Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 28

Konu: Bilişim suçları ile mücadele önerisi

 1. #1
  Bilgisayarcı muharrem_tac Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  17-Ekim-2002
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  38
  Mesaj
  4,021

  Varsayılan Bilişim suçları ile mücadele önerisi

  Merhaba,

  Öncelikle Bilişim Güveniliği, Adli Bilişim Forumunun hayırlı olmasını diliyorum.

  Bilişim suçlarını teknolojinin yeni yeni alan bulduğu sektörlerde ortaya çıkan yaramazlıklara benzetiyorum.

  Mesela trenin yeni geldiği zamanlarda Vahşi Batı'da tren soygunları gibi... Ya da telefonun ülkemize yeni geldiği yıllarda insanların birbirlerini işletmesi gibi...

  Bu suçları önlemeye yönelik bir önerim şu :

  IP numaraları gizli olmasın. Yani elimizdeki IP ile savclıklarda koşuşturmak zorunda kalmayalım ya da Telekom'daki bir yakınımıza yalvarmak zorunda...

  IP aynen telefon numarası gibi olsun ve gizlemek imkanı olmasın.

 2. #2
  Primus inter pares Sahin Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  28-Mayıs-2002
  Nereden
  Kuzey Kutbu
  Mesaj
  8,930

  Varsayılan

  Peki IP'leri acikca yayinlamak suc degil mi? Ki olmasa bile proxyler ya da anonym sitelerden bir sekilde degisik IP'lerle girmek mumkun, telefonla yapilamayacak cok sey rahatlikla bilgisayar ile yapilabilir.
  hava sıcak, de ki mayıs papatyasıyım
  ardımda dört mevsim, içimde sen...

 3. #3
  Ceviz Üyesi
  Üyelik Tarihi
  17-Temmuz-2003
  Yaş
  26
  Mesaj
  305

  Varsayılan

  Herhalde en büyük sıkıntılardan biri, bu konuda uluslararası anlaşmaların bulunmaması. Sahin'in dediği gibi, farklı ve/veya anonim IP adresleriyle web sitelerine giriş yapılabiliyor. Sitemize bağlanan kişilerin servis sağlayıcılarına ulaşabilsek bile, eğer ISP ülke dışındaysa, bize kişinin kimliği hakkında ciddi bir bilgi vereceklerini sanmıyorum. Çünkü kendi ülkelerinde yasal olan bir şey için başka birisine bilgi vermekten pek hoşlanmıyorlar.

  Ama IP'sini kullanarak, Türkiye'deki bir kişiye kolaylıkla ulaşılabilir.

  Sanırım IP'yi bir güç olarak kullanmak için uluslararası bazı anlaşmalar gerekiyor, özgürlükçülerin de gönlünü yaparak.
  www.opereysin.com - Öğrenmemek Ayıp (9 Yaşında!)

 4. #4
  Üyeliği İptal Edildi
  Üyelik Tarihi
  11-Ağustos-2007
  Mesaj
  206

  Varsayılan

  Sevgili Üstad; Konuyu derin bir huşu içerisinde takip edeceğim, bu mesaj bu konuya yazdığım tek mesaj olacak, onun dışında ben de elbette Bilişim Suçları'na karşı bir direnç oluşturmayı isterim ancak birkaç sorum olacak.. 1. Sanırım IP bilgileri gizli olmasın derken IP adresinden giriş yapanın kimlik bilgilerinin tespiti ile ilgili birtakım kolaylıklar sağlanmasını kastediyordun, bence bunu sadece Ceviz.Net Forumları'yla sınırlandırıp birtakım olayların önüne set çekebilmek için böyle bir isteğin var ama internet malum global bir ortam, zira ip adreslerinin gizlenmesinin sebebi bu, umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.. 2. Kişi suç işleyecek olduktan sonra bir şekilde suçu işleyebilmek için lokasyon olarak bir internet kafeyi veya bir arkadaşının internet bağlantısını veya hiç tanımadığı birisinin ağında olan bir açıktan faydalanarak suçu işleyip ortadan kaybolabilir, burada da anlatmak istediğim olayların sadece halkla sınırlandırılması değil kolluk kuvvetlerinden de bu şekilde bir yardım istenmesidir, zira Emniyet Teşkilatı'na ve diğer Güvenlik Birimleri'ne birtakım yetkiler verilmedikten sonra IP adreslerinin Kimlik Bilgisi'nin saklı olup olmaması durumunda değişen birşey olmayacaktır.. 3. Bu konuda dikkatimi çeken bir cümlen daha var, yaklaşık 1 yıldan beri mevcut personelin dışarıya hatır gönül işleri sonucunda gizli bir bilgiyi servis etmemesi için çalışmalar sürüyor bildiğim kadarıyla ama internetin Türkiye'ye gelişiyle bu personelleri disipline etme süresi arasında epey bir fark var, bence yeni yapılanma sonucunda bu ortadan kalkacak, zira bu durum "Özlük ve Gizli Bilgilerin Dışarıya Servis Edilmesi" adı altında derin bir konu olarak hukukta yer almakta ve yargıda da kullanılmaktadır, bu gibi bilgilerin dışarıya servis edilmesi aynı zamanda bir Telekomünikasyon Şirketi çalışanı için İş Akdi'nin Fesh olmasında en önemli sebeptir. Lütfen konuya biraz daha duyarlı olarak asıl yapmak istediğiniz şeyi açıklayınız, belki o zaman esas konu açıklığa kavuşur ve ciddi bir tartışma çerçevesi içerisinde ciddi ve yüksek kesinlikte sayılabilecek çözümler üretilir..

 5. #5
  Bilgisayarcı muharrem_tac Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  17-Ekim-2002
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  38
  Mesaj
  4,021

  Varsayılan

  IP adresi gizli olmasın derken IP adeslerininin lokasyon bilgisini kastediyorum. Hangi networkten bağlanılmış, kimin adına bağlanılmış, nereden ve ne zaman bağlanılmış... buna benzer bilgiler.

  Bir arama motoru olsun ve IP verince bilgiler dönsün. Bu kadar.

  Bu bilgiler açık olursa kimse kimsenin networkünden kolaylıkla dümen çeviremez. Kimse de kendi networkünde art niyetli kişilerin cirit atmasına izin vermez. Herkes kendi başının çaresine bakar.

  IP adresinden yer tespitinin çok kolay olduğu bazı mevkiler işini sıkı tutunca şirketlerin nasıl önlemler almaya başladıklarını görüyoruz.

  Proxy açtığı için sürekli IP'siden şikayetçi olunan bir yerin bu işi sürdüreceğini sanmıyorum.

  Anonim erişime gelince;

  Zaten amaç bunu tamamen ortadan kaldırmak ki birileri hem iyi adam hem kötü adam rollerini aynı anda taşımaya cesaret edemesin.

 6. #6
  PersianBulls hmustak Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  29-Mayıs-2002
  Nereden
  Persian
  Yaş
  36
  Mesaj
  5,007

  Varsayılan

  türkiye konusunda uzlaşılsa dahi; rus, brezilya, hindistan proxylerinin önüne geçilebilir mi? Bence bu olası lokasyon sistemi internetin ruhuna ters; özgür olduğumuz bir alanı kısıtlamak için temeldir bence bu düşünülen.
  Hakan Müştak
  Ne yapacaksan yap, ama önce adam ol..!

 7. #7
  Ceviz Üyesi Meteryus Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  30-Mart-2004
  Mesaj
  1,484

  Varsayılan

  IP numaraları gizli olmasın. Yani elimizdeki IP ile savclıklarda koşuşturmak zorunda kalmayalım ya da Telekom'daki bir yakınımıza yalvarmak zorunda...
  Bu sitemin olası büyük zararlarından biri de kişilerin kendi adaletini kendi sağlamak istemesi olabilir, saldırgana sinirlenen biri gidip olaydan bihaber bir kafe sahibini kurşunlayabilir. Malum ülkemizde chat odasında kavga edip birbirini öldüren insanlar var.
  meteryus.com // yenilendi

 8. #8
  Ceviz Üyesi astronot Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  24-Haziran-2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesaj
  526

  Varsayılan

  Düya neden böyle ya?:hmm:

 9. #9
  Üyeliği İptal Edildi
  Üyelik Tarihi
  11-Ağustos-2007
  Mesaj
  206

  Varsayılan

  Lokasyonu da tespit etmek çok kolay değil, mesela İstanbul için şu anda sayısını vermek istemediğim kadar ip aralığı tanımlanmış durumda ve şöyle söyleyeyim, mesela Gayrettepe'den İnternet'e çıkan birisi, bir diğer adsl hattından İnternet'e çıktığında Gayrettepe'de bile olsa o anda aynı dslam'de olsa bile farklı pop veya route noktalarından İnternet'e çıkıyor olabilir, işte bu yüzden sen Whois bilgilerine baktığında birbirine yakın noktalardan ADSL'e bağlanan kişileri tespit edemessin, çünkü farklı IP aralıkları normalde farklı lokasyon bilgileriyle tanımlanıyor, zira İstanbul Anadolu Yakası'nda ADSL kullanıcısının alabileceği ip adresi kalmadığında ya da lag seviyesi belli bir düzeyi geçtiğinde İstanbul Avrupa Yakası için tanımlanan IP adreslerinden alabiliyor, bu sistemin tam oturmadığıyla ilgili değil esasında Türkiye için tanımlanmış çok fazla IP aralığı olmadı için..

  İşte burada anlatmak istediğim, İzmir'den İnternet'e çıkan bir kişi aynı zamanda bir İstanbul için tanımlanan IP adresi alabilir, şu anda bunun önüne geçebilen birşey yok, zira altyapı bu şekilde..

  Birkaç defa bağlantını kesip tekrar bağlandığında Ege Bölgesi'nde bir başka ilde görünebilirsin Whois Lookup'lara göre, zira bunun sebebi hem Bölgesel olarak IP adreslerinin birbirinin bölgesine girebilmesinden, hem de RIPE tarafından IP Lokasyonlarının sürekli güncellenmesinden dolayı birçok Whois sitesinde cachelerde kalmasından dolayıdır..

  Eğer hem iyi polis, hem de kötü polis rolünü oynadığına inandığınız birisini yakalamak istiyorsanız işte tam bu noktada mantık ve duygu devreye giriyor, bu yüzden teknik olarak yapılabilecek pek birşey yok..

 10. #10
  Bilgisayarcı muharrem_tac Üyenin Avatarı
  Üyelik Tarihi
  17-Ekim-2002
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  38
  Mesaj
  4,021

  Varsayılan

  Üstat anlıyorum, mutlaka buna benzer problemler var ve olacak da çünkü altyapı zaten IP V6 olmamış, kullandığımız teknolojide açıklar var vs...

  Burada anlatmaya çalıştığım şey bir nevi sübap mekanizması. Yani olay olduktan sonraki müdahalele değil olaylar yaşanmasın diye çabalamak.

  Yakında GSM ile telefon gizlemenin de önüne geçilecek diye bir duyum aldım. Bu da yine aynı şekilde olay olmasın diye çabalama örneği bence.

  Internet kafesinden çocuk pornosuna girilince birinin gelip kafasına sıkacağını bilen kafeci daha dikkatli olmaz mı? Ya da en azından bu büyük insanlık suçu azalmaz mı?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yer İmleri

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •