Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 11
sistem çakışması - - Sistem - Ceviz Forum
    Ceviz Üyesi

Soru sistem çakışması

arkadaşlar normal çalışmakta olan sistemde donanım çakışması olurmu? olursa bunun nedeni nedir?
    not: çakışma sonucunda pc kapanıyor, ilk ekran gelip ram taraması yapılıyor, ve pc kendisini resetliyor
    tesekkürler...

Ceviz Üyesi

bana sorunun driver çakışması değilde yazılım hatası veya elektriksel aksam problemi gibi geldi donanım çakışmalarında makinanın çakışan driverlarını kullanamassın olur biter ama bu farklı makinanın reset atması yazılım problemi veya elktriksel sorundur.

Saygılarımla

Technolojik Internet Solitions
    System Admin
    Semih AVCI
    www.technolojik.com

Ceviz Üyesi Grafik Üyenin Avatarı
    Nereden
    Frankfurt

1 ne il ne çakışıyor ?
    2 ne zaman ne yaparken çakışıyor ?
    3 düzenli olarakmı rastgelemi çakışıyor ?

şeklindeki sorulara cevap verirsen daha çabuk çözüme ulaşabiliriz.
    REKLAM MARKET ALMANYA
    Web Url :http://www.reklammarket.de

Ceviz Üyesi mucar Üyenin Avatarı

Bilgisayarına yeni bir kart taktıysan, baska bir slota taktıysan veya bios'ta IRQ'larla ilgili bir degisiklik yaptıysan bu meydana gelmiş olabilir. Eğer windows'u açabiliyorsan xp'de çalıştır'a girip msinfo32 yazıp. Donanım kaynakları (Hardware Recourses) bölümünde -> Çakışmalar ve Paylaşım (Conflicts/Sharing) bölümünde aynı IRQ'ları kullanan donanım kaynaklarında çakışma olabilir. Eğer bilgisayarı açamıyorsanız bir de güvenli modda açmayı deneyin. Eğer en başta her seferinde kendini resetliyor ve açamıyorsanız çakışmayı kartların slotlarını değiştirmek, kartları teker teker takıp bilgisayarı başlatmak suretiyle hangi kartın çakıştığını tesbit edebilirsiniz.

Ceviz Üyesi Gh@sT Üyenin Avatarı
    Nereden
    İzmir

smavci bence sorunun yazılımdan olması(bios) hariç imkansız çünkü makinada bios yükleniyo yada yarım kalıyo daha işletim sisteminin yüklenmesi bile başlamıyo ben ce de donanım da yada büyük ihtimalle bios tan kaynalanıyo. Şunları yaparsan da 70% çözülür sorunun.
    1- Biosu resetle
    2- Ekran Kartın Haric tüm donanımları çıkar (IDE Kablalolarını bil ) Sonra teker teker tak. ve sorunun ne de olduğunu bul.
    Büyü ihtimalle artık sorunun çözüldü

Ceviz Üyesi

mucar arkadaşım verdiğin bilgiler çok işme yaradı teşekkürederim

Ceviz Üyesi syntax Üyenin Avatarı

Sistemde IRQ yollarının çakışması mümkündür. Bu değerleri sistem açılışında pause\break tuşu sayesinde inceliyebilirsiniz. Yahutta bilgisayarım-> özellikler->donanım->aygıt yöneticisi -> donanıma çift tıklayıp kaynak bölümden ulaşabilirsiniz.
    Hazır aklıma gelmişken biraz chipset kavramından bahsetmek isterim. Böylelikle anakartımızın çalışması hakkında biraz blgi edinmiş oluruz. Gerçi bu konu birçok hardware sitesinde bahsedilir. Konuyla alakasızlar için olsun ozaman Şimdi chipsetler normalde kuzey ve güney köprüsü olarak 2 kutup aracılığıyla çevre birimlerin haberleşmesini sağlar. Yeni teknoloji kartlarda bu kavram sadece bir kutup ( kuzey ) olarak değiştirilmeye başlanmıştır. Şimdi kuzey köprüsü ve güney köprüleri birbirinden farklı yapılara sahiptir. Kuzey köprüsü bellek içeiren uygulamalara bakar güney köprüsü ise PCI, USB.. gibi tak çalıştır. Ortamlarıyla ilgilenmektedir. anakart içerisinde meydana gelen işlemlerin, misal ethernet kartının verdiği bir veriyi güney köprüsü alır ve kuzey köprüsüne iletir. Buradan sonra veri işlemciye ulaşır ve buradan sonra uygulamalar. işleyiş sırasına göre uygulamaya konur. bazı durumlarda sistemin kitlenmesi gibi durumlar oluşur. Hiç olmadık yere sisteminiz kitlenir. Bunun nedeni chipsetleri oluşturan kuzey ve güney köprülerinin haberleşmesinin dar boğaza girmesidir. Ancak bu sorun yeni teknolojik kartlarda giderilmiştir. Eski kartlarda meydana gelmesinin nedeni ise bir veri yoluna bir veri gideceğine aynı anda birkaç verinin gönderilebilmesiydi. Yeni teknolij kartlarda bu uygulamaları sistem kendi denetlemektedir. Gidecek her veriyi önem sırasına göre sıralandıracaktır. Dahasını biraz araştırmanız gerekecek, çünkü ben bu kadar hatırlıyabiliyorum
    saygılarımla

Eyavallah kardeş, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Ceviz Üyesi gizemli_yabanci Üyenin Avatarı
    Nereden
    Gizemli Dünyalar

bence sen kasanın içini açıp çok kurcalayan birisin...
    kasayı çok kurcalarsan çok başın yanar...

Beni mi kastettin bilmiyorum ama öğrendiklerin sadece pratikte kalırsa bilgisayar dünyasında (aslında her konuda böyle) kendine bir yer bulamazsın bence. Haklılık payın da var tabi. Hiç bilmediğim şeyleri kurcalamam zaten.

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

• Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •