Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
ders programı algoritması nasıl hazırlanır. - - Programlama - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi

Varsayılan ders programı algoritması nasıl hazırlanır.

selam aradaşlar. başka bir foruma sormuştum buradada fikirlerinizi almak istedim.
    Okullarda ders programlarını hazrılayan lisanslı programlar mevcut. düşündüm düşündüm pek akıl erdiremedim.
    bu tip bir program nasıl bir algoritmaya sahip olabilir.
    diyelim ki derslerimizi, öğretmenlerimiiz sınıflarımızı hangi öğretmenin hangi derse girdiğini bir yerde tutuyoruz (mesela veritabnı). dağıtım nasıl yaptırabiliriz.
    bir sınıfa bir ders verilecek.
    o sınıfa o saatte başka bir ders atanmayacak.
    o öğretmen o saatte başka sınıfa atanmayacak.
    vs. vs.
    bu işin formülü, algoritması nasıl olabilir. fikirlerinizi alabilirmiyim.

Ceviz Üyesi merakli Üyenin Avatarı

Bu konuda en iyi programın programmatik olduğu bilgisini ekleyeyim....

Ceviz Üyesi

Alıntı merakli Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bu konuda en iyi programın programmatik olduğu bilgisini ekleyeyim....
    programı sen mi yaptın yoksa
    şaka bi yana onu da kullanan okullar vardı. ve öyle zannediyorum birçok program onun taklidi olarak piyasaya çıktı. tasarım olarak bile çok benziyorlar çünkü.

Ceviz Üyesi

eğer statik bir ders programıysa (yani dönemlik vs) derslikleri baz alarak bir veritabanı tasarlardım ben.yani a sınıfında 11 şubat 12:00 tarihinde biyoloji dersi var ve o saatte hangi biyoloji hocası boş? gibi soruların yanıtlarını arayarak sonuca ulaşmaya çalışırım.a sınıfına kimya dersi ekliyeceksem de 11 şubatta saat 13:00 da a sınıfı boşmu , ve hangi kimya hocası müsait ? sorusundan yola çıkardım.

şayet program dersane programı gibi dinamikse ; her öğretmene bir sınıf atayıp işe koyulurdum.a sınıfında mehmet hoca var diyelim ve mehmet hocamızda fizikçi olsun.yani a sınıfı bir bakıma fizik sınıfıda oldu. soru : a sınıfında saat 12 :00 da hangi öğrenci grubu ders görecek.(öğrencileri ayırdık zaten sınav sonuçlarına göre ) gibi sorulardan yola çıkardım

ilk bakışta böyle birşey çıktı.belki çalışılsa çok çok daha iyi bir sistem çıkabilir.dersane programı pek olmadı sanırım yavrucaklar sınıf sınıf dolanacaklar

Ceviz Üyesi canadanali Üyenin Avatarı

Bu tip optimizasyon problemleri için genetik algoritmalar kullanılıyor. Ders dağıtımında açıkçası ben de tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ben daha önce genetik alg. kullanan basit bir prg yazmıştım. Sen bi google "class schedule using genetic algorithm" arat. Benim bir türlü oturup da yapma imkanı bulamadığım bir projeydi bu.

Ceviz Üyesi ByVista Üyenin Avatarı
    Nereden
    istanbul

Akış diyagramı oluşturmak için kullanabileceğin ücretsiz bir program.

http://forum.ceviz.net/uygulama-yazi...tml#post458747

Ceviz Üyesi pulsar Üyenin Avatarı
    Nereden
    Turkey

Alıntı canadanali Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bu tip optimizasyon problemleri için genetik algoritmalar kullanılıyor. Ders dağıtımında açıkçası ben de tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ben daha önce genetik alg. kullanan basit bir prg yazmıştım. Sen bi google "class schedule using genetic algorithm" arat. Benim bir türlü oturup da yapma imkanı bulamadığım bir projeydi bu.
    genetik algoritmalar ile nasıl yapılıyor. veya ne gerek var ..

Bu klasik sort algoritması problemi
    I Can DO

Ceviz Üyesi canadanali Üyenin Avatarı

sıralama algoritması da kullanılıyor tabiki. ama burada çözüm gördüğüm kadarıyla tek değil. amaç en iyi alternatif çözümleri bulmak. vereceğim adreste genetik algoritmanın ne olduğu konusunda kısa bir bilgi ve çok güzel bir örnek var.
    Hello World using genetic algorithm

istersen bu örneği genetik algoritma kullanmadan klasik yöntemlerle dene. aradaki farkı göreceksin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •