Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 22
E-Okul Neden Bu Kadar Yavaş ? - - Programlama - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi

Varsayılan E-Okul Neden Bu Kadar Yavaş ?

Belki size programlama ile ilgisiz bir konu gibi gelecektir ama aksine ASP.NET ve Mssql ile ilgili önemli bir konu.Bildiğiniz üzere E-Okul ASP.NET ve MSSQL kullanıyor.Her zaman olduğu gibi dönem sonuna 1 hafta kala aşırı yüklenme yüzünden (nasıl yüklenmeyse bu !) kapanıyor hatalar vermeye başlıyor.Facebook'a milyonlarca kişi giriyor ama hiç sorun yok.Herkes faturayı ASP.NET ve MSSQL in yavaşlığına kesiyor.Sebep ASP.NET ve MSSQL'in yavaşlığı, yada e-okulu programlayan mühendislerin performansa önem vermemesi mi yada Facebook kadar çok sunucuya sahip olmaması mı ? PHP yada JSP yada CFM kullanılsaydı daha mı hızlı olurdu bu e-okul ? Yada mysql yada oracle ?

Ryu karflake Üyenin Avatarı

2007 yılı verilerine göre Türkiye'de ilk ve orta öğretim çağında 15 milyona yakın öğrenci var. Bunların her biri için en az on dersten ortalama iki sınav ve iki sözlü notu veriliyor. Bu durumda karne dönemine yakın e-okul'un yavaşlaması gayet normal gibi geliyor bana.

Esas sorun saçma sapan bir şeffaflık iddiası ile veli bilgilendirme sisteminin karne döneminde açık olması. Veli bilgilendirme sistemi kapatılırsa e-okul yavaşlar ama en azından notlar girilmesi ve karne basımında sorun yaşanmaz.
    Bu suya yazılan bir yazıdır...

Ceviz Üyesi

Alıntı karflake Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    2007 yılı verilerine göre Türkiye'de ilk ve orta öğretim çağında 15 milyona yakın öğrenci var. Bunların her biri için en az on dersten ortalama iki sınav ve iki sözlü notu veriliyor. Bu durumda karne dönemine yakın e-okul'un yavaşlaması gayet normal gibi geliyor bana.

Esas sorun saçma sapan bir şeffaflık iddiası ile veli bilgilendirme sisteminin karne döneminde açık olması. Veli bilgilendirme sistemi kapatılırsa e-okul yavaşlar ama en azından notlar girilmesi ve karne basımında sorun yaşanmaz.
    Bana öyle geliyor Facebook gibi 300 milyondan fazla üyesi olan,devasa ve ilişkisel yüzlerce tablosu olan bir sistem çökmüyor ve e-okul gibi çok daha basit bir sistem çöküyorsa bunda sunucuların payı büyük.Facebook'un en çok para harcadığı konulardan biri sunucularıdır.

Ceviz Üyesi cgulseren Üyenin Avatarı

Bu konuda şundan dolayıdır demek için içerideki sistemi bir incelemek lazım @BIGMAN'in dediğine katılıyorum.Bizim gibi eski masaüstünden webe geçmiş programcılar masaüstünde yaptığımız optimizasyonların webde'de çok fazla işe yarayacağını düşünürüz etkisi yoktur demiyorum tabiki programın performansı yazan kişilere de bağlıdır nasıl bir algoritmik yapı kurdukları önemli fakat internet programcılığında esas faktör sayfaya bağlanan kişinin internet hızı ve bağlandığı sayfanın sunucusunun bağlantı hızı kaç tane olduğunu vs... ana faktör kesinlikle bundan ibarettir, o yüzden facebook ile e-okul projesini karşılaştırmak bence yanlış olur çünkü facebook yaklaşık 30.000 sunucu ile yayın yaparken e-okul projesinde kaç sunucu var meb'e proje yapmış biri olarak şunu diyebilirimki devlette bu tarz harcamalar için ödenek çıkarmak biraz zor, aynen düşünelen fikir şu sonuçta yavaş da olsa sen veriye eninde sonunda ulaşıyormusun tamamdır.

Ceviz Üyesi Cihan Yakar Üyenin Avatarı
    Nereden
    Ankara

O değilde öğrenci,veli girişi ile öğretmen girişi aynı sunucuda ise zaten olmamış o . İyi kodlayamamak ve kötü sunucu yapılandırılması ile ilgili bir durum. Bırakın php'yi, asp.net'i düz asp olupta günde o kadar istek alan sistemler var. Günah keçisi aramak olmuş o.
    Blog Adresim
    LIGHTSWITCH

Ceviz Üyesi
    Nereden
    Kayseri

Alıntı @BIGMAN Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bana öyle geliyor Facebook gibi 300 milyondan fazla üyesi olan,devasa ve ilişkisel yüzlerce tablosu olan bir sistem çökmüyor ve e-okul gibi çok daha basit bir sistem çöküyorsa bunda sunucuların payı büyük.Facebook'un en çok para harcadığı konulardan biri sunucularıdır.
    Konu Performans olunca herkes Facebook u örnek gösteriyor. E-Okul neden çöküyor? Çünkü hatalı teknoloji kullanıyor. İş bilmeyenlerin yaptığı sistemi kullanıyor. Online ve bol transaction olan sistemlerde. Veriyi diskten ne kadar az okursan o kadar çok performansın olur. 300 milyonluk facebook da genelde verisinin büyük çoğunluğunu Memory de tutuyor. Google da aynı. Her sorguda gidip diskten okuma yapmıyor. Ama senin E-Okul projen malesef her login de her tık ta gidip diskten okuma yapıyor.

Ceviz Üyesi

Alıntı ersintarhan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Konu Performans olunca herkes Facebook u örnek gösteriyor. E-Okul neden çöküyor? Çünkü hatalı teknoloji kullanıyor. İş bilmeyenlerin yaptığı sistemi kullanıyor. Online ve bol transaction olan sistemlerde. Veriyi diskten ne kadar az okursan o kadar çok performansın olur. 300 milyonluk facebook da genelde verisinin büyük çoğunluğunu Memory de tutuyor. Google da aynı. Her sorguda gidip diskten okuma yapmıyor. Ama senin E-Okul projen malesef her login de her tık ta gidip diskten okuma yapıyor.
    Facebook örnek gösteriliyor çünkü milyonlarca üyesi var ve tek bir sorun yok.Hatalı teknolojiler derken anlayamadım ne demek istediğinizi.İş bilmeyenler konusunda katılmamak imkansız.Bu kadar önemli bir sistem hızlı ve güvenli olmalı.Bu hafızada tutma işi tartışılır.Facebook da oturum açmış vaziyetteyken altta uyarı geliyor.Tıklıyorum linke hiç bir şey gelmiyor sayfaya.Yani sürekli güncel değil veriler.EOkul ise sürekli güncel.Tam tersi olması gerekiyor halbuki.Facebook'a her saniye bir şeyler ekleniyor ve sürekli güncel olması gerek.EOkul ise günde bir öğretmen bir kez veri giriyor bir öğrenci bir kez veri okuyor.Memory de tutmak verileri çok çok daha mantıklı.

Ceviz Üyesi
    Nereden
    Ankara||Istanbul

Facebook'un da hatalari var, cogu fotograf cok gec aciliyor 50-100kb arasi boyuta sahip oldugu halde 30-40 saniye bekleyebiliyorsunuz fotograf yuklenmeye baslamadan once, bazen sayfayi yenilemek bile gerekebiliyor. Halbuki Flickr oyle mi, adamlarin 5.3 milyar fotograf arsivi var, aninda yuklenmeye basliyor neyi acsaniz. 21 megapixellik 18-20mb fotograflar bile.
    ^_^

Ceviz Üyesi demir12 Üyenin Avatarı

konuya güzel yorumlar gelmiş ama..bende ekleyeyim..aslında facebook ile e-okulu karşılaştırmak yanlış bence cünkü facebookun bu konuda milyar dolarlık altyapısı var...zaen face ilk cıktıgındada bu böyleydi ve ben hala nasıl bir ögrencinin bunu kendi cebinden karşıladgını bilmiyorum..

facebook,google gibi kurumlarda bu milyar dolarlık sunucular olsun dimi..

e-okula gelince sanırım benzeri problem var...sunucu yetersizligi teknik kodlama problemleri..ama yine bir e-devlet projesi olarak o kadara ögrenciye hitap etmek kolay birşey degil...ama zamanla düzelmesini tabiiki istiyoruz...cihanın dedigi gibi kısa süreli önlemler alınsada daha iyi bir altyapıya oturturmalı..bununda zamanla olucana ben innaıyorum..

Ceviz Üyesi Okan Akyüz Üyenin Avatarı

Böyle şeylerin olmasında bence ihale mantığının da etkisi var. E-okul için demiyorum ama ihalede onemli olan en düşük teklifi vermek oluyor. (Donanım veya yazılım fark etmez). Aynı zamanda ihale kültürü diye nitelendirdiğimiz şey herzaman çalışan iş üretmek zorunda değil. Dünyada büyük projelerin (özellikle amerikada) çıkmasının da bir bilişim işi kurma mantığı ile ilgisi var. Şirket kurmak müşteri bulup az büyütüp yatırım yapmak ile alakalı. %18 kdv % kalan gelirden %30 gelir vergisi + % hatırlamıyorum gelir vergi payı + %? kurumlar vergisi + zorululuklar olunca olunca iş yatırımları zorlaşıyor. Kaliteli programcılarımız (kimse üzerine alınmasın) nispeten orta sınıf öğrencilerden çıkıyor ki bunlar da aslında şu üç problem ile gelişemiyorlar : "İngilizce problemi" "Donanım Problemi" "Türk kültüründe ekip ruhu olmaması". O nedenle bizler de bilmemne dili ile sorgu yollamayı öğrenip herhangibir işe girmeyi öncelikli hedef haline getiriyoruz. Ya özel biryerlerde kradiler alarak okuyoruz yada bir üniverstede etiket almaya çalışıyoruz. Kendi mesleğimden örnek verecek olursam kayar modlu bilmemne kontrollü bilmemne tipi suspansiyon sistemi tasarlamayı bilmem bana katkı sağlamıyor. O nedenle zaten akademik hayatta kimi öğrenciler TPM gibi bir konuda copy paste ile mezun olurken siz bilmemne cebrini bilseniz bile aldığınız ünvan aynı. PHDde de fark olduğunu zannetmiyorum. Evi geçindirmek zorundayız proje önceliklerimiz yok birinin yanında ne biliyorsak onu yapıyoruz. Ha bir dokuma makinasında ilmik atmışız ha da class yazmışız. Akşam eve gidiyorsak sorun yok.
    Kişisel Sitem: www.okanakyuz.com

Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •