Bulunan 1 den 7 - Toplam 7
bios'a giremiyorum - - Sistem - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi Chatinceviz Üyenin Avatarı
    Nereden
    Mars

Kızgın bios'a giremiyorum

asrock anakartım var. usb flash diski tanımıyor biostan kapalı olduğunu düşündüm ama biosa giremiyorum bilgisayar açılırken F2 tuşuna basıp biosu çalıştırmamı söylüyor F2 tuşuna bastığımda biosun çalıştırıldığını söylüyor ama bios açılmıyor. reset yaptığımda hiç bir tuşa basmamama rağmen windows açılmıyor bir önceki biosun çalıştığını söyleyen ekran geliyor bir kaç reset aynı sonucu veriyor sinirlenip bilgisayarı kapatıp gidiyorum bir kaç saat sonra bilgisayarı açtığımda normal açılıyor. benim anakartım arızalımı acaba?
    Âdaba aykırı hizmetin faydası yoktur.

Ceviz Üyesi Gurhan Üyenin Avatarı

Biosu sıfırlayıp girmeyi denedin mi?
    "Nefrete sevgiden daha çok güvenirim"
    Dedi Şeytan
    "Çünkü nefretin sahtesi olmaz."

Ceviz Üyesi BurnOUT Üyenin Avatarı
    Nereden
    Izmir

Yıldız bios pili

ewet bence de bios'u bi sıfırlaman gerekir.. üzerindeki pili çıkartıp bios'un sıfırlanmasını sağlayabilirsin..

kolay gelsin.. yalnız hemen çıkartıp pili yerine yerleştirirsen bazen sıfırlanmayabiliyor.. 30 dak veya 1 saat beklemen gerekebilir..
    xunil

Agresif Üye turker Üyenin Avatarı

30dk yada 1 saat beklemene gerek yok.

pili çıkar, bilgisayarı prizden çek, açma düğmesine bas, 15 saniye bekle, pili tak ve bilgisayarı çalıştır. Ayrıca yeni anakartlarda pille uğraşmayın diye "jumper" koyuyorlar. anakartın kitapçığında hangi jumperı sökerseniz biosun sıfırlanacağı yazılıdır.

Ceviz Üyesi Chatinceviz Üyenin Avatarı
    Nereden
    Mars

biosu sıfırlamıştım. yine girmiyordu ama nasıl olduğunu bilmiyorum dünkü denememde normal şekilde biosa girdim. USB nin açık olduğunu gördüm flash dikim, scannerim yani usb ile çalışması gereken hiçbirşey çalışmıyor. asrock un sayfasında usb driver güncellemesi yok yani tahminimce son sürümü yüklü. işletim sistemi xp sp2. Kasanın ön tarafındaki usb portlarını ana karta bağlamadım (yanlış bağlayabilme ihtimaline karşı) şimdiki problemim usb çalışmıyor. verdiği hata "Sisteme bağlı bir aygıt çalışmadığından bu aygıt yüklenemedi" oluyor. Daha önce SATA yükleyememiştim. Daha önce bir çok defa başka sistemlerde SATA kurdum yani SATA kurmayı biliyorum. Benim tahminim anakart arızalı fakat SATA ile ilgili kartı aldığım GOLD'a göndermiştim bana kartta problem olmadığını söylemişti bende uzun süre GOLD da bekleyen kart gelmeden HDD'i değiştirmiş IDE HDD almıştım. Kartım arızalı değilmi?
    Bu arada şimdiye kadar problemsiz alış veriş yapamadığım GOLD'u üstün müşteri memnuniyeti çalışmalarından dolayı kutluyorum.... bu ana kartın driver CD'si yamuk gelmişti. değiştirmek için GOLD'a gittiğimde aldığınız kişiyle görüşün dediler, İnternetten aldığımı söyledim yardımcı olamyacaklarını söylediler problem sadece bir driver CD'si idi. Ben CD'yi başka yerden temin ettim, şimdi ana kartı GOLD'a götürmeye korkuyorum. Başka kart almayı düşünüyorum tabiki GOLD'dan ve ASROCK değil.
    Âdaba aykırı hizmetin faydası yoktur.

Ceviz Üyesi Gurhan Üyenin Avatarı

ana kartı GOLD'a götürmeye korkuyorum.
    Anakartın garanti belgesinin üzerinde ithalatçi firmanın bilgileri vardır onlara ulaşıp sıkıntını dile getirebilirisn GOLD'a belki fırça atamazlar ama en azından garanti işlemleri için onlara götürebilirsin
    "Nefrete sevgiden daha çok güvenirim"
    Dedi Şeytan
    "Çünkü nefretin sahtesi olmaz."

Ceviz Üyesi BurnOUT Üyenin Avatarı
    Nereden
    Izmir

iyi bir tecrube olmuş.. internetten alışveriş güzel ama ben bi türlü ısınamadım.. sen sattın diyemiyorsun kimseye.. ayrıca driver cd'sinindeki gerekli updateleri yüklersen çalışmayan aygıtların çalışması yuksek olası..
    bence de asrock alma.. yüzyüze satış yaparken de pek fazla bilmeyen insanlara iyi iteliyorlar bu tür markaları.. adam "ne farkerderki diyor?" sonuç bir süre sonra değiştirilmek üzere alınmış bir anakart.. bir diğer markada "chess"

gigabyte, asus, msi bu üçünden birini denemeni öneririm. bende gigabyte GA-8IPE1000-G var.. 478 soket olduğundan biraz eski teknoloji oldu ama şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.. gigabyte önerebilirim..
    xunil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •