baglanıyor. onu arkadaşa söyledim modem şifresini sormuş bnm ip adresim ile telnet'e baglanmak istediğinde onu nasıl yapıcam :S
    isyerindeki pc den evdeki server a bağlanmayı deneyeceksin sanırım. çalışıp çalışmadığı anlamak için msn deki arkadaşlarını test edebilirsin.

telnetten bağlanmak için; eskiden modemlerin telneti açık geliyodu bir modemde kapalı olduğunu farkettim onu bir kontrol et modem ayarlarından telnet bağlantısı açıkmı diye açık degilse aç sonra konsolu açıp "telnet" yaz (tırnaklar haric) telnet açılınca "open serveripsini portnosu" yaz aralarda boşluk olsun karşına çıkan yerde kullanıcı adı ve şifre isteyecek. onları gir ve menüleri dolaşmak için menülerin yanındaki rakamları kullan kolay gelsin

Ceviz Üyesi

herşeyi hallettim tşkler. web siteme ulaşabiliyorum ancak ip adresinen irc'e giriş yapmak istediğimde zaman aşımına uğruyor. local'de giriyorum ama.

Ceviz Üyesi

Konunun üzerinden uzun süre geçmiş ama yinede sorayım nasıl çözdünüz bu problemi.Bence yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum Linux paylaşımlarını.Şuan Pardus'a Apache vs.ve Webmin kurdum sorunsuz çlışıyor ama dış ip adresimi yazınca mdeme bağlanıyor (Airties) benim istediğim servera bağlanması..Yardımcı olabilcek olanlar varsa sevinirim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •